Hamilelik süresi boyunca bebeğinizin kalp atışlarını duyacağınız o anı heyecanla beklediğinizi biliyoruz. Bebeğinizin kalp atışını ilk duyduğunuzda anne olduğunuzu daha iyi anlayacaksınız. Bu yazımızda size bebeğiniz ve minik kalp atışları hakkında bilgiler vereceğiz.

Kalp Atışlarını Ne Zaman Duyabilirsiniz?

Embriyolar, döllenmeden en fazla 5 gün sonra annenin bedeninde yaşamaya başlar. Ama tabii ki tıbbi olarak bu durumu kesinleştirmek için zamana ihtiyaç duyulur. Ortalama 10 gün sonra yapılan kan testiyle hamile olduğunu öğrenirsin. “CRL’’ olarak adlandırılan baş popo mesafesi ölçümü 3 mm’ye ulaştığında, bebeğinin kalbi ilk kez atmış olur.

Bebek kalp atışı fetüsün ana rahmine düştükten sonraki 21. veya 22. günde, yani bebeğin yaklaşık 5-6 haftalıkken meydana gelir. Bu dönemde bebeğin kalp atışı dakikada 100 vuruş olmalı.

Bebek kalp atışı, sağlıklı bir gebelikte 7. haftaya kadar kesin olarak duyulur. Eğer geç döllenme söz konusuysa, yani bebeğin 7. haftasında olarak değerlendirilmesine rağmen ultrasona göre daha küçük ölçülerde bir fetüs ise bir süre daha beklenir.

Fetüs 5 mm boyuna geldiğinde hala gebelikte kalp atışı duyulmadıysa sağlıklı bir fetüs olmadığına kararı verilir ve gebeliği sonlandırmak gerekir. 7 hafta civarında bebeğinin kalp atış hızı dakikada 130-160 vuruş arasında olmalı.

Bebeğinizin Kalp Atışı Nasıl Olmalı?

Bebeğinin kalp atışını, ultrason kontrollerin sırasında doktorunun sana bebeğinin kalp sesini dinletmesiyle duyabilirsin. Bebeklerde kalp atış hızı, bebeğinin gelişimi için de oldukça önemli olmaktadır. Bebeğinin büyümesi sırasında meydana gelebilecek herhangi bir sorun, direkt olarak bebeğinin kalp atışında kendini gösterir.

Bebeğinin nabzı dakikada 85 vuruştan az, 200 vuruştan fazlaysa bu durum bir problemin habercisi olabilir. 11. ya da 12. haftadan itibaren doğuma kadar bebek kalp atış hızının ortalama 140-160 vurgu arasında olması gerekmektedir.

Bebeğinizin Kalp Atışını Neden Duyamazsınız?

Gebelikte kalp atışı ne zaman duyulur, senin için anlattık. Ama eğer zamanı gelmesine rağmen bebeğinin kalp atışını duyamıyorsan bunun çeşitli nedenleri olabilir.

Bebeklerde kalp atımının gelişmemesinin en önemli nedenleri arasında;

  • Annede veya babada kromozom anomalileri olması,
  • Rahimdeki yapısal bozukluklar,
  • Rahmin içinde enfeksiyon olması,
  • Hamilelik döneminde doktor kontrolünde alınmayan ilaçların yan etkileri,
  • Hipertansiyon, diyabet, pıhtılaşma fazlalıkları ve bazı kronik hastalıklar.

 

Daha Fazla Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir