Kan Uyuşmazlığı

Anne kan grubunun Rh negative, baba kan grubunun Rh pozitif olduğu durumda çiftler arasında kan uyuşmazlığından bahsedilir. Ancak bir sorun oluşması için bebeğin kan grubunun da Rh pozitif olması gerekmektedir. Bebek Rh negative olduğunda anne ile uyumlu olur ve herhangi bir problem yaşanmaz.

Kanda Gebelik Testi

Kanda beta HCG hormonunun bakılarak gebelik varlığının saptanması

Koloazma

(gebelik maskesi) Gebelikte görülen ciltteki renk değişikliği¸ sıklıkla yüzde gerçekleşir. Güneş bu lekelerin oluşmasını artırır.

Kolostrum

Doğumdan sonra salgılanan ilk süt. Ağız sütü. Bağışıklık kazandıran immünoglobulin acısından zengindir. Damlası ziyan edilmeden bebeğe verilmelidir.

Konjenital

Doğumsal, doğumdan itibaren

Konsepsiyon

Döllenme

Kordosentez

Anne karnındaki bebeğin kordonundan kan örneği alınması işlemi.

Kromozom

Genetik materyali taşıyan kalıtım ünitelerine kromozom denir.

Kürtaj

Rahim içindeki dokuların çeşitli yöntemlerle alınması, rahmin boşaltılması. Gebeliğin sonlandırılması için yapıldığı gibi düşük sonrası rahimde kalan parçaları temizlemek yada gebelik olmadan rahmin içinden parça alınması içinde yapılabilir.

Karın Çevresi

AC- Abdominal Circumference. Ultrasonda fetusun karaciğer hizasından alınan kesitin çevresinin ölçülmesi. Bebeğin gelişimini değerlendirmede kullanılan ölçümlerden biri

Kordon Dolanması

Kordonun bebeğin boyun etrafına dolanması, çoğu vakada bir soruna yol açmadan normal doğum gerçekleşir ancak bazen bebek doğum kanalında ilerledikçe ve rahim kasılmaları ile bebek kalp atışları azalmasına neden olabilir.

Kordon Sarkması

Bebeğin kordonunun bebekten önce rahim ağzından çıkması, sarkması

Kriyoprezervasyon

Yumurta dondurma, embriyo dondurma.

Küvöz

Erken doğan yada bir sorunu olup hastanede kalması gereken bebekler vücut ısılarını düzenli bir seviyede tutamadıkları için sabit sıcaklıkta ve steril bir ortamda tutulmaları gerekir. Belirli nem oranı ve antibakteriyel filtreden geçirilmiş temiz havayıda sağlayan bu cihaza küvöz denir.

 

Sayfalar 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Daha Fazla Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir