Hamilelik döneminde pek çok kadın bilinçsiz bir şekilde hareketsizliği tercih etmektedir. Ancak hamile olmanız hareketsiz kalmanıza neden değildir! Halbuki yapılan araştırmalara göre hareketsizliğin anne adayı ve bebek için daha tehlikeli olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden her anne adayı sağlığı için hareketli bir yaşam tarzını bellemek zorundadır. Tabii ki doktoru tarafından hareket etmesi çok fazla önerilmeyen anne adaylarının durumu ayrıdır. Çoğu anne adayında böylesi bir hareketsizliğin gerekli görülmediğini de unutmamak gerekiyor.

Hamileler için özellikle gebeliğin 3. Ayından sonra haftada üç gün düzenli yürüyüş yapmak faydalı olacaktır. Yapılan yürüyüşler orta tempoda olmalıdır ve 20-30 dakika kadar yapılmalıdır. Her egzersizde olduğu gibi yürüyüşe başlamadan önce de mutlaka 5 dakika ısınma hareketleri yapılmalıdır.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE YÜRÜYÜŞÜN FAYDALARI

 1. Kondisyonunuzu Arttırır

Yürüyüş yapmak, fiziksel olarak size zindelik ve fitlik sağlar. Sağlıklı ve rutin yapılan yürüyüş ise kalp ve damar sağlığınızı arttırarak kaslarınızı güçlendirir. Bu şekilde kondisyonunuz da artacak ve günlük hayatınızda daha az yorulacaksınızdır. Yürüyüşü bir rutin haline getirdiğiniz sürece hamileliğin getirdiği hareket kısıtlanmasından kurtulacaksınız

 1. Bebek Sağlığınızı Olumlu Yönde Etkiler

Hamilelikte yürümek, anne ve bebek için kontrollü kilo alımı sağlar. Sağlıklı bir doğum olur ve aşırı kilo alımını önler. Kendinizi yormadan yapacağınız yürüyüşler ile hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını olumlu yönde etkilemiş olacaksınız.

 1. Hamilelikte Diyabeti Riskini Azaltır

Hamilelikte yaygın olan diyabet riskini düzenli yürüyüşlerle azaltmanız mümkündür. Yapacağınız düzenli yürüyüşler sayesinde vücut ağırlığınız kontrol altına alınır ve bu sayede hamilelikte diyabet riskini düşürmüş olursunuz.

 1. (Gebelik Zehirlenmesi) Riskini Azaltır

Preeklampsi, hamilelik sırasında meydana gelen yüksek kan basıncıdır. Yani, hamilelikte tansiyon yükselmesine verilen addır. Yürürken vücut ağırlığı kontrol altında tutulduğu için yürümek kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olur ve böylelikle tansiyonunuz da denge altına alınır.

 1. Stresinizi Azaltır

Stres, gebeliğin en büyük bir parçalarından biridir. Hormonlarda meydana gelen değişiklikler yüzünden hamile kadınlar bu dönemde daha stresli olabilirler. Hamile kadınlarda aynı zamanda anksiyete ve depresyon da görülebilir. Yapacağınız yürüyüşler ise ruh halininizi iyileştirir, mutluluk ve sevinç duygularının artmasına yardımcı olur. Yürüyüş yapmak, diğer egzersizler gibi vücutta endorfin hormonunun serbest kalmasına yardımcı olmaktadır. Kendinizi mutsuz hissettiğiniz günlerde yürüyüş yaparak ruh halinizi yükseltebilirsiniz.

 1. Normal Doğum Şansı Artar

Hamilelik sırasında yürüyüş yapmak vücut esnekliğinizi arttırır ve kalça kaslarının sıkılaşmasına yardımcı olur. Yürüyüş yapan kadınlar daha ağrısız hamilelik dönemi geçirebilirler ve doğumları daha rahat olabilir. Kasların rahatlaması ile doğumunuz daha ağrısız geçecektir.

HAMİLELİKTE YÜRÜYÜŞ NE KADAR YAPILMALI?

Haftada en fazla üç gün yürümek daha normal bir hamilelik süreci geçirmenize yardımcı olabilir. Günün her saati yürüyüş yapabilirsiniz ancak güneşin en tepede olduğu sıcak saatleri tercih etmemelisiniz. Akşam üstü yürüyüşleri sizin için oldukça keyifli olabilir. Eğer şehirden uzak bir yerde yürüyüşe çıkmıyorsanız iş çıkışı saatlerine denk gelmemeye dikkat edin. Korna sesleri ve trafik sizin için oldukça keyifsiz olabilir.

Günümüzde çoğu kadın hamileliğin son ayına kadar çalışmayı tercih ediyor. Uzun çalışma saatleri sonrasında egzersiz ve yürüyüş yapmak sizler için mümkün olmayabilir. Hamilelikte birkaç kalori fazladan yakmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Yürümeye vakti olmayan hamile bayanlara önerilerimiz ise şunlardır:

 • Asansör yerine merdivenleri kullanın.
 • İş yerinde 15 dakika mola verin ve ofis koridorunda yürüyün.
 • Otobüsten bir durak erken inin.
 • Market alışverişini kendiniz yapın. Ancak ağır torbaları taşıması için yanınızda biri size eşlik etsin.
 • Hafta sonunu daha etkili bir şekilde kullanın.
 • Eşinizle akşam yemeğinden sonra yürüyüşe çıkın.

Yürüyüş Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Yürüyüş yapmak mükemmel bir egzersizdir. Ancak hamile bayanların bilmesi gereken bazı hususlar vardır. Hamilelikte yürüyüş yapmak isteyen bayanların dikkat etmesi gereken faktörler şöyledir:

Çok hızlı yürümeyin. Kendinizi rahat ettiğiniz bir tempoda yürümeye devam edin.
Vücudunuzun çok fazla ısınmasına izin vermeyin. Yoksa karın çevresinde kasılmalara yol açabilir. Kendinizi nefes nefese, terli ve yorgun hissediyorsanız mola verin.
Yanınızda her zaman bir şişe su bulundurun. Yürürken vücudunuzda su kaybını önlemek için her beş dakika bir yudum su için.
Aşırı sıcak veya nemli havalarda yürüyüş yapmayın. Bunun yerine alışveriş merkezine giderek dolaşın.Cildinizi korumak için güneşli günlerde koruyucu güneş kremi kullanın.
Göbeğinizin belirmesi ile vücudunuzun ağırlık merkezinde değişim olduğunu unutmayın ve her zaman daha dikkatli yürüyün.
Bir çift rahat yürüyüş ayakkabısı kullanın. Terlik, sandalet veya kayma riski olan ayakkabılar giymeyin.


Yaz aylarında yanınızda şapka ve şemsiye bulundurun.
Parkta yürüyüş yaparken rahatlatıcı müzikler dinleyebilirsiniz. Ancak kalabalıkta müzik dinleyerek yürümek tehlikeli olabilir.
Yürüyüş yapmak size keyif vermelidir. Yürürken eğlenmeyi de unutmayın. Hedef koymak yürüme motivasyonunuzu artırır bunun için akıllı telefonunuza sağlıklı yaşam uygulamamız Adım Sayar indirebilirsiniz. İndirmek için tıklayın.


Daha Fazlası