Hamileyseniz, hamile olmayı bekliyorsanız, ya da hamile olup olmadığınızı merak ediyorsanız, bilirsiniz ki, mide bulantıları hamileliğin en çok bilinen belirtisidir. Hamilelerin %70 – %80’i mide bulantısı yaşar. Mide bulantıları ve kusma hamilelik hormonlarından kaynaklanır. Genelde hamileliğin 6. haftasında başlar ve 14. haftası sonrasında biter ya da çok azalır. Hamilelikte yaşanan bulantılar literatürde “sabah bulantısı” olarak geçse de, günün her anında kendini gösterebiliyor.

Mide Bulantıları Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte yaşanan mide bulantılarının, “sabah bulantısı” olarak adlandırılmasının nedeni, hamilelerin en şiddetli mide bulantılarını sabah uyanır uyanmaz yaşamasıdır.

Mide bulantıları genellikle hamileliğin 6. haftasında başlar, ancak 4. haftadan itibaren mide bulantısı şikayetiyle doktora başvuran hamileler de var. Hamileliğin 4. haftası, beklenen bir sonraki regl dönemine denk gelir. Pek çok kadın, hamileliklerinin 5. ya da 6. haftasında pozitif test sonucunu alır. Bu da beklenen regl döneminden 1 ya da 2 hafta sonrasına denk gelir.

6. hafta itibariyle semptomlar yavaş yavaş baş göstermeye başlar, 9. ve 10. hafta arasında en şiddetli hali alır ve 12. – 14. haftalar arasında azalır.

Mide Bulantıları Ne Zaman Biter?

Mide bulantısı yaşıyorsanız, muhtemelen kendinizi daha iyi hissedene kadar gün sayıyorsunuz. Belirttiğimiz gibi hamileliğinizin 12. haftasına kadar çok şiddetli mide bulantısı ve kusma sorunları yaşabilirsiniz. 14. hafta sonrasında genelde azalan mide bulantıları, bazı hamilelerde 20. haftaya kadar sürebiliyor. 3. trimester’ınızda bebek büyüdüğü, mideye ve bağırsaklara baskı yaptığı için mide bulantısı yaşamak normal.

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma Tehlikeli Midir?

Mide bulantısı ve kusma şikayetleri çok can sıkıcı ve günlük hayatınızı olumsuz etkileyici şikayetler de olsa, vücudunuz için tehlikeli değildir. 2016’da yapılan araştırmalarda, hamilelik sırasında mide bulantısı yaşayan kadınların, düşük yapma riskinin daha az olduğu görülmüştür. Mide bulantısının sebebi hamilelik hormonları olduğu için, mide bulantısı aslında sağlıklı bir plasenta yapısına sahip olduğunuzun göstergesidir.

Çok küçük bir oranda da olsa, bazı hamile kadınlar, aşırı şiddetli ve dayanılmaz mide bulantıları yaşayabilir. Bu şiddetli bulantılar hiperemezis gravidarum olarak adlandırılıyor. Bu durumda, hamile kadınlar aşırı su kaybı, kilo kaybı, kanda ve idrarda toksin birikmesi gibi sorunlar yaşabilir. Normalden fazla şekilde kusma, su içememe, yemek yiyememe, ateşlenme, haftada 1 kilodan fazla kilo verme gibi belirtilerle karşılaşmanız durumunda, mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Mide Bulantılarını Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Mide bulantıları, sağlıklı hamileliğin parçasıdır; ancak 3 ay boyunca mide bulantısı çekmek zorunda da değilsiniz. Mide bulantılarını önlemek ya da en azından azaltmak için yapılacak pek çok şey var.

 • Küçük porsiyonlarla, sık sık yemek yiyin.
 • Protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenin; yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durun.
 • Zencefil çayı için.
 • Gün içinde içtiğiniz suyu ya da diğer sıvıları küçük yudumlarla için.
 • Sabah yataktan kalkmadan önce birkaç tane yağsız kraker atıştırın.
 • Keskin kokulardan uzak durun.
 • Pişirmek zorunda olmadığınız, sandviç, salata, smoothie gibi yiyecekler tüketin.
 • Limonata için ya da limon koklayın.
 • Yürünüş, hamile yogası ya da yüzme gibi egzersizlerinize devam edin.

Mide Bulantısı Yaşamamak Kötü Bir Şey mi?

Eğer şanslı %20 – %30 arasındaysanız ve mide bulantısı yaşamıyorsanız, endişelenebilirsiniz. Ancak endişelenmeye gerek yok. Pek çok kadın hamileliğini mide bulantısı ya da kusma şikayetleri yaşamadan geçiriyor. Bzı bünyeler hormonal değişimlere alışkın olabilirken, bazılarının daha hassas bir mideye sahip olması durumu şikayetlerin görülmesinin kişiden kişiye değişiklik göstermesine sebep oluyor.

 

Daha Fazla Anne Sağlığı

8 Yorumlar

 1. Meltem

  13 Eylül 2020 at 23:04

  Öyle bir mide bulantım var ki bazen ölüyüm diyorum canım cok yanıyor ve hic bir şekilde geçmiyor suan 9 haftalık 2. Cocuk ilkinde 9 ay kustum bunda da aynıyım her 8 dakikada bi kusmaya gidiyoru. Ne dermanım kaldi ne gücüm var bakmam gereken 3 yaşında da bir kızım var ne olacak nasıl olacak bilmiyorum bunun bir çözümü olmalı hic bir ilacın yiyeceğin etkisi yok

  Cevap Ver

  • Anonim

   18 Eylül 2020 at 22:50

   Onzyd 8 mg kesinlikle faydası olur bak benimkini hafiflettiyse sizede iyi gelir diye düşünüyorum bende aynı durum mağduruyum çünkü🙄

   Cevap Ver

  • Neriman

   19 Eylül 2020 at 17:01

   Geçmiş olsun. Bununla alakalı ciddi bir önerim olacak. Sabah uyandığınız anda , başınızı hiç kıpırdatmadan iki tane tuzlu siyah zeytini ağzınıza atın. Kıpırdamadan tuzunu emene kadar bekleyin. Tuzu iyice emdikten sonra zeytini çekirdeği ile beraber çiğneyip yutun. Bir müddet daha yattıktan sonra yavaşça yataktan kalkabilirsiniz.

   Cevap Ver

 2. Sema

  13 Eylül 2020 at 23:52

  Hamileliğin 20.haftasındayım ve çok midem yanıyor ye yesem geçer acaba doğru dürüst birşey yiyemiyorum geçmesi için ne yapmalıyım cevap bekliyorum ☹️

  Cevap Ver

 3. İnci

  14 Eylül 2020 at 00:46

  Merhaba peki bulantıyla birlikte baş dönmesi normal midir

  Cevap Ver

 4. Zeynep

  14 Eylül 2020 at 08:38

  Çok iç rahatşatıcı bir makle olmuş benim de bulanıyor ve kusmar henüz başlamadı bu şekilde idare ederim gibi geliyor

  Cevap Ver

 5. Ela

  15 Eylül 2020 at 15:07

  14.haftamdayım hala midem bulanıyor kusuyorum doktor ilaç verdi ama bir işe yaramıyor gece gündüz çekiyorum cok zor durumdayım ne yapacagımı bilmiyorum :;(

  Cevap Ver

 6. Anonim

  17 Eylül 2020 at 00:29

  8.aydayim hala kusuyorum😭

  Cevap Ver

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir