Hamilelik ! Belki de bir kadın için hayatında yaşayacağı en önemli, en değerli, yegane anlardan en önceliklisi.Bir bebek beklediğimizi öğrendiğimiz andan itibaren yaşadıklarımız ve hissettiklerimiz daha en başından kafamızı içimizi kurcalamaya başlar. ilk kontroller kalp atışı tarama testleri derken tam bebeğim artık iyi diyip doğum için hazırlıklara başladığımız anda çoğu anne adayının başına gelen Erken Doğum riski ile karşı karşıya kalırız. Bunun elbette bir çok faktörü mevcut olup bugün erken doğuma sebebiyet veren kasılmalar, açılmalardan bahsetmek istiyorum. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan bayanlar her daim her ağrıyı ya çok ciddiye alır ya da normal düşünüp üstünde durmaz. İşte bu noktada neyi ne şekilde yapmalıyız?

Genelde sağlıklı ve tek bebek bekleyen annelerimiz 6.ayından itibaren yalancı doğum sancısı bir diğer adıyla Braxton kicks kasılmalarını yaşıyor ama bunu hiç yaşamayan annelerimizde var, bunu okuyup bende yok diye endişeye mahal vermeyin  Ne diyorduk? Bu noktada elbette her zaman doktorumuzla olup biteni paylaşacağız ama ondan öncesi kendimizi dinleyip tanımak bu noktada önemli.Gelelim bunu nasıl anlayacağımıza.Öncelikle karnınızın sertleştiğini hissediyorsunuz, sanki bebeğiniz bir yere toplanıyormuş ve karnınızdan çıkıp gidecek gibi rahatsızlık hissi. Bununla beraber karın kasık bel ağrısıda yaşayabilirsiniz. Hatt a mide ağrısı, ishalde eklenebilir belirtilere. İşte burada yaşadığımız kasılmalar, magnezyum eksikliğinden ise takviye ilaçla rahat edeceksinizdir. Ha geçmiyorsa işte o zaman kasılmaların zamanı ve şiddeti önemli.

Ne zaman geleceği belli olmuyor, düzensiz sürelerde ve hareket edince rahatlıyorsa o halde çok korkmaya gerek kalmamakla beraber kontrolünüzde doktorunuzu bilgilendirip nst ye bağlanırsanız gerçek akıbet ortaya çıkacaktır. Nst yalancı ve gerçek doğum sancısını ayıran en net yoldur, eğer orada sancınız çıkmıyorsa korkulacak hiçbir şey yok demektir çünkü sancı olmadan açılma olmaz ve açılma olmazsa da doğum başlayamaz 😉 Bu durumu birebir yaşayan hatta üzerine 1 cm de açıklığı olan biri olarak sadece şunu belirtmek isterim ki erken anladığınız noktada herşeyin bir çaresi var.İlaçlar iğneler serumlar, bebişleri normal zamanlarına kadar içerde tutmaya yetiyor çoğu zaman. Burada asıl konu annenin stres yapmayıp dirayetli olması. Anne iyi olacak ki bebekte iyi huzurlu olsun. Güzel annelerimiz hepiniz önce gönlünüzü ferah tutun en iyisini düşünün ki en güzeli olsun, hepinize şimdiden hayırlı doğumlar.

Yazı: ZUHAL KORKANKORKMAZ

Happy Kids’in Blogger Annelerinden olacak kendisine teşekkür ediyoruz.

Daha Fazla Doğum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir