Hamilelik dönemindeki anne adaylarının bilinçsiz davranışları sonucunda görülen sorunlardan bir tanesi de oturma şekilleri ve duruş bozukluklarıdır. Bebeğin sağlığının yerinde olması ve anne adaylarının daha rahat bir hamilelik geçirmesi için bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Peki, anne adayları ev içerisinde nelere dikkat etmeli? Nasıl oturup nasıl kalkmalı?

HAMİLELER NASIL OTURMALI?

Uzmanlar, sırt bölgesinin vücudu desteklemesi bakımından çok önemli olduğuna dolayısıyla da düzgün oturmanın şart olduğuna dikkat çekiyor. Duruş bozukluklarının görülmesi ile ortaya çıkan bu durumun kronikleşmesini önlemek için otururken bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Oturma esnasında dik pozisyonda olunmalı ve öne doğru eğilmemelidir. Akla geldikçe omuzlar geri itilmeli ve mide içe doğru çekilmelidir. Bu sayede vücudun ağırlığı orantılı olarak dağılacaktır.

HAMİLEYKEN BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMAK ZARARLI MI?

Hamilelik döneminde anne adaylarının bacak bacak üstüne atarak oturmaları bacak bölgesindeki kan dolaşımını zorlaştırdığı için sırt bölgesinde ağrı meydana gelebilir.

HAMİLELİKTE NASIL UYUNMALI? YATIŞ POZİSYONU NE OLMALI?

Vücuttaki en büyük toplardamar hafif sağ taraftan geçtiği için anne adayının sağa doğru yatması, toplardamar üzerinde rahime baskı yaparak kalbe giden kanı azaltır. Bu da bebeğe doğru giden kanın azalmasına neden olur. Dolayısıyla anne adayları için en uygun pozisyon sol tarafa doğru yatmalarıdır.

Sola doğru yatan anne adayı bebeğine daha fazla kan miktarı ulaştıracağı için vücuttaki ödem azalır. Sol tarafa doğru yatıldığı zaman ayaklar hafif içe çekildiği zaman anne adayları da daha rahat yatacaktır.

 

 

Yanlış Uyku Pozisyonlarının Zararları

Kan akışının bozulması, rahat edememe ve uykusuzluk problemlerinin yanı sıra, hatalı pozisyonda uyumak  şunlara da yol açabilir;

Gebelikte uyku pozisyonu yanlış ayarlanırsa, ortaya kas ağrı ve acıları, hemeroid ortaya çıkar. Aynı zamanda şişkinlik de görülür.

Bu tip bir yatış şekli, kan basıncınızı düşürebilir ve ardından başınız dönebilir, gözleriniz kararabilir. Özellikle oturmaya ya da kalkmaya çalışırken bu tip durumlar sıklıkla yaşınır çünkü kan basıncınız aniden yükselir. Dolayısıyla bayılma gibi durumların önüne geçmek için de hamilelikte uyku pozisyonu oldukça önemlidir.

Üstünüze binen ağırlıktan ötürü horlama ve uyku apnesi görülebilir.

HAMİLELİĞİN İLK ÜÇ AYINA ÖZEL YATIŞ POZİSYONU VAR MIDIR?

Hamileliğin ilk trimesterında anne adayını yatış pozisyonu fark etmez, yüz üstü dışında her şekilde yatılabilir. Çünkü bu evrede rahim küçük ve hafif olduğu için damarlar basınç yapamaz.

YATMAK AĞRIYI GEÇİRMEZ

Uzun süreli yatak istirahatının sırta destek veren kasları zayıfIatabiIdiğini bildiren uzmanlar, bu nedenle sadece yatarak ağrı geçirmeyi denemenin yanlış olacağını söyledi. Stres ve gerginlik, sırt kaslarının gerilmesine neden olur. Bu nedenle haftada bir kez sırtınıza masaj yaptırın ya da yoga yapmayı öğrenin. Sırt kaslarının rahatlaması için bu önlemleri almak zorundasınız. Sırtın sağlıklı olabilmesi için doğru egzersizleri seçmek çok önemlidir. Yüzme ve yürüyüş sırt için ideal egzersizler olarak nitelendirilir. Yaşamımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçirdiğimize göre, yatağımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Yatağınız kalçalarınızın ve omuzlarınızın rahat edebileceği şekilde oImalı.

.

Daha Fazla Anne Sağlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir