Hamilelik; 9 ay kadar süren, anne ve baba adayı için sürprizlerle dolu ve bebeğinizi kucağınıza alabilmek için sabırsızlıkla beklediğiniz oldukça güzel bir süreçtir. Bu süre içerisinde artık sağlığının ön planda olmasından dolayı, normal yaşantınızda yer edinmiş birçok alışkanlığınızdan vazgeçer veya rutinlerinizi değiştirmek durumunda kalabilirsiniz.

Beslenme şekliniz, kıyafet seçiminiz, hareket kabiliyetiniz ve cinsel hayatınız maalesef bunlardan bazılarıdır. Bebek bekleyen çiftlerin en çok endişe ve merak duydukları konulardan biri ise, hamilelik boyunca cinsel hayatın nasıl olacağı konusudur. Hamilelik döneminde cinselliğin uygun olup olmadığı hakkında tereddütlere düşebilirsiniz. Bebeğin sağlığı açısından cinsel birliktelik yaşamanın uygun olmadığı gibi bir kanıya kapılır ancak bu korku yersizdir.

Peki hamilelikte cinsel hayat nasıl olmalıdır:

Kaçıncı Aydan Sonra Cinsel Birliktelik Yaşanabilir?

Gebeliğin 1. trimester denilen ilk 3 ayı, hamilelik içerisindeki en önemli zaman dilimini oluşturmaktadır. Bebeğin anne rahmine tutunması, gebeliğin gelişimi ve en sık bu aylarda görülebilen düşük tehlikesinin olma olasılığı gibi durumlar, bu süre içerisinde meydana gelir.

Bu nedenle, doktorlar bu ilk aylarda daha temkinli davranılmasını önerirken, anne adayları da hamile oldukları gerçeğine adapte olarak bu duruma alışmaya çalışırlar ve bebeğin sağlıklı gelişimi adına ilk aylarda cinsel birliktelikte bulunmaktan kaçınırlar. Oysa ki, birçok kadın hamile olduklarını öğrenene kadar cinsel hayatlarına normal bir şekilde devam etmektedir. Yani hamile olduğunu bilmeyen bir anne adayı, zaten cinsel ilişkiye girmeye devam ediyor durumdadır ve bu durum bebeğin sağlığını hiçbir açıdan olumsuz etkilememiştir.

Kısacası, ilk aylarda bazı özel durumlar oluşmuşsa; düşük tehlikeniz varsa, doktorunuz cinsel birlikteliğin uygun olmadığını belirtiyorsa ve cinselliği bir süre yasakladıysa, birleşme esnasında ağrı, sancı veya kanama yaşıyorsanız ilişkiye girmeniz doğru olmaz. Ancak, “hamilelikte kaçıncı aydan sonra ilişkiye girilir?” sorusuna cevap olacak kesin bir zaman belirtmek doğru değildir.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Sıklığı ve Süresi

Bebek beklediğiniz zaman içerisinde, eşiniz ile merak ettiğiniz bir diğer soru da, hamilelikte cinsel ilişki süresi ve birlikteliğin gerçekleşme sıklığının nasıl olması gerektiğidir.

Uzmanlar, sağlık açısından herhangi bir riskli durumu olmayan anne adayları için, gebeliğin ilk aylarından son aylarına kadar cinsel hayatlarına devam edebileceklerini söylemektedirler. Haftada kaç kez ilişkiye girdiğiniz veya cinsel birlikteliğinizin ne kadar sürmesi gerektiği gibi bir ayrım yapılmasına gerek yoktur. Eşler karşılıklı olarak cinsel birliktelik için istek duyuyorlarsa ve doktorunuzun aksi yönde bir uyarısı yoksa, istediğiniz sıklıkla ve süre ile cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

Burada önemli olan; eşin, anne adayına nazik davranması ve doktorunuzun tavsiye ettiği pozisyonları tercih etmeniz olacaktır. Rahat ettiğiniz bir pozisyonda ve sert hareketlerden kaçınılarak girilecek bir cinsel ilişkinin, sayısı ve ne kadar sürdüğü önemli değildir. Aksine, birliktelik esnasında serotonin hormonunun salgılanması artacağından bebeğin gelişimi ve annenin kendini iyi hissetmesi için faydalı bile olacaktır.

Cinsellik Ne Zaman Tehlikeli Olacaktır?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk andan doğuma kadar olan süre boyunca cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz; ancak bazı durumlar var ki, doktorlar bu durumlarda anne ve bebeğin sağlığı için cinsel birlikteliği uygun bulmayabilir ve bir süreliğine yasaklayabilir.

Gebelikte ilişkiye girilmemesi gereken durumlar;

 • Düşük tehlikesi bulunan gebelikler:

Özellikle hamileliğin ilk ayları içerisinde ortaya çıkabilen düşük tehlikesi, gebelik süresince anne adayının her konuda dikkatli olmasını gerektirir. Bebeğin rahim duvarında tutunması sıkıntılı olabilir, ani hareketlerde bulunmak ve yorulmak düşük tehlikesini tetikleyebilir. Bu nedenle, bu tür gebeliklerde uzmanlar cinsel birlikteliği uygun bulmazlar ve yasaklarlar.

 • Vajinal kanamalar:

Hamilelikte bazı anne adaylarında, farklı nedenlerden kaynaklı olarak kanama görülebilir. Nedenini bilmediğiniz bir vajinal kanamanız varsa veya ilişki sırasında kanama meydana geliyorsa hemen doktorunuza başvurarak durumu bildirmelisiniz.

 • Erken doğum riski:

Gebeliğinizde erken doğum yaşama tehlikeniz varsa, doktorunuz böyle bir risk tanımladıysa, bu tür gebeliklerde de doktorlar ilişkiye girmeyi yasaklayabilmektedir.

 • Bebeğin eşinin rahim ağzına gelmesi:

Bazı hamileliklerde bebeğin eşi erkenden rahim ağzına inerek rahim girişini kapatabilir. Bu olay, gebenin vajinal kanama riskini arttıran bir olaydır. Bu sebeple, plasentanın rahim ağzına yerleşmesi durumunda birliktelik yasaklanır.

 • Eşlerden birinin cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olması:

Baba adayının, HIV veya diğer cinsel yolla bulaşabilen hastalıklardan birini taşıyor olması halinde, bebeğe de bulaştırabilme ihtimali düşünülerek birliktelik yasaklanır.

 • Vajinal enfeksiyonlar:

Annede vajinal enfeksiyon varsa ve bu enfeksiyon iltihaplı ve kaşıntılı akıntıya neden oluyorsa, enfeksiyon tedavi edilene kadar cinsel ilişki yasaklanır.

 • Gebeliğin son ayı:

Normal gebeliklerde hamileliğin son ayı olan 9. ayda ve çoğul gebelik yaşayan hamilelerde gebeliğin son 3 ayı içerisinde cinsel ilişkiye girmek tavsiye edilmez.

 • Bebeğin kesesinin erkenden açılması ve suyun gelmesi:

Kesenin erken açılması ve suyun gelmesi riski bulunan gebeliklerde, ilişkiye girilmesi uygun değildir.

Anne adayının tüm bu özel durumlar içerisinden en az birini yaşıyor olması, doktorundan ikinci bir onay gelene kadar cinsel ilişkinin yasak olduğu anlamına gelir. Bunların dışında, doktorların temkinli oldukları ve ilişki olmamasını önerdikleri diğer durumlar ise;

 • Cinsel birleşme esnasında kanama
 • Cinsel birleşme esnasında ağrı veya kramp girmesi
 • Vajinal bölgede kaşıntı veya kokulu akıntı olması
 • Kasıklarda ve belde ağrı olması
 • Annenin daha önceden yaşadığı bir düşük gebelik olayının olması
 • Tüp bebek yöntemi gibi farklı yöntemlerle hamile kalınmış olmasıdır.

 

Daha Fazla Cinsellik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir