Doğum tarihiniz yaklaşıyor ve tahmin ediyoruz ki ailenizin yeni üyesi için evinizi hazırlamak istiyorsunuz.  Biz de size yardımcı olacak bir rehber hazırlamaya çalıştık. İşte bebeğiniz eve gelmeden önce, evde yapabileceğiniz bazı işinizi kolaylaştıracak hazırlıklar ve değişiklikler;

Güvenliği arttırın.

Bebeğinizin emeklemeye başladığı zamanlarda mutfak ve banyo dolaplarındaki zehirli kimyasallar ailenizin minik üyesi için büyük tehlike oluşturur. Bu yüzden işe bu dolaplardan başlayabilirsiniz.  Amerikan Pediatri Derneği’ne göre; temizlik ürünleri ve ilaçlar daima gözle görülmeyen bir yerde ve güvenli bir şekilde saklanmalıdır.

Misafirlere hazırlık yapın.

Doğum sonrası fazla sayıda misafiriniz olacak. Bu nedenle kullanacağınız havlular, yatıya kalabilecek misafirleriniz için gerekenleri toplamaya zaman ayırabilirsiniz.  Böylece, hastaneden eve döndüğünüz zaman diş macunu, diş fırçaları ve tuvalet kâğıdı gibi ihtiyaçlar ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Eğer bebeğin bakımına yardımcı olacak birisi varsa, yatıya kalacağı odasını önceden hazırlayın.

Mutfakta alan yaratın.

Bebeğiniz eve geldikten sonra mutfakta biraz daha fazla alana ihtiyacınız olacak. Bu nedenle tezgâhın üzerini boşaltın ve gereksiz malzemeleri kaldırın.  Yerine bebek maması yapmanıza yardımcı olan malzemeleri yerleştirebilirsiniz. Bebek kaşığı ve kâselerini de aynı çekmecede saklayabilirsiniz. Bebeğiniz ilk başlarda anne sütü ile beslenecek olabilir ancak bir süre sonra ek gıdalarını saklamak veya sağdığınız sütü saklamak için buzdolabında bir alana ihtiyacınız olacak. Bebeğinizin malzemelerini buzdolabında erişimi en kolay yere yerleştirin.

 Temizlik malzemelerini önceden hazırlayın.

Bebeğinizin hassas cildini tahriş edebilecek ambalaj veya etiketleri çıkarın. Boya ve parfüm içermeyen, özellikle bebekler için üretilmiş deterjan kullanın.  Yeni doğan bebeğinizin kusması, bebek maması, kaka ve idrarın hepsi lekelere neden olur. Çamaşır yıkamayı hemen planlamıyorsanız leke sökücüyü üzerine püskürtün ve ürünü makinenizde yıkayana kadar suda bekletin.

Günlük temizliği planlayın.

Kâğıt havluları, yeniden kullanılabilir, emici ve çabuk kuruyan temizleme bezlerini bulundurun.  Çok katlı bir evde yaşıyorsanız, alt katta bir sepet tutun ve bebeğinizin acil ihtiyaçlarını içine atın. Bebeğiniz kucağınızdayken merdiveni kullanmamaya özen gösterin. 2012’de yapılan bir araştırmada, 1 yaşından küçük bebekler arasındaki yaralanmaların yüzde 25’inin, merdivenlerde meydana geldiği ortaya çıkmıştır.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir  • Hamilelik Beslenmesi

    Gebe kadının beslenmesi bebeğin sağlık durumu ile ilişkilendirilmektedir. Bebeğin bedensel…
  • Hamilelik Belirtileri

    Hamile olabileceğini düşünen kadınlar, belli testler yaptırmadan önce bazı belirtileri göz…
Daha Fazlası