Hamilelikte en çok değişikliğe uğrayan bölgelerin başında göğüsler gelir. Gebeliğin ilk aylarından itibaren göğüslerde büyüme, hassaslaşma ve ağrı görülür. Gebelik döneminde yanlış sütyen tercihi göğüslerin deforme olmasına, omuz ağrılarına neden olmaktadır ve gebelik sonrası süreçte de etkisini devam ettirmektedir. Bu dönemde kullanılacak sütyenlerin pamuklu olması çok önemlidir. Sütyen ağrılarının ince değil kalın olması ise sırt ağrılarını azaltacaktır. 

Hormonların etkisi, kilo alımı ve süt üretiminin başlamasıyla gitgide şişen göğüslerinizi rahat ettirmek için öncellikle şu konular üzerinde durmalısınız;

 • İdeal sütyen tipini bulmalısın. Hamileliğinden önce hangi sütyen modeli ile rahat ediyordun? Balenli mi, destekli mi yoksa toparlayıcı sütyen mi? Bunlar hamile sütyeni seçimi yaparken sana fikir verecek.
 • Hamilelikten önce kullandığın bedeni iyi saptamalısın. Eğer bedenini doğru biliyorsan, hamilelik sütyeni bedenleri ile doğru kıyas yapabilirsin.
 • İhtiyacını doğru belirlemelisin. Göğüslerinin desteğe mi ihtiyacı var, yoksa rahat bırakılmaya mı? Her kadının bu dönemde hamile iç çamaşırı ihtiyacı farklı olabilir.

Neden Hamilelik Sütyeni Tercih Edilmeli?

 • Hamile sütyeninin temel amacı, göğüslerini sıkmamak ve olabildiğince rahat ettirmektir.
 • Hamilelik döneminde göğüsler deformasyona oldukça açıktır ve bu dönemde göğüslerinin yaşayacağı bir deforme kalıcı olabilmektedir. Hamile sütyenleri anne adaylarının göğüslerinin deforme olmasını engellemektedir.
 • Diğer sütyenlerden farklı olarak bu sütyenlerin kopçalarında daha fazla kanca bulunmaktadır. Bu mekanizma ilerleyen dönemlerde göğüsleriniz büyüdükçe veya kilo aldığınız zaman sütyeninizin sizi sıkmadan genişlemesini sağlamaktadır.
 • Sandığının aksine, bütün hamile sütyenleri sade ve estetikten uzak bir görünüme sahip değildir. Farklı modellerde hamile sütyeni bulabilirsiniz. Sadece biraz araştırma yapmanız gerekmektedir.

Gebelik Döneminde Sütyen Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli 

Hamilelikte uygun sütyen kullanmayan anne adaylarının çoğu göğüslerinde ağrı ve rahatsızlıktan bahsederler. Bazı hamileler sütyeni ev dışında kullanmazlar bazı hamileler ise takmadan rahat edemez ama ne olursa olsun bu süreçte dikkat edilmesi gereken tercih edilen sütyenler balensiz olmalıdır. Sütyenlerin ince askılı değil kalın askılı olması göğüs sarkmasını ve sırt ağrılarını azaltacaktır. Hamileliğin 1.ayından doğum sürecine kadar göğüslerin büyüklüklerinde değişim olacağından memelerdeki sarkma ve deformeleri engellemek için 3-4 farklı beden de sütyen bulundurmakta fayda vardır. Telli sütyenler göğüs altında basınç sağlayacağı için süt kanallarının tıkanmasına ve iltihap oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle telli sütyenlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

 • Göğüsleri sıkan bir sütyen, hamile sütyeni değildir.
 • Eğer göğüslerinizde aşırı hassasiyet yoksa ancak göğüs ağırlığınız sebebiyle bel ve sırt ağrıları yaşıyorsanız toparlayıcı hamile sütyeni modellerini tercih etmelisiniz. Toparlayıcı sütyen, göğüslerinizi olması gerektiği gibi bir arada tutar ve ağırlık yapmasını engelleyerek sırt ağrılarınızı en aza indirir.
 • Sütyen askılarınızın özelliği de oldukça önemlidir. İnce askılı sütyenler göğüsleri taşımakta zorlanacağı için hem omuzlarınıza hem de göğüslerinize zarar vermektedir. Bu nedenle kalın askılı sütyenleri tercih etmeniz daha rahattır.
 • Eğer hamileliğinizde de aktifseniz ve egzersiz yapıyorsanız, destekli hamile sütyeni veya sporcu sütyeni modelleri içinden seçim yapabilirsiniz. Destekli sütyenler hassasiyet problemi yaşayan hamileler için çok önerilmemektedir.
 • Eğer aşırı göğüs hassasiyeti yaşıyorsanız, iç kısmı daha fazla astarlı, pamuklu sütyen modelleri arasından seçim yapmanız daha faydalı olacaktır. Ancak bu sütyenlerin çok bol ve büyük olmamasına dikkat etmelisiniz. Seçeceğiniz sütyenlerin mümkün olduğunca göğüslerinizi tam kavramasına ve boşluk bırakmamasına dikkat edebilirsiniz.

Sütyen Ölçünüzü Hesaplayın

Hamile sütyeni bedeninizi hesaplamak için iki veriye ihtiyacınız vardır. Bunlar, göğüs altı ve göğüs cup ölçülerinizdir. Öncelikle bir mezura yardımıyla göğüs altının ölçüsünü almalısınız. Bu ölçü size sütyen bedeninizin rakamlarla ifade edilen ölçüsünü verecektir. Bu bilgiyi aldıktan sonra sıra geldi cup ölçünüzü belirlemeniz gerekmektedir. Cup ölçüsü alırken mezura sırtınızın ortasından göğüs ucuna getirilir. Bu işlemle alınan ölçü, göğüs altı ölçüsünden çıkarılır. Çıkan sonuca göre cup ölçüsünün denk geldiği harf ile belirtilen ölçü bulunur.

 

 

Daha Fazla Alışveriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir