Hamilelikte Halsizlik Ne Zaman Başlar ve Neden Olur?

Özellikle 1. ve 3. trimesterlerde hamilelikte yorgunluk hissi daha fazla yaşanmaya başlanır. Hamileliğin ilk 3 ayında hormonlarının hızla değişmesi, son 3 ayında ise büyüyen karnının ağırlığı, rahat uyuyamama, doğum korkusu/heyecanı gibi nedenlerle psikolojinde meydana gelebilen değişimler nedeniyle yorgunluğun artar.

1. Yulaf ezmesi

Glisemik indeksi düşük olan besinler, kan şekerini yavaşça yükselterek daha uzun süre enerji dengesi sağlar. Yulaf ezmesi de bunlardan biri. Ayrıca yulaf ezmesinde enerji metabolizmasından sorumlu olan B grubu vitaminleri de var.

Güne yulaf ezmesi, yoğurt ve meyveyle yapacağın bir kahvaltıyla başlarsan gün boyu enerjik ve tok hissedersin.

 

2. Ispanak

İçeriğindeki demir, potasyum ve magnezyum gibi minerallerle hamilelikte halsizlik ve uyku hali ile şövalye gibi savaşır. Vücut performansını arttırmada nam-ı büyük.

Ispanağı ister çiğ ister zeytinyağlı ve kıymalı sebze yemeği olarak afiyetle tüketebilirsin.

 

3. Yoğurt

İyi bir protein kaynağı olmakla birlikte içerdiği probiyotik bakteriler sayesinde vücut direncini arttırır ve bağırsak floranı düzenler. Hamilelikte kabızlıktan yorgunluğa, bin derde deva desek yeri. Yapılan çalışmaların probiyotiklerin kronik yorgunluğun etkilerini azalttığını da belirtelim.

Yoğurdu ara öğünlerde sade veya meyveyle, ana öğünlerde ise yemeklerle birlikte mutlaka tüketmelisin. Günde 1 kase yoğurt (200 gr) hamilelikte beslenme listende kesinlikle olmalı.

 

4. Mercimek

Hamilelikte halsizlik yaşayanlar için bir nimet. Mercimek ve aslında tüm kuru baklagiller vücudun temel enerji kaynağı olan karbonhidratlar için en ideal besindir. Mercimek, yavaş sindirilen kompleks karbonhidrat olduğu için daha uzun süre enerji dengesini sağlar.

Protein ve posa için de ideal bir kaynak olan mercimek, magnezyum ve demir bakımından da çok cömert.

Haftada iki kez 1 tabak (6 çorba kaşığı) kuru baklagil yemeği tüketmelisin.

 

5. Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği; kardeşleri ay çekirdeği, badem, fındık, kaju gibi önemli bir magnezyum kaynağı. “Magnezyum ne işe yarar?” dersen kendisinin başta enerji üretimi olmak üzere birçok enzimatik rekasiyonda görev aldığını söyleyelim. Magnezyum eksikliğinde kas yorgunluğu, halsizlik, kas ağrısı ve kramplar görülebilir.

Hemen kabak çekirdeğinin kalorisini de verelim: Bir avuç kabak çekirdeği 150 kalori.

 

6. Yumurta

Proteinin en kaliteli kaynağı kendisi. Protein; hücre yenilenmesi ve doku onarımında görev alır. Özellikle et, süt, balık, yumurta ve peynir gibi hayvansal kaynaklı proteinler B12 vitamini için de iyi birer kaynak. B12 vitamini eksikiğinde yorgunluk, hafıza ve konstantrasyon eksikliği olur. bizden söylemesi.

 

7. Yağsız kırmızı et

Demir eksikliğine bağlı kansızlık (anemi) yorgunluk ve halsizliğe neden olur. Kırmızı et ise demirin en iyi kaynağı.

Her gün veya haftada 2-3 kez kırmızı et tüketmelisin.

 

8. Kivi

En güçlü antioksidan kaynaklarından olan C vitamini bakımından epey zengin bir meyve. Kivi, vücut direncini ve enerjiyi arttırır. Ayrıca demirden zengin olan yumurta ve kırmızı etle birlikte yersen demir emilimini arttırarak halsizliği önler. Sivri biber, portakal ve maydonoz da tüketebileceğin diğer C vitamini kaynakları.

1 orta boy portakal ya da 1 orta boy kivi, günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılar ve sadece 70 kaloridir.

 

Hamilelikte yorgunluk nasıl geçer, işte sana birkaç öneri

  • Porsiyonlarını küçük tut. Büyük porsiyonlar yersen uykulu ve bitkin hissedersin.
  • Küçük porsiyonlar yersen daha sık acıkır, daha sık yersin. Bu da nefis atıştırmalıkların tadını çıkarmak demek. Atıştırmalıklar yemekler arasında köprü görevi gördüğünden ağır yemeklere bay bay demiş olursun. Daha enerjik ve sağlıklı hissedersin.
  • Kurabiye, tatlı, kraker, basit şeker ve rafine karbonhidrat içeren gıdalardan uzak dur. Alacağın ekmeklerin, pirinç ve makarnaın etiketlerinde tam tahıl yazısını ara.
Daha Fazla Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir