Canımınız annemiz🥰

Egzersize hayatımızın her anında yer vermemiz gerektiğini zaten biliyoruz. Hamilelik döneminde ise egzersiz yapmak bazen es geçilse de aslında egzersiz yapmak hem bebeğiniz için hem de sizin oldukça faydalı.

Sağlıklı bir hamileliğin önemli bir parçası da egzersiz yapmak. Aşırıya kaçmadan yapılan egzersizler daha rahat bir hamilelik geçirmenizi sağlayacaktır. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Birliği, haftanın 3-4 gününde en az 20 ila 30 dakika boyunca orta yoğunlukta egzersiz yapılmasını öneriyor. Tabii eğer egzersiz yapmamanızı gerektirecek bir tıbbı kısıtınız yoksa…

İşte hamilelik döneminde yapılan egzersizlerin faydaları:

Kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlar

Hamileliğiniz boyunca enerji durumunuzda oldukça değişiklikler görebilirsiniz. Bu dönemde yaptığınız düzenli egzersizler, günlük görevlerinizi üstlenmenizde ya da zorlu bir programla daha kolay başa çıkmanızda size yardımcı olur. Egzersiz yapmak kardiyovasküler sisteminizi güçlendirir ve bu sayede hemen yorulmamaya, stresli zamanlarla daha kolay başa çıkmaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte bir egzersiz programına başlamadan önce, güvenliğiniz için dikkat etmeniz gerek noktaları bildiğinizden emin olun. Çünkü Mutlu Annelerimiz ❤️ biz.

Daha kaliteli uykuya giden yol!

Hamileyken uyku gerçek bir zorluğa dönüşebiliyor, özellikle doğuma az zaman kala. Daha iyi ve kaliteli bir uyku için size ilk önerimiz hamile yastıkları olacaktır. Hamile yastıklarını kullanarak kendinizi ve göbüşünüzü destekleyecek bir pozisyon bularak daha iyi uyuyabilirsiniz. Bununla birlikte yapılan egzersizler daha iyi uyumanızı sağlayacaktır. Özellikle yoga gibi daha sakin sporlar, uyku kalitenizi arttıracaktır. Hamilelikte yoga ile ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayın! Kilo artışı, kilo artışına bağlı olarak gelişebilen bel ve omurga ağrıları ve şişen uzuvların verdiği konforsuzlukla baş etmenin en iyi yolu olan hamile yogası, tüm bu sıkıntıların hafiflemesine yardımcı olması ve anne adayının rahat bir doğum gerçekleştirmesini sağlaması sayesinde en popüler hamile egzersizleri arasında yer alıyor.

Hamile olmanın yan etkilerini azaltır

Düzenli egzersiz kaslarınızı güçlendirir, bu da vücudunuzun ağrılar ile daha iyi başa çıkmasına yardımcı olur. Esneme hareketleri yoga veya pilates yapmak, sırt ağrısını hafifletir; yürüyüş, kan dolaşımınızı artırır ve yüzme, karın kaslarınızı güçlendirir. Kan dolaşımınızın dengede olması düzenli sıvı alımıyla birlikte vücutta ödem oluşumlarını azaltır.

Stresle başa çıkmanızı kolaylaştırır

Fiziksel aktivite, psikolojik stresle başa çıkmada, endişe ve hafif depresyon semptomlarında azalmada önemli rol oynar ve bu nedenle fiziksel strese karşı direnmenize yardımcı olur. İhtiyaçlarınızı karşılamak için sayısız seçenekler var. Evde yapabileceğiniz yoga, pilates ve genel egzersizler… Günde 30 dakika boyunca düzenli olarak gerçekleştirilen bu etkinlikler, genel stres düzeylerinizi rahatlatmaya ve azaltmanıza yardımcı olur.

Dengeli kilo almak her hamilenin hayali değil mi?

Hamilelik sürecinde kilo almak doğaldır ancak aşırı kilo alımı uzmanların tavsiye ettiği bir şey değildir. Aktif kalmak, kilonuz konusunda daha iyi hissetmenize yardımcı olduğu gibi sağlıklı kilo alma olasılığınızı da artırır. Gebeliğiniz boyuca kas gücünüzü korumanız doğumu kolaylaştırdığı gibi, doğumunuzdan sonra alınan kiloların hızla geri verilmesini de sağlayacaktır.

Tüm bu süreçten sağlıklı yaşam uygulamamız Adım Sayar hem su hatırlatıcı özelliği hem de egzersiz videoları ile size yardımcı olabilir. Ücretsiz indirmek için buraya tıklayın.

 

.

Daha Fazla Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir