Hamilelikte Kabızlık

Hamilelik döneminde kabızlık annelerin sık sık karşılaştığı sorunlardan bir tanesidir. Hamilelikte progesteron hormonunun salgılanması ile sindirim kanalı hareketliliği azalır ve kabızlık meydana gelir. Bu hormonun salgılanması en çok 9. Ve 32. Haftalar arasında olduğundan bu dönemlerde kabızlıkta şiddetlenme görülebilir. Kabızlıktan ilaç yoluyla kurtulabileceğiniz gibi doğal yollarla da kurtulabilirsiniz.

Kabızlık Önleyici Doğal Tarifler

9-10 adet taze portakal yaprağını bir bardak su ile hafif ateşte yaklaşık 7-8 dakika kaynatın. Karışımı süzdükten sonra ılımasını bekletip tüketin. Bu küre 1 hafta devam edip kabızlık durumuna göre 2-3 defa uygulayabilirsiniz. Portakal yaprağının kurutulmuş olmamasına dikkat edin.

  • Kabızlık sorununa en etkili çözümlerden bir tanesi ceviz kürü hazırlamaktır. Gece 1 su bardağına 2-3 adet ceviz koyun. Sabah uyandığınızda aç karnınıza bu suyu içip cevizleri tüketin. Bu kürü bir hafta uyguladığınız müddetçe kabızlık sorunundan kurtulacaksınız. Eğer ceviz sevmiyorsanız bu kürü kayısı ile de uygulayabilirsiniz.
  • Bol su tüketmeniz de kabızlık sorununuzu atlatmanıza yardımcı olacaktır.
  • İlaç kullanmanız gerekirse eğer mutlaka doktorunuza başvurun.
  • Beslenme düzeninizde yapacağınız değişiklikler bu sorununuzu daha çabuk atlatmanıza yardımcı olacaktır. Posası bol meyveler (kayısı, erik, armut ve incir), sebzeler (bamya, kabak, salata, roka). Meyveleri kabukları ile birlikte tüketmeniz size yardımcı olacaktır.
  • Tam tahıllı gıdalar ve kuru baklagillere beslenme düzeninizde yer açın. Beyaz pirinç yerine bulgur pilavı, beyaz ekmek yerine tahıl değeri yüksek ekmekler ve makarna yerine kepekli makarna tercih etmeniz size yardımcı olacaktır.
  • Süt yerine probiyotik yoğurt veya kefir tüketmeniz size yardımcı olacaktır.
  • Bağırsak hareketlerini yavaşlatan besinlerden uzak durmalısınız. (Muz, havuç, patates, ayva, kestane)

 

Daha Fazla Anne Sağlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir