Sara Hastalığı

(Epilepsi) Beyin dokusunda bazı hücre gruplarının kontrol dışı aktif hale gelebilmesi hastalığı, aktif olduğu dönem epileptik nöbet (sara nöbeti) olarak adlandırılır.

Şeker Yükleme Testi (OGTT)

Hastalara glukoz içirilmesini takiben kan şekerlerinin ölçülmesi ile yapılan test. Diyabet varlığını saptamak amacı ile yapılır. 50 gr, 75 gr, 100 gr glukoz içirilerek yapılan çeşitleri vardır. Gebeliğin 24-28 haftalarında tüm gebelere gebelik diyabeti varlığının saptanması amacı ile yapılır. Riskli gruplara daha erken dönemde de yapılabilir.

Serviks

Rahmin ağız kısmı. Doğumda acılarak bebeğin doğmasına izin verir. Doğumda bahsedilen açıklık serviksin açılmasıdır. Gebe olmayanlarda ise serviksten sürüntü örneği alınarak kanser araştırılması yapılır.

Siklus

Adet döngüsü. Adetin ilk gününden diğer adete kadar geçen süre.

Sperm

Erkek üreme hücresi.

Spinal Anestezi

Omuriliği saran zarın içine anestezik ilaçlar verilerek yapılan anestezi türüdür. Etkisi hemen başlar. Sadece ağrı değil tüm duyular geçici kaybolur. Yani hasta bacaklarını hareket ettiremez. Etki süresi verilen ilacın etki süresi kadardır tekrar ilaç verilmez. Şiddetli başağrısı görülebilir.

Stria

Gebelikte Ciltte oluşan çatlaklar. Cildin aşırı gerilmesine bağlıdır. Tamamen önlemek mümkün olmasada cildi nemlendirmek faydalıdır.

Su Gebeliği

Bkz. Boş Gebelik, Anembriyonik Gebelik

Suni Sancı

Çeşitli nedenlerle başlamamış doğumu başlatmak yada etkisiz doğum ağrılarını artırmak amacı ile serum içine ilaç (oxytocin) konarak hastaya yavaş ve kontrollü bir şekide verilmesi.

 

Sayfalar 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Daha Fazla Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir