Annelik doğanın kadınlara verdiği bir armağan, bir kadın için en büyük mutluluk. Ancak hayatı ve bebeğinizi paylaşacağınız durumun diğer kahramanını da unutmamak lazım: Baba.

Hamilelik sırasında anne adayları gibi baba adayları da şiddetli duygusal çalkantılar yaşayabilir. Hayatın bir anda değişeceği düşüncesi, kaldırılması zor gelecek bir sorumluluğa adım atılması fikri baba adaylarının gerilmesine neden olabilir.

Önemli olan iki tarafın zor ve altından kalkılamaz gibi görünen düşüncelerle boğuştuğu sırada birbirine destek olmasıdır.

Baba adayları için öneriler

  1. Baba adayı olarak depresif ve stres altında hissettiğiniz dönemlerde alkol ve diğer bağımlılık psikolojilerine girmemeye dikkat edin. Onun yerine bebeğinize odaklanmaya çalışın.
  2. Eşinizi gücendirmeden bebeğinizi birlikte hissetmeye özen gösterin.
  3. Doğum uzmanınızla görüşmelerine birlikte gidin, bebeğinizin görüntüsünü birlikte izleyin, karnınıza birlikte dokunup bebeğinizin sizi, sizin bebeğinizi hissetmenizi sağlayın.
  4. Hamilelik sırasında anne adayının iştahı doğal olarak artar ve birkaç kilo fazlası olabilir. Bu gibi durumlarda anne adayının yanında olun ve annenin vücudunda oluşan değişiklikler konusunda gerektiğinde dengeleyici bir rol üstlenmeye çalışın.
  5. Örneğin fazla kiloları engellemek için annenin uyguladığı diyete sizin de katılmanız hamileliğin “artı”larını paylaşmak için tatlı bir fırsattır.
  6. Baba adayları hamile eşlerine ve bebeğe zarar verdikleri düşüncesiyle cinsel ilişkiden çekinebilir. Oysa cinsellik için uygun döneme geçildiği andan itibaren eş ile cinsel ilişki konusunda herhangi bir sakınca yoktur.
  7. Bu durum bir süre sonra çözülür. Ancak soğuma döneminin uzun sürdüğü durumlarda profesyonel yardım almak işleri kolaylaştırabilir.

Daha Fazla Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir