Hamilelikte cinsel isteğin artmasının ve azalmasının nedenleri

 1. Bu dönemde, bedeninde ve ruhunda çeşitli değişiklikler fark edersin. Bu fizyolojik değişiklikler, cinsel hayatını da etkiler. Bu değişiklikler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir…
 2. Kimi annelerde, annelik hissi baskın olur. Bu his cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiler. Kimi annelerse vücutlarındaki değişikliklerden hoşlanır. Hamilelik boyunca libidoları (cinsel arzu) yükselir.
 3. Hamilelik döneminde, cinsel hayatının periyodu genellikle ilk üç ay azalır, ikinci üç ayda artar ve son üç ayda yeniden düşer.
 4. İlk üç ayda yaşanan yorgunluk, bitkinlik, uykusuzluk, hassasiyet, bulantı, kusma gibi değişiklikler cinsel isteksizlik yaratır.
 5. 3. ve 6. aylar arasında bu fiziksel değişiklikleri zamanla kabullenirsin ve kendini daha iyi hissedersin. Cinsel ilişkiye karşı ilgin yeniden artar.
 6. 6. aydan doğuma kadar olan son dönemde ise azalan fiziksel şikâyetler yeniden ortaya çıkar. Belli zamanlarda oluşan hazırlayıcı kasılmalar, libidonun azalmasına neden olur. Bu yüzden cinselliği yeniden ikinci plana atabilirsin.

 • Hamilelikte Panik Atak

  Gebelik döneminde meydana gelen ve bebeğin sorumluluğunu alamama kaygısı ile başlayan pani…
 • Hamilelikte Uyku

  Gebeliğin ilk haftalarında anne olma düşüncesi ve heyecanı kadınların çoğunda uykusuzluğa …
Daha Fazlası