Gebelik döneminde değişen hormonlar nedeniyle diş etleri zararlı plaklara karşı daha korunmasız ve hassas hale gelir. Hamilelik öncesi yaşanılan diş sağlığı problemleri hamilelik döneminde daha da kötüleşebilir. Hamilelik döneminde diş sağlığının ihmal edilmemesi çok önemlidir.

Hamilelikte Diş Röntgeni Çektirilebilir mi?

Hamileliğin özellikle ilk üç ayında zorunda kalınmadıkça röntgen çekilmemesinde yarar vardır. Zorunlu dönemlerde ise anneye özel koruyucu önlük giydirilerek röntgen çekilmesi mümkündür.

Dental Anestezi Hamilelik Döneminde Yapılabilir mi?

Sanılanın aksına dental tedavilerde kullanılan lokal anestezilerin herhangi bir yan etkisi yoktur ancak gebeliğin ilk üç ayında zorunluluk yoksa dental anestezi sonraki aylara ertelenmelidir.

Antibiyotik ya da Ağrı Kesici Hamilelik Esnasında Kullanılabilir mi?

Gebelik sırasında antibiyotik ve ağrı kesici kullanımını diş hekimi doğrultusunda gerçekleştirmek gerekmektedir. Tetrasiklin grubu antibiyotiklerden özellikle uzak durulmalıdır.

Diş Tedavisini Hamilelik Sırasında Uygulamak Doğru Mudur?

Diş apsesi gibi enfeksiyon salgılanan durumlarda bir kadın doğum uzmanının önerileri doğrultusunda tedavi uygulanmalıdır. Tedaviler acil olmadığı müddetçe hamileliğin ikinci üç ayına ertelenmelidir.

Hamilelikte Diş Kaybı Kaçınılmaz mı?

Hamilelik döneminde gerçekleşen diş kayıpları hormonlardaki ve tükürük biyokimyasındaki değişimdir. Tüketilen gıdaların farklılaşması da diş çürüklerine neden olabilmektedir. Sanılanın aksine her hamilelik diş kaybına neden olmaz.

Hamilelikte Diş Bakımı

Gebelik döneminde de normalde yapmamız gereken rutin diş bakımı ihmal edilmemelidir. Çoğu anne hissettikleri bulantılar nedeniyle diş fırçalamaktan kaçmaktadır. Bunu önlemek için çocuklara özel olan diş fırçalarını kullanabilirsiniz. Ilık tuzlu su ile gargara yapmak sizin için oldukça faydalıdır. Kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkan yiyecekler ve asitli içeceklerden kaçınmanız diş sağlığınız için yararlı olacaktır.

Daha Fazla Anne Sağlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir