Anne adaylarının hamilelik döneminin ilk haftalarından itibaren içgüdüsel olarak düşünceleri bebeklerinin sağlığını korumaya yöneliktir. Bu yüzden de hamilelik sürecinden itibaren ne yiyip ne içmeleri gerektiği akıllarını fazlasıyla kurcalamaktadır.

Gebelik döneminde hemen hemen tüm anne adaylarının aklına takılan sorulardan bir tanesi de ‘Maden suyu içebilir miyim?’ sorusudur.

Anne adayları olarak her konuyu düşünmek güzel bir davranıştır ve bu sorunun akıllara takılması normaldir. Bunun için, öncelikle maden suyu ve sodanın farkının iyi bilinmesi gerekir.

Maden suyu; yerin altında doğal olarak çıkan ve içinde çeşitli mineraller bulunan suyun adıdır. Sodyum bikarbonatlı suya, karbondioksit gazı verildiğinde elde edilen gazlı içeceğe ise soda denir.

Ülkemizde maden suyu ile soda genellikle karıştırılır ve birbirlerinin yerine kullanılır. Oysa maden suları sodaya göre mineral bakımından çok daha zengindir.

Hamilelikte Maden Suyunun Faydaları

 • Maden suyu, doğal alkalidir. Bu bağlamda midenin pH dengesini korumaya yardımcıdır.
 • İçerisindeki kalsiyum nedeniyle hamilelikte meydana gelen kalsiyum açığını kapatmaya yardımcıdır ve kemik sağlığına faydalıdır. Özellikle süt ve süt ürünlerini yeterince tüketemeyen gebeler için kalsiyum içeren maden suları iyi bir alternatif olabilir.
 • İçeriğinde flor nedeniyle, özellikle hamilelik döneminde meydana gelen diş çürümeleri gibi riskleri azaltır.
 • Hamilelikte salgılanan relaksin hormonu, bağırsakların belirli bir derecede yavaşlamasına neden olur. Maden suyu da bu noktada hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcıdır.
 • Kabızlıktan kaynaklanan kas krampları ve gaz sıkışmaları için faydalıdır.
 • Anne adayını, demir eksikliğinden korur çünkü içeriğinde kalsiyum ve demir bulunur.
 • Magnezyum ayrıca vücudun sağlığı için önemli bir mineral elementtir. Hem fiziksel hem de psikolojik refahın korunmasına yardımcı olur çünkü metabolik süreçlerde önemli bir rol oynar. Magnezyum eksikliği hyperemotivity, baş ağrısı, titreme, baş dönmesi, uykusuzluk, spazm ve uyuşma neden olur. Kemik ağrıları, alerji ve bağışıklığın azalması ve kramplara neden olur.
 • Özellikle yüksek kan şekeri veya düşük sodyum diyeti olanlar için önerilir.
 • Maden suları kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin yanı sıra iyot, selenyum, flor gibi vücut için gerekli eser elementler de içerir. Maden suyundaki bu mineral ve eser elementlerin önemli işlevler için vücut tarafından kullanımı kolaydır.
 • Maden suyu ayrıca tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.

Hamilelikte Maden Suyunun Zararları

Hamilelikte maden suyunun zararlarına dair direkt bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Aksine içerisinde bulunan minerallerden dolayı anne adayı için tüketilebilir olduğu vurgulanmaktadır.
Hamilelik sürecinden anne adayının bebeğin ihtiyaçlarını karşılaması için birçok mineral ve besleyici ürün tüketmesi gerekmektedir. Maden suları da içerdikleri çeşitli mineraller bakımından anne adayı için yararlı olabilir.

Tabii, bu durum gün içinde kesinlikle içilmesi gerektiği anlamına gelmemektedir. Anne adaylarının istekleri doğrultusunda hamilelikleri sürecinden günde 1-2 tane maden suyu içebilirler. Ancak bu miktardan daha fazla maden suyu tüketmek, yarardan çok zarara sebep olabilir.

Uygun ölçülerde tüketilmediğinde meydana gelen maden suyu zararları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Mineralli su sodyum tuzları bakımından yüksektir, bu da düzenli olarak tüketilirse şişmeye neden olabilir.
 • Normal su ihtiyacı yerine geçmez. Normal günlük su tüketiminize ek olarak günde 1-2 taneden fazla tüketilmesi önerilmez.
 • Tansiyonu yükseltme etkisi vardır bu yüzden hamilelerin doktoruna miktar danışmadan içmesi tavsiye edilmez.
 • Hipokalsemili kişiler günde maksimum 1500 mg kalsiyum almalı ve buna göre maden suyu veya soda tüketmelidir.

Hamilelikte Maden Suyu ve Soda Tüketimi Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte maden suyu tüketiminin anne ve bebek için kanıtlanmış bir zararı yoktur. Ancak bu konuda da dikkat edilmesi gereken, maden suyunun işlem görmemiş halde olmasıdır.
Maden suyunun en güzel tarafı doğal ve saf bir mineralli su olmasından dolayı tüketiminde sakınca görülmemesidir. Meyve aroması ya da çeşitli katkı maddeleri eklenmesi durumunda işlem görmüş ürünler arasında yer almış olur ve bu durumda tüketilmesinin bir faydası olmaz.

Meyve aromalı maden suları, hamilelikte tüketilmemesi gereken gazlı içecekler kategorisine geçmiş olur. Ayrıca içerisindeki karbondioksitten dolayı da hamilelikte soda yerine direkt maden suyu tüketimi önerilmektedir.

Hamilelikte maden suyu tüketimine dair bilinmesi gerekenlerden bir tanesi de maden suyunun içerdiği sodyum oranının yüksek olmasıdır. Bu miktar, tansiyonu olan anne adayları için sakıncalı olabilir.

Bu bağlamda anne adaylarının doktorlarına danışmadan tüketmemeleri gerekmektedir.

Daha Fazla Beslenme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir