Aşermek Nedir?

Herhangi bir yiyeceği veya maddeyi tüketmeyi çok fazla istemek ‘’aşermek’’ olarak adlandırılır. Özellikle ilk 3 ayda sık görülen aşerme, yükselen gebelik hormonlarının bir sonucudur. Çoğu gebede görülen bu durum, beslenme şeklinize göre eksik olarak tükettiğiniz gıdaları daha fazla istemenize de yol açabilir. Örneğin karbonhidrat ağırlıklı beslenen birisi protein ağırlıklı besinler aşerebilir.

Hamileliğin dönemlerine göre aşerilen yiyeceklerin grupları da değişebilir. Tatlı aşermeniz ile kalori ihtiyacınız artması doğru orantıdadır. Vücudunuzdaki vitamin eksiklikleri de aşerdiğiniz besinleri etkileyebilir. Örneğin B vitamini eksikliği devamında çikolata aşermeyi getirebilir. Gebelik öncesinde kötü beslenen bir anne adayında aşerme şiddeti daha kuvvetli olur. Aşermek sadece yiyecek ile değil ‘’pika’’ olarak adlandırılan yiyecek dışı maddelerde de ortaya çıkabilir. Kömür, kibrit, sabun, tebeşir ve kül bunun gibi maddelere örnektir.

Annelerin psikolojik ihtiyaçları da aşermeyi etkileyen faktörlerdendir. İlgi, şefkat ve sevgi gibi duyguların eksikliğini çoğu annenin aşerme bahanesi ile kapamaya çalıştığını görürüz. Aşermek, çoğu anneye gebe olduklarını hissettiren bir duygu olduğundan dolayı da çoğu anne tarafından sevilir. Bu dönem uzun süren veya zararlı bir dönem değildir ancak anne adayları çok fazla ve kontrolsüz beslenmemeye dikkat etmelidirler.

Daha Fazla Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir