Suni Sancı Nedir?

Doğum esnasında bebeğin dünyaya gelmesi için anneye uygulanan doğum indüksiyonu uygulanmasına suni sancı adı verilir. Bebek anne karnında miadını doldurmuş ve henüz doğmadıysa suni sancıya başvurulabilir.

Sıvı bir şekilde anneye serum yolu ile oksitosin ilacı, yani kadının rahim kasılmalarını artıran bir hormon aktarılır. Bu hormonun bir başka kullanım şekli ise doğum sonrası da oluşacak olan kan kaybını önlemektir. Enfesman rahmin ağzının incelmesine denilmektedir ve doğumun rahat geçmesi için gereklidir. Enfasman için serviksin yumuşaması ve iyice açılması gerekmektedir. Doğumun gerçekleşmesi için serviksin 9-10 cm açılması gerekmektedir. Doğum indüksiyonunun verilmesi bu süreci hızlandırır.

Bu sancının temel amacı doğumu başlatmak veya hızlandırmaktır. Bebek ile annenin kan uyuşmazlığı yaşaması, anne rahminde enfeksiyonel hastalıkların görülmesi, annenin tansiyon hastası olması veya annede bazı genetik risk taşıyan hastalıkların olması durumunda da suni sancı kullanılır.

Anne doğum öncesi uterin insizyon içeren bir operasyon geçirmiş ise, bebeğin anne rahminde duruşu yan ise, bebek fazla kilolu doğacaksa veya bebeğin organlarının normal boyutundan büyük olması durumlarında suni sancı kullanılması tehlikelidir.

Uzmanlar doğum vakti gelmiş anne adaylarının öncelikli olarak kendi sancılarının oluşmasını beklemeli ve  yukarıda bahsettiğimiz faktörlerin oluşumunda bebeği ve anneyi korumak adına doğuma müdahale ederek ve suni sancıyı vermelilerdir.

Suni Sancı Öncesi Değerlendirme

Suni sancı kullanımından önce suni sancı kullanılamayacak durumlar araştırmak gerekmektedir. Doktorunuzun yapacağız vajinal muayenede belirgin boş pelvis uygunsuzluğu,  baş ve omuz takılması ihtimalinin arttığı büyük bebek saptanırsa suni sancıdan kullanılmamalıdır. Suni sancı uygulaması öncesinde rahmin ağzının açıklığını, açısına, yumuşamasına ve silinmesine dikkat edilmelidir.

Bu muayene öncesi başın seviyesi de önemlidir. Muayene esnesında her bir parametre nümerik olarak değerlendirilir ve bu muayeneyle Bishop skoru saptanır. Bishop değer ine kadar yüksekse suni sancının tutma ihtimali o kadar fazladır. Annenin rahminin ağzı kapalıysa, sert ve arkaya dönükse rahmin ağzını yumuşatmak için prostoglandin emdirilmiş şeritler 12-24 saat önce vajinaya yerleştirilir.

Annenin hastanede  geçirdiğini bu zamandan sonra suni sancı kullanılmaya başlanabilir. Suni sancı öncesi rutin sweeping ya da stripping başarıyı arttırır. Anne obezitesi, iri bebek, ileri anne yaşı boşarı olasılığını biraz azaltır.

Suni Sancı Olumsuz Etkileri

Ne kadar güvenli bir yöntem olsa da  bu işlem de kendi içinde bazı riskler barındırmaktadır. Ancak ortaya çıkabilecek sıkıntıların çoğunu önlemek mümkündür. Suni sancı uygulanan hastalar risk grubunda olduğundan dolayı sezaryen ve müdahaleli doğum ihtimalleri fazladır. Bu nedenle uygun yöntem uygun zaman ve uygun ekip kurallarına dikkat edilmesi çok önemlidir.

Rahmin aşırı sık ve sert kasılması suni sancı sırasında en çok karşılaşılan problemlerdendir. Doğum için ideal olan kasılmalar, normalde on dakikada iki üç kere gelen, geldiğinde 30-40 saniye süren kasılmalardır. Ağrı sıklığında artış ve rahmin gevşeyecek zamanı bulamaması bazı tehlikelere sebep olabilmektedir. Hissettiğiniz her kasılma bebeğinize giden kanı azaltır. Ağrının sıklaşması ile bebeğin oksijen alımında sıkıntılar başlar ve kalp atımları bozulur. Böyle durumlarda, bebeği kurtarmak için vakum gibi yardımcı metodlara baş vurma, acil sezaryene geçme ihtimali ve bebekte yoğun bakıma girme olasılığı artar. Çok nadir de olsa rahmin yırtılma olasılığı görülebilir. Bu nedenle ağrı sıklığının ve bebek kalp atımlarının takip edilmesi önemlidir. Bu durumlara rağmen sunu sancı bazen başarılı olmaz ve sezaryen uygulanmasına geçilebilir.
Suni sancı doğal sancıya göre daha şiddetlidir ve epidural anestezi olasılığını artırır. Normal koşullarda annenin dayanılmaz doğum ağrılarını, katlanılabilecek düzeye indirmek için kullanılan epidural anestezi, ağrı korkusu nedeniyle sezaryen olasılığını azaltmaktadır. Ancak suni sancı kullanıldığı durumlarda epidural anestezi ihtiyacı arttığından dolayı doğumun biraz uzaması, vakum kullanma ihtimalinin biraz artması gözlemlenir. Bu durumda anne oldukça yorgun hissedeceğinden dolayı nadiren emzirmesinde gecikme gözlemlenebilir.
Kendiliğinden başlamış doğumun ilerleme hızındaki yavaşlama suni sancının en çok kullanılma nedenlerindendir. Bu amaçla kullanıldığı durumlarda sezaryen olasılığı artmaz aksine azalır.İkinci sık kullanım sebebi ise gün geçmesidir. Doğumun, 41. hartaya dek gerçekleşmemesi anne karnında kayıp riskini artırır. 42. haftadan sonra ise bu olasılık daha fazla artmaya başlar. Dolayısıyla 41. haftaya dek doğum olmamışsa a suni sancıyla doğumu başlatmak olasılıklar arasında yerini almalıdır. Bu durumlarda suni sancının ne olduğu ve riskleri anneye anlatılmalıdır.
41. hafta sonunda anneye yapılacak muayene çok önemlidir. Bebek büyük değilse, amniotik savı miktarı normalse, Doppler testlerinde bozulma yoksa,  Bishop skoru iyiyse, NST testleri normalse, bebek hareketlerinde bir azalma yoksa, iki ya da üç günde bir muayene şartıyla, su kesesinin parmak ucuyla rahim iç yüzünden sıyrılması işlemini yapıp, birkaç gün daha beklemek; suni sancıya göre daha az risk taşıyacaktır. Tersi durumlarda ise doğumun planlanması gerekmektedir. Anneye anlatılacak risk ve detaylar doğrultusunda karar verilmelidir.

 

Daha Fazla Doğum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir