Müjdeli gebelik haberini aldıktan sonra en sık duyacağınız kelimelerden biri trimesterdir. Trimester kelimesini bebeğinizin ve gebeliğinizin gelişimini takip ederken okuyacağınız metinlerde görebilir, rutin kontroller esnasında hekiminizden sık sık duyabilirsiniz. Tıpta kullanılan ve aslında teknik bir kelime olan bu kavramı merak ediyor, trimester ne demek öğrenmek istiyorsanız buyurun yazımıza…

Trimester Dönemleri Nedir?

İnsanlarda ay bazında 9 ay olarak tanımlanan gebelik sürecini üç bölüme ayırdığımızı düşünelim. İşte trimester, gebelikteki üç aylık periyodun her birine verilen isimdir. Sözcük kökeni olarak trimester nedir diye merak ediyorsanız, onu da söylemeden geçmeyelim: Kelimenin kökeni Latince’dir ve anlamı “üç ay”dır. Gebeliğinizin bu periyotlardan meydana gelen trimester dönemlerinden oluştuğunu söyleyebiliriz.

Hamile kalmak, regl döneminin yarısından sonra meydana gelir. İlk 2 hafta hamile olunmadığı halde yine de hamileliğin ilk 2 haftası olarak kabul görülür. Yumurta 3. haftada döllendiği zaman, hamilelik hormonları devreye girmeye başlar. Sabah bulantıları, meme büyümesi ve memede ağrı, aşırı yorgunluk hissetme, artan duygular ve yüksek hormon seviyesi, aşerme ve tiksinme hissi, sürekli idrara gitme ihtiyacı, sersemlik hissi, mide yanması hissetmek ve hazımsızlık gibi belirtiler hamilelik başlangıcına işarettir.

1. Trimester Dönemi

Gebeliğinizin ilk trimesteri olan 1. trimester, ilk üç aylık süreci kapsar. 0-13 haftalık süreç de diyebiliriz. Bu dönem gebelik haberini aldığınız, bebeğinizin organlarının oluşmaya başladığı ve sizin ise fiziki ve ruhsal olarak bu sürece adapte olmaya çalıştığınız dönemdir.

Bebeğinizin organları, kemik ve kasları hızla oluşmaya başlarken, sizin vücudunuz da tüm hücrelerinizle bedeninizde meydana gelen bu ani ve mucizevi sürece ortak olmaya hazırdır. Bu dönemde bebeğiniz önce embriyo, ilerleyen haftalarda ise fetüs adını alır.

2. Trimester Dönemi

2. trimester dönemi gebeliğin belki de en konforlu ve keyifli dönemidir diyebiliriz. Çünkü vücudunuz tam anlamıyla gebeliğe adapte olmuştur ve 1. trimesterde yaşadığınız günlük hayatı zorlayan bulantı, kusma gibi sorunlar bu dönemde ortadan kaybolur.

Bu dönemde bebeğinizde ne tür gelişmeler görüldüğüne değinmeden önce 2. trimester ne zaman başlar hemen söyleyelim: 2. trimester gebeliğinizin 14. haftası itibariyle başlar ve 27. haftasına kadar devam eder.

3.Trimester Dönemi

Doğuma doğru yaklaştığınız 3. trimester gebeliğinizin son üç ayını kapsar. Bebeğinizin, dolayısıyla sizin de kilo alım hızınızın arttığı bu dönemde hem bebeğiniz hem de karnınız olanca hızıyla büyümeye devam eder. Bu noktada 3. trimester ne zaman başlar diye merak ediyorsanız 28. hafta diyerek cevap verebiliriz.

Daha Fazla Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir