Gebelik dönemi üç aylık periyotlara denk gelen üç trimester olarak ele alınır. Gebeliğin 40 hafta (9 ay ve 10 gün) olduğunu düşünürsek ilk trimester 12. haftanın sonu yani 13 haftanın başına kadar olan süreyi kapsamaktadır.

Gebeliğin ikinci trimester dönemi 14-26 haftalar arasını kapsarken, üçüncü trimester dönemi ise 27-40 haftalar arasını kapsar.

Her trimester dönemi kendi içerisinde yeniliklere ve bazı değişimlere ev sahipliği yapar. Bu sebeple hamile olan her kadının trimester dönemlerini ayrıntılı şekilde bilmesi oldukça önemlidir.

İlk Trimester Dönemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamileliğin başlangıcı son gerçekleşen menstrual döngünün ilk günü olarak kabul edilir ve heyecanlı bekleyiş de o an itibaren başlamış olur. İlk birkaç hafta gebelik semptomları tam olarak hissedilmese de; adet sancılarına benzeri ağrılar, yorgunluk, baş ağrısı ve baş dönmeleri ilk göstergeler olabilir. Östrojen ve progesteron hormonlarındaki artış ile birlikte; iştahda değişim, aşerme, bulantı, kusma, idrar artışı ve uykusuzluk ilk üç ayda yaşanabilecek bazı semptomlar arasındadır. Tüm bu değişimlerden dolayı ilk trimester içerisinde kilo alımı az olurken bazen kilo verilmesi dahil doğal karşılanabilir.

Bu dönemin başında; ilk 6 ila 12 gün arasında %20’lik bir oranda küçük kanamalar yaşama olasılığı vardır. Hafif kanamaların yaşandığı birçok gebelik, sağlıklı bir doğum ile sonuçlanabilir. Bununla birlikte yoğun kanamalar ve kramplar ciddi bir sorunun habercisidir ve mutlaka doktora başvurulması gerekir. Düşükler genelde ilk 12 hafta içinde gerçekleşir. İlerlemiş dönemlerdeki kanamalar anne ve bebek için riskli olabilir.

Dengeli beslenmek, günde 2 lt su tüketmek, kısa yürüyüşler ile başlayıp aylar ilerledikçe doktorunuza da danışarak günde 30 dakika yavaş tempoda yürüyüşler yapmak ilk trimester dönemini sağlıkla geçirmeniz için önemlidir.

İkinci Trimester Dönemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamileliğin üçüncü ve altıncı ay aralığı ikinci trimester olarak adlandırılır. Üçüncü aydan sonra annenin hamilelik ile ilgili sıkıntıları azalır ve anne fizyolojik ve psikolojik olarak hamileliğe alışmaya ve kendini daha zinde ve güçlü hissetmeye başlar. Hamilelik artık daha belirgindir ve anne de hamileliğini daha fazla hissetmeye başlar. Önemli birçok sağlık testinin yapıldığı dönem de ikinci trimesterdır. Bu dönem hamileliğin en rahat geçen dönemidir.

Bebeğin hareketleri anne tarafından ilk kez dördüncü ayın başlaması ile birlikte hissedilir. Bu dönemde karın genişlemeye ve kaslar da gerilmeye başlar buna bağlı olarak anne küçük ağrı ve sancılar yaşar. Hamilelik ilerledikçe memeler irileşmeye ve süt bezleri çalışmaya başlar. Büyüyen rahim, bağırsaklara ve diğer organlara baskı yapmaya başlar ve tuvalet düzeni değişir. Düzenli olarak kilo artar ve altıncı ay ile birlikte anne beş ile yedi kilo arası kilo almış olur. Karnın büyümesi ve alınan kilolara bağlı olarak bel ağrıları yaşanır.

Annenin rahatsızlıklarını azaltabilmek için bolca dinlenmesi, egzersiz yapması, oturuşuna dikkat etmesi ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Şiddetli karın ağrısı, kanama ve şiddetli baş dönmesi doktora başvurulması gereken durumlardır.

Üçüncü Trimester Dönemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamileliğin son ve en heyecanlı dönemi altı ve dokuzuncu ayları kapsayan üçüncü trimesterdır. Hamileliğin büyük bir bölümünü geride bırakan anne, bebeğine ve hamilelik durumuna tamamen alışmıştır ve doğuma hazırlanır. Bu dönem bebeğin hızla büyüdüğü ve ağırlaştığı, dolayısı ile annenin daha çok zorlanmaya başladığı dönemdir. Doğumun yaklaşması ile hazırlıklar hızlanır ve kaygı ve mutluluk duyguları artık daha yoğun hissedilmeye başlar. Bu dönem annenin duygusal ve fiziksel olarak zorlandığı bir dönemdir.

Son trimesterda bebeğin artan ağırlığı nedeni ile annenin bel ağrıları da oldukça artar. Vücudu doğuma hazırlayan küçük kasılmalar da hamileliğin son döneminde başlar ve kaygı duyulmasına gerek yoktur. Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde oldukça zinde ve enerji dolu hisseden anne, bu dönemde düzensiz uyku, artan ağırlık ve doğumun yaklaşması nedeni ile hissedilen kaygı yüzünden yorgun hissetmeye başlar. Bebeğin idrar kesesine yaptığı baskı nedeni ile sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilir. Bebek büyüdükçe anne karnındaki alanı da daralır fakat bu bebeği durdurmaz.

Hamileliğin son üç ayında bebek alanı kısıtlı da olsa oldukça hareketlidir. Bu dönemde bebeğin hareketlerinde bir azalma hissedildiğinde, ani ve acı veren kasılmalarda ve kanamalar olduğunda mutlaka doktor ile iletişime geçilmelidir.

Daha Fazla Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir