Doğum, öylesine eşsiz duyguların aynı anda yaşandığı bir an ki hamileyken o anı hayal ederken Erdiyi de (Sevgili Eşim:) ) hep yanımda hayal ediyordum… Birlikte onca şey paylaşan bir çift kendilerine ait dünyadaki en değerli varlığa kavuşurken de birlikte olmalıydı bence..

Biz hamileliğimin en başında bu konuyu konuştuk  ve O’ da kendini aylarca bu sürece zihnen hazırladı.. ( ona sorsak, “zaten ben hazırdım ki” der. 🙂 ) Erdi doğuma girmeden önce neler oldu, doğumda nasıldı? hemen paylaşıyorum:)

DOĞUMDAN 2 GÜN ÖNCE..

Doğuma girecek olan yeni doğan hemşiresi, arkadaşımdı Doğum  onun çalıştığı hastanede olursa  söz vermişti, doğumda yanımda olacaktı. Erdi nin doğuma girmesi süreciyle ilgili doğumdan iki gün önce kendisini aradım. Hem de doğum anında neler yaşayacağıma dair detaylardan birazcık haberdar olmak istiyordum.

Bana bu konuyla ilgili hiç endişe etmemem gerektiğini söyledi. Bazı babalar fenalık geçiriyor, kan görmeye dayanamıyorlarmış. (çok şükür Erdi öyle değil:)Bir sağlık görevlisi babayı takip edecek bayılırsa vs kontrol altında olacak  onun için endişelenme dedi. Tabi bu konuşmayı Erdiye anlatmadım. Bilirse  endişe edebilir diye düşündüm.

Bu arada bazı hastaneler ya da bazı doktorlar babanın doğuma girmesine müsaade etmeyebiliyor. Öncesinde doktorumuzla ve hastaneyle görüştük, bu anlamda bizim bir manimiz olmadı. Sizin de aklınızda olsun; eğer böyle bir fikriniz varsa doğum öncesinde mutlaka doktorunuzla ve hastane ile görüşmelisiniz..

DOĞUMDA…

Ameliyathaneye gitmek üzere Erdi ile birlikte asansöre bindik. Tam ameliyathane katına geldik  ki sürpriz!!! İçeri yalnız girmemi istediler. Erdi’yi içeri almadılar. Doğum başlamadan hemen önce içeri girebileceğini söylediler. Önce benim sezaryen için lokal anestezi işlemlerim yapılacaktı.  Üstelik onun da hazırlanması gerekiyordu. Hastanenin ona vereceği ameliyathane ortamına uygun hijyenik kıyafetler giyinmeliydi. Bonesi, maskesi olmalıydı tıpkı sağlık personelleri gibi.

Dedikleri gibi tam doğum başlamadan yanıma geldi. Elimi tuttu. Oradaki yalnızlıktan onunla birlikte öyle güzel sıyrıldım ve öyle rahatladım ki…Her zaman olduğu gibi yine pozitifti ve bana bakıp gülümsüyordu. Onun yanımda olduğunu bilmek bana güç, moral veriyordu.

Operasyon başladı ilk 5 dk içinde bebeği aldılar ve ilk muayenesi de hemen orada çocuk doktoru tarafından yapıldı. O esnada ben bebeğim nasıl diye boşluğa soru sorarken Erdi’nin  ilk tepkisi muhteşem bir gülümseme ile “Gizem oğlumuz çok tatlı, çok iyi görünüyor ve gayet sağlıklı “ diyerek beni rahatlatmak üzerine olmuştu. Çünkü doğumda başımın üzerinden bana bebeğimi gösterdiklerinde sağlık durumundan tam haberdar değildim anne yüreği merak ettim işte :)))

MUTLAKA…

Size tavsiyem eğer eşinizin kan görmeye dayanamaması gibi bir durumu yoksa mutlaka doğuma onunla girin. Anne olmak hiç kolay değil  ve babalar da  bunun zorluğuna doğuma girerek bizzat şahit olmalı. Üstelik doğuma girmeleri bebeklerini daha kolay benimsemelerine ve babalık rolüne adapte olmalarına yardımcı oluyor. Sizin de o an doğuma dair kaygılarınız hafifliyor.

Kimi annelerden duyuyorum; “Eşimin beni bu şekilde  görmesini istemem” diyorlar. Evlilik paylaşmak değil mi?  🙂 Hele hamileyken türlü türlü   halimize şahit olmadılar mı?

Kaldı ki sakınca duymanızı gerektirecek  bir durumda oluşmuyor ne normal doğumda ne de sezaryen doğumda eşiniz çekinmeden ameliyata girebilir.

İşte bizim hikayemiz böyle:)

Ben kesinlikle eşler de doğumda olmalı diyorum.

Sizlerin kararı ne bu konuyla ilgili ? Yazımın hemen altında yer alan, yorum bölümüne  yazacağınız  yorumları heyecanla bekliyorum.

Bu arada instagramda beni takip etmeyi unutmayın 🙂 @safirkozalak

Sevgilerimle,

Gizem Çakır

 

Daha Fazla Blogger Anneler

11 Yorumlar

 1. Özgü şahin

  1 Haziran 2018 at 15:38

  Cok güzel hikayeniz ama Normal doğum düşünenler için durum pek böyle olmuyor

  Cevap Ver

  • Gizem Çakır

   2 Haziran 2018 at 10:55

   Çok teşekkür ederim.Normal doğumda durum daha zor anne için.. O anda yanınızda eşinizin olması yine size büyük güç verecektir. Sonuçta sizinle aynı hizadalar ve görmemesi gereken şeyleri görmüyorlar:)
   Sevgiler

   Cevap Ver

 2. aren

  1 Haziran 2018 at 16:50

  bende cok ama cok ıstıyorum esımde gırmek ıstıyor konustuk normal dogum olsun ıstıyorum nasıp olursa sayet hemsıre bılac arkadasa sordum erkekler pskolojık olarak kaldıramayabılıo es den soguyabılıyor dedıler normal dogumdanozellıkle cınsel ısteksızlk olablıomus sonrasında vs anne olarak goruyoröus es anneyı sadece vs vs bunlara ınanmıyorum ama acaba da dedırtıyor bıyamdanda dogum ya ıkımızın canı gelecek soguyorsa sogusun zatn dıyorum yanı nedır karardzım ama kalben cok ıstıyorum o ana berbr sahıt olmayı🙏🏻😇❤️

  Cevap Ver

  • Gizem Çakır

   2 Haziran 2018 at 10:57

   Elbette son karar sizin ve eşinizin… Ama bu mucizeye birlikte tanıklık ettiğinizde emin olun birbirinize o anı her hatırladığınızda “İyi ki!” diyeceksiniz.
   Sevgiler

   Cevap Ver

 3. ayeyyub

  1 Haziran 2018 at 18:18

  Çok güzel anlatdınız ben ve eşim de çok isderiz ki doğuma eşim de girsin hatta bunu bana ilk olarak eşim dedi ki ben de doğuma girib sana desdek olmak isdiyorum ve beni bu fikre bizzat kocam sokdu die bilirim 😄☺ama ben Azeriyim ve bizde böyle şeylere iyi bakmıyorlar yani ailelerimiz izin vermezler diye düşünüyorum ve bu duruma ben de eşim de sinir oluyoruz ama yapıcak bişey yok her ülkede adetler farklı..😐😞

  Cevap Ver

  • Gizem Çakır

   2 Haziran 2018 at 10:58

   Ah elbette bakış açısı biraz da konu… Ama yine de umarım eşiniz de yanınızda bir şekilde olup size destek olabilir.
   Sevgiler

   Cevap Ver

 4. Süreyya

  2 Haziran 2018 at 12:51

  Ben de çok istiyorum eşim yanımda olsun ama gaziantep te hiç bir hastane bununkabul etmiyor çok saçma malesef biz yaşayamıcaz bu rahatlığı 😕

  Cevap Ver

  • Gizem Çakır

   2 Haziran 2018 at 12:58

   Anneler tek başına kalmak zorunda kalırsa da güçlü durabilir isterse hiç üzülmeyin.
   Sevgiler

   Cevap Ver

 5. Gözde

  2 Haziran 2018 at 15:57

  Bende bir yandan eşim girsin bir yandan girmesin istiyorum. Henüz net karar vermedim. Yazınız çok içten çok güzel. Hikayenizden ziyade yapılan yorumlara verdiğiniz cevapları, üslubunuzu çok beğendim. Sırf bu nezaketinizi dile getirmek için yorum yapıyorum. Sağlıkla büyüsün bebeğiniz…:)

  Cevap Ver

  • Gizem Çakır

   2 Haziran 2018 at 16:00

   Ne kadar zarif ne kadar içtensiniz.. Çok ama çok teşekkür ederim:) Eşlerin doğuma girmesine gelince siz bu konuyu biraz daha düşünün gündeminizde çıkarmayın olur mu
   Sevgiler

   Cevap Ver

 6. Duygu

  10 Haziran 2018 at 07:14

  Çok güzel bir hikaye allah analı babalı büyütsün 😍

  Cevap Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir