Birikimleriyle annelere yol gösteren, doğum sırasında onları rahat ettiren, doğum sonrasında yeni hayatlarına daha kısa ve kolay bir şekilde adapte olmalarını sağlayan kişiler her zaman olmuştur. Doğum destekçisi, bu işi profesyonel olarak yapan kişidir. Eski Yunancada anlamına gelen yani , annelere doğumdan önce, doğum sırasında ve doğumdan sonra fiziksel, ruhsal ve bilgi bakımından destek veren profesyonel kişidir. Doğum destekçisi olacak kişiler belli bir eğitimden geçer ve sertifikalarını aldıktan sonra öğrendiklerini uygulamaya başlar. Birikimleriyle annelere yol gösteren, doğum sırasında onları rahat ettiren, doğum sonrasında yeni hayatlarına daha kısa ve kolay bir şekilde adapte olmalarını sağlayan kişiler her zaman olmuştur. Doğum destekçisi, bu işi profesyonel olarak yapan kişidir.

Doğum Destekçisi Ne Yapar?

 • Doğum destekçisi, riskli bir durum olmadığı sürece her kadının normal yoldan bebek dünyaya getirebileceğine inanır. Korku, stres veya acı gibi olumsuz durumlar, birçok gebeyi normal doğum fikrinden uzaklaştırabilir. Doğum destekçisinin görevi ise anneyi hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlatmaktadır.
 • Doğum destekçisi anneyle birlikte doğuma girer. Gebelerin hastane prosedürlerini anlamalarını sağlar, bu tür işlerde onlara destek olur. Doğumun başlamasından bitişine kadar annenin yanında olur. Annenin doğumda ilaç dışı rahatlama tekniklerini etkin bir şekilde kullanmasına ve en üst faydayı almasına yardımcı olur. Tüm amaç doğumda en büyük komplikasyon olan korkuyu ve gerilimi doğumdan çıkarmak ve annenin korku-gerginlik-ağrı çemberine girmesinin mümkün olduğunca önüne geçmektir.
 • Doğum destekçisi için merkezde daima vardır. Amacı annenin doğumda rahat huzurlu adeta bir kraliçe gibi hissetmesidir. Gebeyi olduğu kadar eşini ve yakınlarını da cesaretlendirir, olası sorunlara karşı rahatlatır.
 • Doğum destekçisi tıbbi kararlar almaz.
 • Sadece doğum esnasında değil; sonrasında da doğum destekçisinin desteği devam eder. Hem evde hem hastanede eğitimini aldığı masajlarla anneyi rahatlatır, meditasyon ve nefes teknikleri ile annenin huzur bulmasını sağlar, annenin ve bebeğin yıkanması gibi konularda destek olur.
 • Tüm fiziksel ve ruhsal destekler, doğumu anne için tamamen pozitif bir deneyime dönüştürmek amacını taşır.

Doğum Destekçisinin Ebeden ve Hemşireden Farkı Nedir?

Doğum destekçisi, doğum fizyolojisi hakkında bilgi sahibidir; fakat ebeler ve hemşireler gibi medikal eğitime sahip değildir. Bu yüzden bir doğum destekçisi, doğum esnasında bebeğin kalp atışını dinlemez, ilaç vermez, muayene etmez. Doğum destekçisi, ebelerin ve hemşirelerin az zaman nedeniyle yeterince ilgilenemedikleri hamilelere fiziksel, duygusal ve bilgisel açıdan destek verir, medikal işlemleri yapmaya yetkisi yoktur.

Doğum Destekçisi Gerçekten Faydalı mı?

 • Bazı kişiler için doğum destekçisinin yaptığı işler çok da etkili ya da gerekli bulunmamaktadır. Fakat hamilelere verilen bu bütünsel destek, doğumu kolaylaştırmakta ve hamilelerin psikolojisi üzerinde olumlu sonuçlar vermektedir. Araştırmalara göre doğum destekçilerinin katıldığı doğumlarda;
 • Sezaryen, forseps (sorunlu geçecek bazı doğumların daha kolay gerçekleşebilmesi için bebeğin ana rahminden bir aletle çekilmesi), vakum, epizyotomi (doğumun ikinci evresinde bebeğin başı çıkmadan önce perinel bölgeye uygulanan ameliyat kesiği) oranlarında azalma olduğu tespit edilmiştir.
 • Ağrı kesici ilaç kullanımında düşüş saptanmıştır.
 • Bebeğin daha rahat ve kolay meme emdiği de kayıtlar arasında yerini almıştır.
 • Doğum sonrasına hem annelerin hem de babaların bu yeni döneme daha rahat geçiş yapmaları ve doğumu pozitif bir anı olarak algılamaları da doğum destekçilerinin sağladığı faydalar arasındadır. Doğum destekçileri sayesinde annelerin kendilerine olan güveni artmakta, bedenlerini daha dayanıklı görmeleri sağlanmaktadır.

Doğum Destekçisinin Özellikleri Nelerdir?

 • Kadın bedeni ve doğum mahremiyeti konusunda duyarlıdır.
 • Meditatif olduğundan şimdiye odaklanır ve tüm dikkatini doğum anına verebilir.
 • Seçimlere saygılıdır. Kendi tercihlerini ve doğum deneyimlerini destek olduğu hamile üzerinde yaptırım olarak uygulamaya kalkmaz. Objektif kararlar verir.
 • Kendi içsel çalışmalarını yaptığından kendi enerjisinin farkındadır ve bu enerjisini maksimum fayda sağlamak için kullanır.
 • Hassastır. Destek verdiği hamilenin, eşinin ve yakınlarının duygu durumlarını anlar ve saygı duyar.
 • Sakin yapısı nedeniyle doğumu kolaylaştırır, huzurlu bir ortam sağlar. Bir doğum destekçisinin yanında kendinizi rahat ve güvende hissedersiniz.
Daha Fazla Doğum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir