Siğiller artık bir çok hamilenin gebelik dolayısıyla bağışıklıklarının düşmesi sonucu başına gelebilmektedir.
Başıma gelenleri, gittiğim 5 doktordan aldığım, uzmanlarından okuyarak edindiğim bilgileri konuda mustarip olanlarla paylaşmak istedim.
Bilgilendirme amaçlıdır, deneyimlerimden yola çıkarak yazdığım bir şeydir. Size sizin için en doğru yöntemi yine doktorunuz söyleyecektir.
Öncelikle siğil nedir?
Siğil vücudun herhangi bir yerinde çıkıp karnabahar görüntüsünde et beni dokularına dönüşebilecek, kimi zaman iyi huylu olan tümörlerdir.
HPV nedir?
HPV yani human papilloma virüsü derinin üst tabakasını etkileyip çoğalmasına ve keratin üretmesine sebep olan, çoğunlukla ten rengi görünümünde olan tümörlerdir.
Yüze yakın türü bulunmaktadır.
Vücudumda veya vajinal bölgemde siğilimsi bir şey çıktı. Ne yapmalıyım?
Öncelikle hemen doktorunuza gidip bunun siğil olduğunu teyit ettirin. Her siğil HPV değildir bunu mutlaka unutmayalım.
Doktor önce HPV testinizi yapar ve smear örneği alır. Bunu hamilelikte yapmayan doktorlar da var öncelikle bunu belirteyim.
Eğer HPV negatif çıkarsa bu normal doğumunuza engel teşkil etmemektedir.
HPV pozitif çıktığında ise genellikle sonraki adım tipini teşhis etmektir. Çünkü çok fazla türü bulunmaktadır, türlerine göre de durum değişebilmektedir.
Eğer pozitif çıkmışsa mutlaka kontrol amaçlı her yıl smear örneği vermeniz gerekmektedir. Bazı türleri rahim ağzı kanserine maalesef ki yol açmaktadır.
Nasıl vücudumuza geçti?
Vajinal bölgenin temas ettiği yerlerden geçen bir virüs. İnternette direkt cinsel yolla bulaşır gibi sizi vesveseye yönelten şeyler okuyabilirsiniz.
Eşinizden bulaştığını, kendisi HPV testi olmadan veya vücudunda aktif lezyon yani siğil yoksa maalesef emin olamıyorsunuz.
Aynı zamanda bu virüse HPV’li biriyle aynı tuvaleti kullanırken bile yakalanabiliyorsunuz.
Toplu tuvaletlerden geçme olasılığı da yüksek. Günümüzde %50’nin üzerinde HPV taşıyıcısı olduğu inanılıyor.
Tedavi edilebilir mi?
Vakadan vakaya durum değişebilmektedir. Bazı doktorlar eğer çoğalma fazlaysa operasyonla bile alabiliyor.
Lazer/dondurma yöntemlerini doktorlar hamilelik sonrası öneriyorlar. Bir başka yol olarak ilaçla yakabiliyorlar.
Şahsen doktorum bana bu yöntemi uygun gördü. Üç hafta peş peşe siğillere eczanede yaptırdığı ilacı uyguladı. Şu an bir siğilim bulunmamaktadır.
Tedavi kalıcı mı?
Olmadığı durumlar kesinlikle bulunmaktadır çünkü bu virüs vücudunuzdan tamamen yok olmaz. Siz sadece görünen lezyonlarını yok etmiş olursunuz.
Eğer başta da çıkmasına sebep olacak şekilde bağışıklığınız bir düşüş yaşanırsa tekrarlanması olasıdır.
Bu siğiller kendi kendine de kaybolabilir veya ufak başlayıp başka yerlere de sıçrayabiliyorlar.
Doğal tedavi mümkün mü?
Şahsen denememekle birlikte saf sirke, muz kabuğu gibi yöntemler duydum. Tamamen geçirmese bile çoğalmasına engel oluyordur diye düşünmekteyim.
HPV kendini sadece siğille mi gösterir?
Hayır, siğil oluşturmayan bir sürü çeşidi vardır. Genellikle doktorlar siğil çıkaran cinslerinin çocuğa geçme riskinden korkarlar.
Eşlerle birliktelik mümkün mü?
Eğer eşiniz taşımıyorsa sizin ona geçirme olasılığınız olduğu için doktorlar korunmasız cinsel ilişkiyi önermiyorlar.
Prezervatifin bile korumadığı görüşünü savunan doktorlarımız bulunmaktadır.
Eğer eşinizin/partnerinizin siğili varsa, sizde tedavi olmuş ve yok olmalarını sağlamışsanız. ilişkiyle tekrarlanmasına sebebiyet verebilirsiniz.
En can alıcı soru…
Vajinal doğum yapabilir miyim?
Aktif lezyon yani HPV’li siğilleriniz yok olsa bile vajinal bölgede, kontrol edemedikleri bir yerde kalmışsa diye bu riske girmek istememektedirler.
Çocuk hala kanaldan geçerken %10 bu virüsü kapma olasılığı bulunmaktadır.
Eğer ısrarla vajinal doğum isterseniz, bir kağıt imzalatarak doğumun sizin sorumluluğunuzda vajinal gerçekleştiğini belirterek sorumluluk almak istemeyebilirler.
Özel hastanelerde böyle bir yaklaşım söz konusu olabiliyor.
Sadece vajinal bölgede mi çıkar?
Çoğunlukla vajinal bölgeyi hedef almakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde de çıkabilmektedir.
Genital bölge dışında çıkanlarda doktorlar vajinal doğuma engel görmeyebiliyorlar.
Devlet hastanelerinde HPV?
Şahsen şununla karşılaştım. HPV riskinizi önemsemiyorlar. İlk doğum için mutlaka normal olması taraftarı oldukları için bana, bebeğimi riske atmam dersen özelde doğum yapacaksın diye açıkça doktor belirtmiştir. Aynı zamanda HPV testi sonucu pozitif çıkan hasta E-Nabızda riskli gebelik olarak çıkmaktadır.
Peki ya aşı?
HPV’nin belirli tiplerini hedefleyen aşılar bulunmaktadır. HPV testi yaptırmadan da ilerisi için önlem olarak bu aşıyı yaptırabilirsiniz.
Mümkünse 9 yaştan sonra kız ve erkek çocuklara da yapılması önerilmektedir. Bazı türlerde %100’e kadar koruma sağlamaktadır.
Dozajları yapıldıktan sonra tekrarına gerek duyulmamaktadır.
hpv vaccination
Sezaryen tek çare mi?
Şahsen çocuğumun ileride boğazlarında nodüller çıkarıp sesine veyahut menenjit olup daha da vahim duruma girmemesi için ben sezaryeni tercih edeceğim.
Risk her daim risktir.
Umarım birazda olsa bu konuda yardımım olmuştur.
Sağlıklı bir gebelik ve doğum geçirmeniz dileğiyle…
Hanife Albayrak Çift (Chan)
Daha Fazla Sağlık

2 Yorumlar

 1. Yasemin

  31 Ocak 2019 at 19:05

  Hpv var ama düşük lezyon çıktı sonucunda ve siğil yok hiçbir şekilde yine de sezeryan mi olmalı doğumum ve doktorum hemen doğum dan sonra Hem bana hemde bebeğe asi yapılacağını söyledi yaptırmalı miyiz?

  Cevap Ver

 2. Nilüfer

  31 Ocak 2019 at 22:24

  Bende yazın Haziran ayında öğrendim hpv ‘em olduğunu ama her hangi bir tipi yokmuş sanırım daha çok yeni olduğu için siğilim de Yok görünürde şükür 🙏🏻 Kasım ayında hamile olduğumu öğrendim. Aşılarımı yaptıracağım sırada maalesef ki heç kaldım. Ve şuan da açık yeşil bazen de beyaz akıntılarım oluyor. İnternetten okuduğum kadarıyla da idrar yolları enfeksiyonu yada cinsel yolla bulaşan nedenlerden oluyormuş. Sanırım bu hpv den kaynaklı bir durum napıcağımı bilmiyorum açıkcası 😔

  Cevap Ver

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir