Hamilelik döneminin ağız ve diş sağlığı bakımından çok kritik bir dönem olduğu biliniyor çünkü bu dönemde pek çok anne adayı ağız bakımını ihmal ediyor, bazıları ise genetik yatkınlık ve bebeğin kalsiyum depolarını tüketmesi neticesinde diş sorunları ile baş etmek zorunda kalıyor. Lakin buna gebelikte diş tedavilerinde yaşanan komplikasyonlar eklendiğinde, hamilelikte diş çekimi hakkında doğru bilgileri edinmek gerekiyor.

Bu dönemde yukarıda saydığımız faktörlere ek olarak, abur cubura aşermek ve mide bulantılarından dolayı kusmak da diş sağlığını tehlikeye atan etkenler arasında yer alıyorlar. Bilhassa hormonlardaki değişimlerin kan ve tükürük salgılarındaki asiditeyi değiştirmesi, bu diğer faktörlerin etkilerinin çok daha yüksek olmasına sebep oluyor. Bakterilerin dişlere yerleşmek için asidik bir ortama ihtiyaç duymaları sebebiyle ağızdaki artan asit düzeyinin onların lehine olduğunu da unutmamak gerekli.

Hamilelikte Diş Çekimi ve Dönemler

Hamilelik döneminde yaşanan diş problemlerine yaratılan çözümler dönemsel olarak değişim gösteriyorlar. Gebelik genel olarak 3 adet 3 aylık döneme ayrılmaktadır ve her döneme ait farklı uygulamalar mevcuttur.

  • İlk Trimester

İlk üç aylık dönemde bebeğin çok hayati organları gelişmektedir ve bu nedenle diş hekimleri dişlere herhangi bir uygulama yapmaktan kaçınmaktadırlar. Kadın doğum doktorunuz ile dişçinizin birlikte bir karara varması ile birlikte genellikle dişi çekmekten ziyade bir ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Çekilmesi gereken dişler bir sonraki döneme kadar bırakılmaktadırlar.

  • İkinci Trimester

İlk üç aylık dönemde çekilemeyen dişlerin artık bu dönemde çekilmeleri mümkün olmaktadır. Bunun yanında dolgu ve kanal tedavileri de yine ikinci dönemde gerçekleştirilmektedirler. Tabii ki bu operasyonlar kadın doğum doktorunuzun bilgisi dahilinde yapılmalıdır ve henüz karnı çıkmamış anne adayları diş doktorlarını gebelikleri hususunda bilgilendirmeliler.

  • Üçüncü Trimester

Üçüncü üç aylık dönem ise yine diş tedavilerinin ertelendiği bir dönem olmaktadır. Hem annenin bebeğin boyutundan dolayı rahat olmaması, hem de bebeğin ihtiyaçlarının artmış olmasından dolayı medikal bir operasyonun yapılması bu dönemde uygun bulunmamakta, tedavi doğum sonrasına ertelenmektedir.

Hamilelikte Diş Çekimi Süreci

Diş çekimi uzman tarafından kesinlikle gerekli görülüyorsa, ilk olarak jinekolog ile iletişime geçilir ve hastanın hamileliğine dair bilgiler elde edilir. Bu bilgiler neticesinde diş çekimine uygunluk tespit edilir ve operasyon gerçekleştirilir veya gerçekleştirilmez. Ayrıca ilk ve üçüncü üç aylık dönemlerde neredeyse hiç bir diş doktoru diş çekimi yapmayacaktır. Lakin çok büyük ve acil vakalarda yine jinekolog ile iletişime geçilerek anneye ve bebeğe zarar verme ihtimali en düşük olan operasyon gerçekleştirilebilir. Bunun nasıl olacağı hasta ve uzmanlar arasındaki iletişim neticesinde belirlenecektir.

Hamilelikte Diş Bakımı

Bu hassas dönemde diş kayıplarına engel olabilmek için anne adaylarının diş sağlıklarına azami dikkat etmeleri gerekmektedir. Uygulanması gereken temel işlemleri kısaca listelemek gerekirse;

  • Şekerli yemek ve içeceklerden uzak durulmalı
  • Kustuktan sonra ağız içi yıkanmalı
  • Çok sıcak ve soğuk yemek ve içeceklerden uzak durulmalı
  • Ağız gargarası yapılmalı
  • Dişler günde en az iki defa fırçalanmalı
  • Diş ipleri kullanılmalı
  • Düzenli diş hekimi kontrolleri gerçekleştirilmeli

 

Hamilelikte dişlerin çekilmemesi veya tedavi edilmemesi de bebek için ciddi bir risk unsuru. Zira çürüklerde bulunan bakteriler annenin midesine de giderler ve oradan kana geçmekle birlikte bebeğe de ulaşırlar. Dolayısıyla bu zararlı bakterilerin bebeğin dolaşımına katılmaları, onun gelişim sürecinde problemler yaşanmasına sebep olabilmektedir. Zararlı bakteriler yetişkinlerde sadece diş çürümesi gibi basit etkilere sebep olsalar da, henüz bağışıklık sistemi oluşmamış bebeklerde daha ciddi etkilere sahip olabiliyorlar.

Daha Fazla Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir