Canım anneciğim;

Seni çok özledim. Aylardır karnından çıkmayı bekliyorum. Öyle yalnız hissettiğim anlar oldu ki, seni tekmeledim, benimle konuşmanı istedim, en azından sıcacık elini karnında gezdir de beni sevdiğini hissedeyim istedim. Şöyle bir geriye uzanıp kitap okurken bir yandan da meyve yediğinde ara sıra okşamıyor musun karnını, bayılıyorum.

Çırpınıyorum içinde biraz daha sev diye. Dışarı çıkıp ellerinin arasında olmayı ne de çok istiyorum o anlarda. Bazen sen babamla sarmaş dolaş uyurken onun elleri de sarıyor beni, hoşuma gidiyor ama seninkiler kadar değil. Senin ellerin bambaşka anneciğim. Seni en derin uykundan uyandırıp bir bardak süt içmeni sağlamak için tekmelememe sebep olacak kadar tatlı, yumuşacık ellerini özledim.

Ya sen? Benim yumuk yumuk minicik ellerimi özlemedin mi? Bir türlü açmadığım yumruğumu yavaşça açarak parmaklarımı tek tek öpmeyi istemez misin? Sütle dolu memeni bir yandan emerken, diğer yandan küçücük elimle bastırsam… ”bu meme, bu sütler benim, başka kedilere asla vermem.” der gibi sıkıca tutsam, istemez misin?

Anneciğim, seni çok özledim. Buradan duyuyorum, herkes senin gözlerinin ne kadar güzel olduğunu söylüyor, kıskanıyorum. Burası öyle karanlık ki, ışığın ne demek olduğunu bir an önce öğrenmek istiyorum. Ama dünyaya ilk baktığımda ışıktan önce senin gözlerini görmek isterim. Söylediklerini ilk başlarda anlamayacağımı düşünüyorsun. Ama ben gözlerinin beni hep, her zaman ve her şeyden koruyacağını söylemesini isterim. İnan, anlarım. Beni en çok sevenin sen olacağını, her an yanımda ve destek olacağını, her an yanımda ve destek olacağını hissettiren en güzel şey olan gözlerini özledim.

Ya sen? Sana ilk baktığımda içini eriteceğini ikimizinde bildiği gözlerimi bir an önce görmek için sabırsızlanmıyor musun? Uyuyup uyandığımda önce seni arayacak olan, seni görmediğinde yaşarıp çeşme gibi akacak olan gözlerimi merak etmiyor musun? Her geçen gün gürleşecek olan kirpiklerimin altından sana doğru ”Beni dünyana getirdiğin için, beslediğin ve hep yanımda olduğun kimselere bırakmadığın için teşekkür ederim.” diyen gözlerle sana baksam, istemez misin?

Seni çok özledim, anneciğim. Bazen bana şarkılar söylüyorsun, sesin öyle tatlı geliyorki buraya. Yalnız olduğumu bile unutturuyorsun bazen. O güzel sesinin bana, sadece bana söyleceği ninnileri duymayı iple çekiyorum. Bazı şarkıları bana özel hale getirerek söyleyeceğin, duymaktan hoşlandığımı anladığında tekrar tekrar söylemekten zevk alacağın günler bir an önce gelse…Karnım ağrıdığında, içim bulandığında, aşı olduğumda canım yanarken bana tüm bunların geçeceğini söyleyen, inandıran ve rahatlatan sesini özledim.

Ya sen? İlk kahkahamı duymak için oramı buramı gıdıkladığında çıkaracağım sesleri, aguları, çığlıkları özlemedin mi? Biliyorum, altım kirli olduğunda, acıktığımda, gazım canımı çok yaktığında karnım ağrırken çıkardığım sesler seni çok üzecek, hatta ilk günler belki uyumana bile izin vermeyeceğim. Ama sen tüm bunların sana ilk kez anne diyeceğim güne kadar çoktan unutulacak şeyler olduğunu biliyorsun. Peki, o gün geldiğinde söyleyeceğim ilk ”anne”yi özlemedin mi?

Anneciğim, benimle ilgili hayaller kuruyor musun? Beni en güzel yataklarda yatırmak, en cici giysileri giydirmek, en şeker oyuncakları almak gibi hayallerden bahsetmiyorum. Mesela, karnındaki resmimi çeken doktor gibi bir doktor ya da avukat, subay filan olmamı isteyip hayallere dalıyor musun? Üniformalı, cüppeli yada önlüklü bi resmimi ultrason resmimin olduğu çerçevenin yanında bir başka çerçeveye bakarak ”işte bu benim oğlum” deyip gururlanmayı filan hayal ediyor musun? Evlendiğimi, çocuklarımın olduğunu…

Hayallerini gerçekleştirmek için söz veriyorum anne.

Peki, ya seni hayal kırıklığına uğratacak bir şey yaparsam? Ayakkabılarımı bağlamayı bir türlü beceremezsem örneğin ya da matematiğe aklım yatmazsa hiç… Oyun oynarken akşam olduğunu anlayamaz, hep geç kalırsam eve… Kola içmeden köftelerimi bitirmezsem inat edip, ya senin hiç hoşlanmadığın o kızla evcilik oynamayı istersem hep… Evleniverirsem bir gün pat diye hiç habersiz, ya da yurt dışında okumak için ısrar eder, senden uzaklaşmaya kalkarsam…çok üzülürsün değil mi?

Seni hayal kırıklığına uğratıp üzmemek için çok uğraşacağıma söz veriyorum, anne.

Beni ne olursa olsun sevecek misin anne? Her türlü kötü şeyden koruyabilecek misin? Yanında olmadığım zamanlarda nasıl davranmam gerektiğini öğretebilecek misin?

Beni koruyamadığın kadar büyük tehlikelerin neler olduğunu öğretip kendi kendimi koruyabilmem için hazırlayacak mısın?

Senden daha çok sevebilecek kimseyi bulamayacağım halde, beni sevecek ve anlayacak birini nasıl aramam gerektiğini anlatacak mısın?

Bana yapacaklarım, yapamayacaklarım ve yapmak istediklerim konusunda sonsuz destek verecek misin?

Kimsenin inanıp arkamda olmayacağı fikirlerim olsa bile, sen bana inanıp istediğim her şeyi yapabileceğime beni inandırabilecek misin?

Saklanmak istediğimde, kimseyi görmek istemediğimde, uzaklaşıp kendimi dinlemek istediğimde yanına sığınmak istediğim tek liman olabilecek misin?

Anne, beni ne olursa olsun sevebilecek misin?

Ben mi?

Ben seni hep seveceğime söz veriyorum,anne!

Daha Fazla Genel

14 Yorumlar

 1. Çiğdem

  5 Eylül 2018 at 22:22

  Harika 🧡

  Cevap Ver

 2. Rabia Sevinç

  5 Eylül 2018 at 22:24

  Ama benim kızım olacak :)) işte benim kızım diyeceğim :))

  Cevap Ver

 3. Zeynep

  5 Eylül 2018 at 22:26

  😍duygusallaşmamak elde değil 😌

  Cevap Ver

 4. Neslihan

  5 Eylül 2018 at 22:26

  Bende seni çok seviyorum canım yavrum

  Cevap Ver

 5. Meliha

  5 Eylül 2018 at 22:37

  Mükemmel gözlerim doldu resmen 😍😶

  Cevap Ver

 6. Özlem

  5 Eylül 2018 at 22:53

  Sen sağlıcakla bir doğ, o bana yaşattığın uykusuz geceler elbet geçecektir. Sen ne kadar hata yapsanda biz ailen olarak arkanda olacağız. Anne ve baba evladına asla küsmez. Kırılırlar belki ama küsmez. Peygamber efendimiz gibi doğru, emin, güzel huylu olursun insallah canım yavrum. Inşallah büyüyüp mutlu olacagin ve insanlarıda mutlu edecegin vatana millete faydalı olacagin bir evlat olursun. Ilk göz agrım olacaksın nasipse. Büyüsünde gülüşlerin hep seninle kalsin. Annen ve baban gibi sürekli gül, tebessüm et dünyaya.. Bu mektubun hem hüzünlenirdi,hem de güldürdü.. Rabbim sağlıcakla gelmeni nasip etsin. Içimde olsan bile kalbim seninle, babaninda öyle tabi ki. Şu an cinsiyetin belli olmadigin için sana oğlum mu kizim mi demeliyim bilemiyorum. Ama bütün annelerin evlatlarına verdiği bir sıfat vardır o da “bi taneeemmm”. Beraber günlerimiz, uzun ömurlerimiz olsun inşallah. Icimdede olsan, dünyaya geldiğin zaman da önce Allah’a sonra annen ve babana emanetsin. Allah acısını göstermesin. Seni çok seviyorum. 😊😚😚😚😚😍😍😍😍

  Cevap Ver

 7. Hatice

  5 Eylül 2018 at 23:18

  Çok duygulandım ya 😢😢 okurken boyle içimden bir şeyler akıp gitti.. inşallah hep öyle olur biz anneler çocuklarımızın hep yanındayız 💗

  Cevap Ver

 8. Necla

  6 Eylül 2018 at 00:01

  İns canm bebegim sen sağ salim kucagıma gel ben sni hic yanlız bırakmcam Allahın izni ile😊

  Cevap Ver

 9. Zekiye çabuk

  6 Eylül 2018 at 07:17

  Ağlıcam galiba 😫

  Cevap Ver

 10. İlayda

  6 Eylül 2018 at 10:04

  Canım bebişim seninde bir blacığın var senin kadar tatlı aşkımsınız canımsınız kuzumsunuz sizi çooooooooooooooooook seviyorum seninde dışarı çıktığını kollarıma almamı sabırsızlıkla bekliyorum

  Cevap Ver

 11. Naile

  6 Eylül 2018 at 11:58

  Bi tek ağlayan ben değilim sanırım 😓 çok duygulandım ya inşallah sen sağ sağlim gel ben ve baban senin en büyük destekçin olacağız seni hep koruyup kollayacağız aşk ile sevgi ile büyüteceğiz sen yeter ki gel… ❤️❤️❤️

  Cevap Ver

 12. Ceyda

  6 Eylül 2018 at 16:52

  Oturup saatlerce ağlayan bir tek ben miyim…☹️

  Cevap Ver

 13. Meri

  7 Eylül 2018 at 15:00

  Çok duygulandim ya Gercekden harika 💜💜 bebegim benim her seyim onu her zaman sevecegime ve koruyacagima soz veriyorum 👼🙏❤💜😘

  Cevap Ver

 14. Esra

  9 Eylül 2018 at 22:17

  Yaaa hem okuyup hem ağlamak 🙈özlemle, merakla bekliyoruz seni melek kızımmm 👨‍👩‍👧🙏🏻♥️

  Cevap Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir