Hamileliğin özellikle ilk üç ayında salgılanan hormonların rahatlatıcı etkisinden dolayı uyuma isteği fazlaca görülebilir. Bu problemler 25. Haftadan sonra artış gösterirken doğum zamanına yakın zirve yapar. Değişen hormon yapısı, duygusal tepkiler ve bebeğin gelişimi ile artan metabolizma vücut ısısı bu sorunun kaynaklarından bazılarıdır.

Uyku sorunundan kurtulmak için yatağa gitme saatlerinizi genellikle aynı saat aralıklarında tutmanızda fayda var. İçecek tercihlerinizi kahve gibi uyarıcı içeceklerden papatya çayı veya ıhlamur gibi rahatlatıcı etkileri olan içeceklerle değiştirmenizde yarar vardır. Hamilelik döneminde vücut ısınızın artması nedeniyle yatmadan önce alacağınız ılık bir duş uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

Hamilelikte Mide Yanmaları ve Uykusuzluk

Hamilelikte reflü, salgılanan hormonların mide ile yemek borusu arasında midedeki asitli muhteviyatın yemek borusuna kaçmasını engelleyen kası gevşetmesiyle oluşur. Haftaların ilerlemesiyle büyüyen bebeğin organlara yaptığı basınç artar ve böylece gastrit reflü meydana gelir. Yemek borusuna kaçan asitli muhteviyat tahrişe sebep olur ve böylece o bölgede yanma hissi meydana gelir. Reflü ağrısından dolayı sık sık uyanıp dolaşmak zorunda kalan hamilelerde uyandıktan sonra görülen ağrı da uyku kalitesinde düşüşe neden olur. Reflü sorununu azaltmak için yatmadan önce tüketilen yemek miktarına dikkat edilmesi, yemek yedikten sonra hemen uzanılmaması ve reflüyü tetikleyecek acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması önemlidir.

 Hamileler İçin En Uygun Uyku Pozisyonları

Hamilelikte ilk üç ay hangi uyku pozisyonuna alıştıysanız o pozisyon sizin için en iyisidir. Üçüncü ay sonunda ise kendinizi sol tarafınıza doğru yan yatarak uyumaya alıştırmanız size yarar sağlayacaktır. Sırt üstü uyuma pozisyonu kan akışını zorlaştıracağından ve tansiyon düşmesine sebep olabilir. Ani terleme ve çarpıntı ile uyanmalar bu pozisyonda daha fazla görülür. Bu durum fetüsü etkilemese de annenin uyku kalitesini oldukça düşürür.

Daha Fazla Anne Sağlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir