Hamilelik dönemi boyunca sağlığı konusunda oldukça dikkatli olan anneler doğum sonrasında da ve tüm yaşamı boyunca yine sağlık konusunda titiz davranmalı ve sağlıklı yaşamayı bir disiplin haline getirmelidir.

Sağlıklı yaşamayı bir disiplin haline getirmek aslında zor bir şey değildir. Önemli olan annenin yaşam şeklini buna göre tekrar gözden geçirip, düzenlemesidir. Peki sağlıklı bir yaşam için neler yapmak gerekir?

1. Sigara, alkol v.b. vücuda zarar veren maddelerden kesinlikle uzak durmak gerekir. Bunlardan uzak durmak hem kişinin daha sağlıklı yaşamasını sağlayacak hem de yaşam kalitesini yükseltecektir.

2. Günlük hayatta hareketli olmak ve bunun için düzenli olarak spor yapmak sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Tembellik yapmak yerine biraz çaba ile hareketlenmek gerekir. Mesela asansör yerine merdivenleri kullanmak, yakın mesafelere araba ile gidileceğine yürüyerek gitmek v.b. Ayrıca düzenli olarak egzersiz hareketleri yapmak da vücut için oldukça faydalı olacaktır. Düzenli egzersizin kişideki depresyon, stres v.b. sorunlara da iyi geldiği bilinmektedir.

3. Yiyecekler tamamen doğal besinlerden seçilmelidir. Taze sebze ve meyveler günlük öğünlerin vazgeçilmezleri olmalıdır. Marketlerde satılan hazır meyve sularından mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Yine kola, gazoz gibi içeceklerden de uzak durulmalıdır.

4. Fast food tarzı yiyecekleri hayatımızdan mümkün olduğunca uzak tutmamız gerekir. Fast food tarzı yiyeceklerin kişi sağlığı konusunda oldukça zararlı etkileri bulunmaktadır.

5. Gün içinde fırsat buldukça bol bol yürümek sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bunun için fırsat yaratmak gerekir.

6. Bir annenin sürekli kendini eve hapsetmesi ve ev işlerinden, çocuk bakımından başka şeylerle meşgul olmaması onun psikolojik sağlığını da olumsuz etkileyebilir. Çünkü sürekli ev içinde aynı şeylerle meşgul olmak yaşamı sıradan ve monoton hale getirir. Ayrıca zaman içinde kişide tükenmişlik sendromuna da yol açabilir.

Bu amaçla kişinin kendine özel zamanlar yaratması, çeşitli hobilerle de meşgul olması, dışarıda yapabileceği aktivitelere katılması ( sinema, tiyatro, konser v.b. ) ev işleri ve bebek bakımından bunalan anneler için oldukça faydalı olacaktır.

7. Yediğimiz yemeklere de dikkat etmeli ve fayda zarar hesabını iyi yapmalıyız. Ayrıca iyi yemek yeme alışkanlıklarını da kazanmak iyi olacaktır. Çok fazla yememek, sık sık ve azar azar yemek, lokmalarımızı küçültmek, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemek gerekir

Daha Fazla Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir