Hamilelikte artan hormonlarının da etkisiyle artan tüylenmeden çoğu anne adayını rahatsız etmektedir. Bu durumun sebebi gebelikte değişim gösteren tüy yapısının yeni ve zayıf yapıda olan kıllarda artış olarak kendini ortaya koymasıdır. Doğum sonrası anne adayında oluşan bu tüylerin büyük kısmı kendiliğinden yok olmaktadır. Bu nedenle epilasyon yöntemlerinin doğum sonrasına ertelenmesi aslında daha doğru bir yaklaşımdır. Gebelik döneminde yapılacak lazer epilasyon, bu küçük kıllarda ters etki yaratabilir ve  dökülecek kılları güçlendirip kalıcı hale getirebilir. Lazer ve elektroliz gibi modern epilasyon yöntemlerinin de uzmanlara göre bebeğe herhangi bir zararı olmasa da dökülecek olan kılları güçlendirmesi sebebiyle gebelik döneminde lazer epilasyon önerilmemektedir.

Hamilelik ve Lazer Epilasyon

Lazer ışık enerjisi kullanılan bir tekniktir. Ortaya çıkan elektromanyetik ışıma röntgende kullanılan X-ışınlarından farklı ve doku içinde ilerleme özelliği olmamaktadır. Lazer ışını sizi tüylerinizden kurtarırken, dokularınızı da götürüyor mu diye endişe etmemelisiniz. Işın sadece işlemin yapıldığı alana etki etmektedir ve etki alanı sadece birkaç milimetreyle sınırlıdır. Bu nedenle anne karnı içindeki bebeğe ulaşması ya da zarar verebilmesi mümkün değildir. Benzer şekilde radyo dalgalarıyla çalışan epilasyon sistemlerinde de bebekle ilgili bilinen bir risk söz konusu yoktur. Bu cihazlar X ışınıyla çalışan röntgen cihazlarına göre daha düşük frekans ve enerjide radyasyonla çalışır. Radyasyon ise, iyonize edici özelliği olmayan bir radyasyondur. İşlem bittiğinde ortada radyasyon da kalmamaktadır. Bu nedenle hamilelikte kullanımıyla ilgili bilinen bir risk söz konusu değildir.

Hamilelikte Genital Bölge Lazeri

Lazer, genital bölgeye yapıldığında kısırlık, yumurtaya zarar verir mi gibi sorulara oldukça sık rastlanılmaktadır. Lazerin yumurtalığa kadar gelmesi mümkün değildir. Lazer epilasyonlarda herhangi bir kanserojen ya da ciddi yan etkiler tespit edilmemiştir. Oluşabilecek yan etkiler derinin üst tabasıyla sınırlıdır. Lazer sonucunda yanık, leke gibi beklenmedik durumlar görülebilir. Bu tarz istisnayı yan etkilerde derinin kendini sürekli yenilemesi nedeniyle zamanla yok olmaktadır ve korkmak gereksizdir.

Lazer Epilasyon ve Riskleri 

Hamilelik döneminde genel olarak herhangi bir ilaç almaktan ya da tıbbi bir işlem yaptırmaktan kaçınmak gerekmektedir. Lazer epilasyon ile ilgili hamilelikte yapılmış özel çalışma ve araştırmalar bulunmamaktadır. Çünkü sağlıksal yönden ziyade durumun etikselliği daha önemlidir. Bazı tıp insanları lazer epilasyonun rahatlıkla uygulanabileceğini söylerken bir kısmı ise hamilelik döneminde hem genel hem de genital bölgeye lazer uygulama yapılmamasını söylemektedir. Yapılmaması gerektiğini söyleyen tıp insanlarının düşüncesi, hormonal olarak fazla değişikliğin olduğu bir dönemde yaşanabilecek başka bir sorunun bile bu lazer uygulamaya bağlanma ihtimalidir. Lazer epilasyonu doğum sonrası yapmanız sizin için daha uygun olacaktır.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Ndyag Lazer Epilasyon: Koyu cilt tipleri için geliştirilmiş bir sistemdir. Oldukça ağrılı olması ve diğer iki lazere oranla bir avantajının olmaması, bu lazerin kullanım alanını kısıtlar. Nadir olarak kullanılan bir lazerdir.

Diode Lazer Epilasyon: İstenmeyen tüylerin azalmasını amaçlayan bir lazer tedavi yönetimidir. Diode lazer’in dalga boyu diğer lazer yöntemlerine göre daha uzun olduğu için koyu renkli tenlerde bile tedavi süresine göre değişiklik gösteren etkili sonuçlar elde edilmektedir.

Alexandrite Lazer Epilasyon: Pratik ve etkili bir yöntem olan Alexandrite lazer, teknik özelliklerinden dolayı daha çok açık cilt tiplerde kullanılabilmektedir. Tüylerin işlem sonrası yüzeyden hemen uzaklaşması, uygulama sonrası memnuniyeti arttırmaktadır.

Daha Fazla Güzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir