Eklampsi

Yüksek tansiyonla seyreden gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) olan anne adayının buna bağlı olarak geçirdiği nöbetlere eklampsi yada eklampsi nöbeti denir. Hayati bir durum olup gebeliğin sonlandırılması gerekir.

Ektopik Gebelik, Dış Gebelik

Bebeğin dölyatağı yani rahim dışında bir yere yerleşmesi durumudur. En sık tüp ve yumurtalıklara yerleşmekle birlikte karın içinde herhangi bir yerde olabilir.

Embriyo Dondurma

Tüp bebek işleminde anne adayının rahmine yerleştirilmemiş döllenmiş yumurtaların(embriyoların) daha sonra kullanılmak üzere saklanması işlemi.

Endometrioma

Rahim iç katmanı olan endometrium dokusu rahim dışında başka dokulara yerleşmesi sonucu endometriosis oluşur. Overe yapışıp kist oluşturduklarında endometrioma adı verilir. Başka yere yapışan bu tabaka aynı rahimdeymiş gibi adet döneminde kanar. Kistlerinin içine oluşan kanama nedeniyle kist içi sıvı rengi kirli kahverengiye dönüşür. Bu yüzden endometrioma denen bu kistler halk arasında çukulata kisti olarak bilinir.

Endometriozis

Rahim iç katmanı olan endometrium tabakasından hücrelerin rahim içi dışında başka dokulara yerleşmesi durumudur. Yumurtalıklarda olduğunda kist oluşmasına neden olabilir. Bu endometriozis kistleri halk arasında çikolata kisti olarak bilinir. Ağrılı ve kısırlığa neden olabilecek bir durumdur.

Endometrium

Rahmin iç katmanı. Her ay adet döngüsünde hormonların etkisi ile kalınlaşarak döl yatağını oluşturur, gebelik oluşmadığı durumda adet kanaması ile atılır.

Epidural Anestezi

Omuriliğin çevresindeki zar ile omurların arasındaki bağ dokusunun arasında kalan boşluğa takılan kateter vasıtası ile anestezik ilaçlar verilerek sağlanan anestezi türüdür. İlaç uygulanan seviye aşağısında anestezi sağlanır. Hastanın dokunma duyusu ve bacak hareketleri kaybolmaz. İşlem uzadığında yada işlem sonrası ağrı kontrolü için kateterden tekrar ilaç verilebilir.

Epilepsi (sara hastalığı)

Beyin dokusunda bazı hücre gruplarının kontrol dışı aktif hale gelebilmesi hastalığı , aktif olduğu dönem epileptik nöbet(sara nöbeti) olarak adlandırılır.

Epizyotomi (Doğum kesisi)

Doğumda başın çıkımı sırasında gerekli görüldüğünde doktor yada ebe tarafından yapılan kesi. Genellikle bir kaç santimetre olup kesi öncesinde lokal anestezi yapılır. Amaç baş çıkarken oluşabilecek daha büyük ve düzensiz yırtıkların önlenmesidir.

Erken Membran Rüptürü (EMR )

Gebelik kesesinin doğumun başlamasından önce yırtılarak suyun gelmesine erken membran rüptürü denir. Doğumun beklenmediği 37. gebelik haftasından önce membranların yırtılıp suyun gelmesine preterm erken membran rüptürü denir.

Estradiol

Yumurtalıklarda üretilen kadın üreme hormonu, östrojen.

Estrogen

Kadın üreme hormonu

Embriyo

Döllenmeden 8. gebelik haftasına kadar olan dönemde anne karnındaki bebeğe embriyo denir.

 

Ense Kalınlığı Ölçülmesi

Bebeğin ense kasımında cilt altında biriken sıvı miktarının ölçümü ikili testin bir parçası olarak ölçülür ve risk hesaplamasında kullanılır. Normalden kalın olduğu durumlarda bebekte genetik anomali ihtimali artar.

Eritroblastosis Fetalis

Anne kan grubu negatif bebek kan grubu pozitif (kan uyuşmazlığı) olması durumunda anne karnında iken bebekte gelişen kansızlık.

 

Sayfalar 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Daha Fazla Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir