Doğumun başladığının belirtileri:

MUKUS TİKACİ( NİŞAN GELMESİ)

Hamileliğin son haftalarında sıklıkla duyduğumuz mukus tıkacının düşmesi yani nişan gelmesi doğumun başladığının bir habercisidir. Peki bu mukus tıkacı nasıl bir şey ne zaman gelir? Genellikle gebeliğin 36 haftadan sonra gelen bu tıkaç bazen daha da önce gelebiliyor. Bu tıkacın görevi bebeği olası enfeksiyonlardan korumaktır. Rengi her insanda farklılıklar gösteriyor kimisi sari sümüksü kimisinde ise kirli kanlı yani kahverengi sümüksü bir sıvı olarakta geliyor. Kimi insanlarda ise bu sivi hiç gelemeyebilir korkulacak bir şey yok. Bu sıvı geldikten sonra doğum başlaması olası oluyor yani her an doğura bilirsiniz.

PEKİ MUKUS TIKACI DUSTUKTEN SONRA SANCI GELMEZSE NELER YAPILACAK?

Bunları yazmadan önce ilk kendimde denedim o yüzden sizinle de paylaşmak isterim. Mukus tıkacı düştü ama bir turlu sancılarım başlamadı ya stresten yada heyecandan olsa gerek diye duşundum. İlk yaptığım şey doktoruma gidip doğumun başlayıp başlamadığını öğrenmek oldu. Doktor mukus tıkacının düştüğünü her an doğumun olabileceğini sancılarım olursa hemen gelmemi söyledi. Ama hiç sancım yoktu. Böyle nasıl doğurabilirim ki dedim. Evde deneyebileceğiniz bebeğe zararı olmayacak bir sürü yöntemler var hepsini tek tek sizlerle deneyelim.

1.)PLATES TOPUYLA EGZERSIZ YAPMAK

Ne kadar işe yarar bilemem ama ilk deneyeceğim bu oldu hem kolay hemde eğlenceli güzel bir müzik açın ve sallanın sancılar geldiğinde de sakinleştiriyor ağrıyı da azaltıyor. Biraz denedim yaklaşık 1 saat hafif ağrılar oluyor ama doğum sancısı kadar olmadı ve artık insan bundan sıkılıyor. Ama çok eğlenceli bir şey.

2.)ANANAS YEMEK

Ne kadar tadını sevmesemde bebeğimin gelebilmesi için deneyeceğim. Ananas sancıyı artırır açılmayı hızlandırırmış. Ananası yerken sancılarım oldu hemde plates topundan fazla ama 1 saat sonra bu ağrılar kayboldu ama her insanda ayni etkiyi sağlayacak diyemeyiz. Bende ise yaramadı diye sizde de yaramayacak değil. Bünyeden bünyeye değişiklik oluyor elbette. Bunu da denedik ve sancılarımız az az var yinede durmak yok.

3.)EV TEMIZLIGI YAPMAK

Bence en iyi spor bu hem evini temizliyorsun hemde spor yapmış oluyorsun. Sancılarınız yoksa ve gebeliğin son haftalarındaysanız ağır işler yapın yoksa tanıdıklarınızdan yardım alin. Şöyle dip köşe temizliğine ne dersiniz? Hâlâ sancılarınız başlamadıysa bide bunu deneyin derim hep yoruluyorsunuz hem sancınız oluyor hemde her yer mis gibi ben evin her kösesini sildim ve sancılarım başladı bakalım artacak mi? Bunun üzerine bir bardak sıcak cay için bütün işleride bitirdiniz sayılır. Biraz dinlenin eğer hâlâ sancınız yoksa durmak yok yola devam.

4.) MERDİVENLERİ İNİP ÇIKIN 

Evim dubleks olduğu için sürekli in çık yapmak zorunda kalıyorum. Bu nedenle de kalça kemiklerim sürekli hareket halinde olduğu için sancı yapabiliyor. Bu en kolay yapabileceklerimden denedim sancım hala hafif eğer siz bunları denedikten sonra sancınız başladıysa birikin eğer benim gibi başlamadıysa o zaman durmayalım.

5.)ILIK RAHATLATICI BIR DUŞA NE DERSİNİZ?

Baktınız olmuyor artık bırakın bebek gelmek istemiyordur beklide deyip kendimi duşa attım. Ilık su da çok rahatladım resmen kemikleriniz gevşiyor gibi oluyor. Duştan çıktım yemek yedikten sonra sancılarım çoğalmaya başladı. Demek ki tam vaz geçtiğin vakit geliyor bu sancılar artık doğumuma kadar sancı çekmecem umarım fazla bekletmez bebeğim beni bu arada acıda yiyin oda ise yarıyor sizden gizli yedim ama soyluyum mide rahatsızlığınız yoksa ve acıyı seviyorsanız tüketin derim. Öğrendiğim bir bilgiye gürede doğuracağın vakit ishal olup mideyi bozuyorsunuz ama doğum sancıları girdiği vakit bir anda her şey kesiliyor sadece ıkına biliyorsunuz. Benden bu kadar inşallah size de yardımcı olmuşumdur.

Yazı için yeni doğum yapan Mevlüde Doğan Ağca annişimize teşekkür ederiz. Kendisini yakın zamanda yeni çıkacak olan Happy Kids uygulamamızda Blogger Anne olarak göreceksiniz 🙂

Daha Fazla Doğum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir