BDT

“(Beklenen Doğum Tarihi) Son adet tarihinden itibaren 40 hafta sonrası olarak hesaplanan tahmini doğum tarihi. Son adetin ilk gününe 7 güm ekleyip 3 ay çıkartılması ile pratik olarak hesaplanır. (Nagele formulü). Örneğin; Son adet tarihi 01.05.2014 olan bir gebenin beklenen doğum tarihi 08.02.2015 olacaktır. ”

Beta HCG

Bebek eşi (plasenta) tarafından yapılan hormon. Anne kanına geçer. Anne kan ve idrarında bakılarak gebelik testi olarak kullanılır.

Bilirubin

Kan hücrelerinin yıkımı sonucunda oluşan kan, idrar, safrada bulunan bir boya maddesi. Vücuttan karaciğer tarafından temizlenir. Kandaki seviyesi yeni doğan sarılığı takibinde kullanılır.

Biyokimyasal Gebelik

Hasta kanında beta HCG hormonu bakılarak gebelik varlığı tespit edildiği ancak henüz ultrasonografide görülme aşamasına gelmemiş gebelik.

Boş Gebelik

(su gebeliği – anembriyonik gebelik) Ultrasonda görülen gebelik kesesinin içinde bebek görüleceği bir büyüklüğe ulaştığı halde içinde embriyonun (bebeğin) oluşmadığı durumdur. Genetik nedenlerden kaynaklansa da genellikle tekrarlayıcı değildir. Saptandığı takdirde kürtaj ile alınması gerekir.

Braxton Hicks Ağrıları – Braxton Hicks kasılmaları

Yalancı doğum ağrıları. Rahmin açılmasına sebep olmadıkları gibi doğum ağrıları gibi düzenli değildirler ve şiddetide doğum ağrıları gibi giderek artmaz, gebelik boyunca görülebilmekle beraber son ayda daha sık karşılaşılır.

Baş Çevresi

(BPD-biparietal çap ) Ultrasonda fetusun baş çevresinin ölçülmesi ile elde edilen, bebeğin gelişimini değerlendirmede kullanılan ölçümlerden biri.

 

Sayfalar 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Daha Fazla Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir