Menapoz

Adetten kesilme. Adet göremeyen bir kadının menapoz kabul edilmesi için en az 6 ay adet görmemesi gerekir. Adet görmeme amenore alarak adlandırılır. 6 aylık amenore durumu menapoz kabul edilir.

Mikroenjeksiyon(ICSI)

Tüp bebek tedavisinde spermin yumurta içerisine enjekte edilmesi işlemi.

Molar Gebelik

Mol, mol hidatiform, üzüm gebeliği. Döllenme sırasında genetik bir hata sonucu Rahim içinde bebeğin eşin plasentanın üzüm salkımı şeklinde anormal doku büyümesi ile kendini gösteren bir hastalıktır. Bu anormal doku yanında embriyonun varlığına göre komplet yada parsiyel mol olarak adlandırılır. Tedavisi acil küretaj ile rahmin içinin boşaltılmasıdır. Kanserojen gelişim ve yayılım gösteren türleri vardır.

Multigravida

Birden fazla kez gebe kalmış kadını ifade eden terim.

Multipar

Birden fazla doğum yapmış kadını ifade eden terim.

Makat Prezentasyon

(makat geliş) Bebeğin önde gelen kısmının makat olması- bebeğin ters olması durumu

Mekonyum

Bebeğin ilk dışkısı. Yapışkan koyu renklidir. Gebeliğin 35. haftası civarında üretilmeye başlanır. Anne karnında bebeğin iyilik halinin bozulduğu stress durumlarında da bebek dışkısını yapabilir. Bu durum halk arasında bebeğin sularının kirli olması olarak bilinir.

Mekonyum Aspirasyonu

Anne karnındayken stress sonucu dışkısını (mekonyum) yapan bebeğin doğum kanalından geçerken bu mekonyumlu suyu akciğerine soluması durumuna mekonyum aspirasyonu denir. Hafif atlatılabileceği gibi bebek için hayati tehlike oluşturabilecek kadar ağır olabilir.

Monozigotik İkiz

Tek bir yumurtanın döllenerek daha sonraki aşamada bölünerek iki embriyo oluşturması; tek yumurta ikizi.

 

Sayfalar 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Daha Fazla Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir