Hamilelik döneminde anne adayları vücutlarındaki olumlu değişimleri görmek yerine, olumsuz noktalara takılırlar. Aslında hamilelik, bol kıyafetler ardına saklanılacak bir dönem değil, farklı bir beden ve yeni stil keşfetme sürecidir. Unutmayın, siz vücudunuzla barışık olursanız ve kendinizi beğenirseniz hamileliği en rahat ve şık biçimde geçirebilirsiniz.

pregnant fashion ile ilgili görsel sonucu

Eğer karnınız büyümüş ve artık mevcut kıyafetleriniz yeterli gelmiyor ise hamilelik alışverişi zamanı gelmiş demektir. Bu dönem sizin için biraz zor geçecek olabilir. Vücudunuza alışmanız ve giyim tarzınız değiştirmenizin can sıkıcı olacağını tahmin ediyoruz. Bu noktada yapılan en büyük hata ise anne adaylarının giyim alışverişini hamile mağazalarıyla sınırlı tutmasıdır. Kendinizi kısıtlamanız yanlıştır. Sevdiğinizi her mağazada size uygun kombin yapabileceğiniz parçalar bulmanızın mümkün olduğunu unutmayın. Böylece hamilelik sonrasında da giyebileceğiniz stilinize uygun giysiler almış ve ekonomik açıdan da tasarruf yapmış olacaksınız. Örneğin bol ve salaş elbiseleri tercih edebilirsiniz. Hamilelik döneminiz bittikten sonra da oversize olarak kullanabileceğiniz bu modeller size oldukça yakışacaktır. Ancak alışveriş yaparken kendi bedeninizden bir- iki beden büyük, çuval gibi kıyafetler almamaya dikkat etmelisiniz. Bu sizi olduğunuzdan daha fazla kilolu gösterecektir. Bedeniniz ile iletişim halinde kalın ve kendinizi içinde rahat hissettiğiniz kıyafetleri tercih edin.

hamile kıyafet ile ilgili görsel sonucu

Bir giysinin kişinin üstünde güzel görünmesini sağlayan en önemli etkenlerden biri de giysinin kalıbıdır. Alışveriş esnasında kendimize uygun bedeni denesek bile bazen giysilerin kalıplarının vücudumuzda istediğimiz gibi durmadığını fark ederiz. Bunun nedeni ise giyim markalarınının genel müşteri profiline göre kalıplarını hazırlıyor olmalarıdır. Bu yüzden kendi vücut tipimize uygun mutlaka deneyerek almalısınız. Hamilelik döneminde en çok gözle görünür değişim karın ve göğüs bölgelerinde meydana geleceğinden dolayı üst kesimi bol kıyafetler tercih etmelisiniz. Bunun için robadan bol kesimli elbise, bluz veya tunikler işinizi görecektir.

Giyeceklerin yaka kesiminin, boynunuzu sıkmaması açısından, “V” yaka ya da kayık yaka olması sizi rahat ettirecektir. Özellikle boğazlı giysiler bir süre sonra sizi sıkıp rahatsız edebilir. Hormonlarınızda meydana gelen değişimler ve vücut ısınızın değişmesi gibi değişimler göz önünde bulundurulduğu zaman bunalmanız oldukça normaldir. Kol kesimleri ise giysinin kumaşı jarse, penye gibi rahat esneyebilir türden değilse, rahat etmeniz açısından bol kesimli olmalıdır. Bu dönemde kollarınız özellikle de pazularınız kalınlaşabilir ve dar kesim kollu giysiler rahat hareket etmenize engel oluşturabilmektedir. Bacaklarınız, baldır bölgeniz ve kalçanızdaki genişleme nedeniyle pantolon kesimlerinizin, eğer esnek bir kumaş değilse, kalçadan bol kesimli olmasını tercih etmelisiniz. Özellikle ilerleyen haftalarda oturup kalkarken sizi sıkacak derecede dar kalıbı olan pantolonlar tercih etmemeniz rahatlığınız açısından önemlidir. Markaların hamile koleksiyonlarında beli lastikli pantolonlar bulabilirsiniz. Hamilelik döneminde özellikle belinizi sıkmaması açısından bu tarz pantolonları tercih etmeniz uygun olacaktır.

pregnant fashion ile ilgili görsel sonucu

Hamilelik döneminde alacağınız kilolara alışmak zor olabilmektedir. Bu durumda küçük hilelere başvurabilirsiniz. Örneğin, bilinen en basit kilo saklama yöntemi olan siyah giyinmek size yardımcı olacaktır. Eğer siyah rengi sevmiyorsanız ancak kilolarınızı saklamak istiyorsanız siyahın yanı sıra kahverengi, lacivert gibi koyu renkleri de tercih edebilirsiniz. Tamamen koyu renklere bürünmek yerine, sadece bir veya iki parçayı koyu renk kullanmanız da kilo saklama hileniz açısından yeterli olacaktır. Eğer kilo fazlalığınız vücudunuzun üst bölgenizde ise üst giysinizi koyu, alt giysinizi renkli tercih edebilirsiniz. Ancak sıcak yaz aylarında koyu renkli giysilerin sizi daha da sıcak tutacağı gerçeğini unutmamalısınız. Bu aylarda koyu renk seçimlerini dozunda kullanmanız iyi olacaktır.

Desen tercihlerinde ise; giysilerinizdeki dikey çizgiler sizi olduğunuzdan daha zayıf gösterecektir. Bunun gibi yatay çizgiler de olduğunuzdan daha kilolu gösterecektir. Bu yüzden yatay çizgilerden hamilelik döneminde uzak durmanız sizin için uygun olacaktır. Bunun yanı sıra iri desenler yerine, daha küçük desenler içeren kumaşlar ile daha zarif görünebilirsiniz.

pregnant fashion ile ilgili görsel sonucu

Alışverişinizde dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri ise kıyafetlerinizde kullanacağınız kumaş seçimidir. Hamile iken vücut sıcaklığınız 0,5 ila 1 derece arasında daha yüksek olacağından hava alan ve ferah kumaşlar tercih etmelisiniz. Sıcak tutan naylon, polyester ve polyamid içeren sentetik kumaşlardan hamilelik döneminde uzak durmalısınız. Bu tür kumaşlar sizin bunalmanıza ve rahat hissetmemenize neden olacaktır. Pamuk, yün, keten içerikli doğal kumaşlar vücut ısınızı koruyacak, sizi serin tutacak ve rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Hamilelik döneminde en rahat hissetmenizi sağlayacak kumaş türü jarse, penye gibi örme ve kolay esneyebilen kumaşlardır. Bu tür kumaşlarda hareket imkanınız her zaman daha fazla olacaktır. Hamilelik sırasında hareketleriniz kısıtlansa bile hareket etmekte daha fazla zorlanacağınızdan dolayı bu şekilde dar kesimli giysileri de, kumaşın esnekliğinden dolayı, kolaylıkla tercih edebilirsiniz. Ayrıca hamileliğiniz boyunca cildiniz kolayca hassasiyet gösterdiği için sizi vücudunuzda kaşıntıya neden olacak, tahriş edecek ürünlerden de mutlaka kaçınmalısınız. Örneğin, kış aylarında yün kıyafetler sizi sıcak tutabilir ancak kaşınmanıza da neden olabilmektedir.

pregnant fashion ile ilgili görsel sonucu

Aksesuar Seçimi

Kıyafetinizi tamamlayan ve tarzınızı oluşturan en  önemli detaylardan biri de tamamlayıcımız olan aksesuarlarımızdır. Şapka, eldiven, toka, gözlük, takı gibi birçok aksesuarı kıyafetimizin rengine ve stilinize uygun olarak seçerseniz bambaşka bir görüntü elde edebilirsiniz. Herkeste olan bir kıyafeti kendi stilinize göre değiştirmeniz ile özgün bir görüntü yakalamış olursunuz. Eğer sade ve şık bir görüntüye sahip olmak istiyorsanız  aksesuarlarınızı abartıdan uzak tutmalısınız. Aksesuar seçiminden önemli olan bir diğer husus ise aksesuarlarınızın maddeleridir. Kolye, bileklik, küpe ve yüzük seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri alerjik etkileridir. Suni materyal içeren takıları, cildinizi tahriş etme ihtimali olduğundan kullanmamanız tavsiye edilmektedir.

Bu dönemde bunalma hissedebileceğinizden dolayı boynunuzu rahatsız edecek derecede büyük, ağır metal malzemeli, iri boncuklu kolyeler tercih etmemenizi yerinde olacaktır. Uzun ve ağır malzemeli kolyeler karnınıza da baskı uygulayabilir ve bir süre sonra sizi sıkabilir. Taşların sizde yaratacağı etkilerden de hamilelik döneminde yararlanabilirsiniz. Akik, ametist, yeşim gibi, rahatlatıcı etkisi olan, stresten uzak tutan doğal taşlar hamilelik sürecinde hem size yardımcı olabilir. Özellikle akik taşı siz ve bebeğinizin sağlığı açısından tavsiye edilen taşların başında gelmektedir. Hamilelik döneminde kadınların en çok tercih ettiği bir diğer malzeme ise ”inci”dir. Zerafet ve şıklığın sembolü olan inci, hamilelik döneminizde size oldukça yakışacaktır.

Ä°lgili resim

 

Daha Fazla Alışveriş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir