Merhabalar 33 günlük bir anne olarak bildiriyorum;
Umarım siz annelere, anne adaylarına ya da yakınlarınıza faydam dokunabilir.
Gebelik başlarında cogu gebenin ilk şikayetleri arasında göğüs şişliği ve göğüs hassasiyeti vardır diye düşünüyorum. Açıkçası benim hamilelik dönemimde benim için bu durum böyleydi. İlk 10 hafta giyinip soyunurken bile kıyafetlerin göğsüme değmesi beni o kadar çok rahatsız ediyordu ki insanin üstünü değiştirmek bile canı istemiyordu. Bu zamanlarda sütyen tercihi için normal diyebileceğimiz balenli sutyenler yerine sporcu üstlerinden kullanmanın çok daha rahatlatıcı olduğunu size gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Ben özellikle İn markasının sporcu üstlerinden kullandım. İlerleyen hamilelik dönemimde, göbeğimin büyümesiyle beraber göbeğimin vücudumda gittikçe yukarı çıkması, beni bu tarz sporcu üstleriyle de rahat ettirmemeye başladı. Bu sporcu üstlerinin göğüs altında kalması ve  göbeğimin büyüdükçe daha yukarı çıkması nedeniyle bu sütyenlerde sıkışma meydana gelip bana rahatsızlık vermeye başladı. Durum böyle olunca da emzirme sütyeni olarak geçen, üstten açılıp kapatılan sutyen kullanımına geçtim. Bu sütyen seçiminde de sütyenimin pamuklu olmasına özen gösterdim.
Bahsettiğim sütyen bilgisinden sonra şimdi de esas konumuz olan bakım konusundan bahsedelim;
Gebelik döneminin son haftalarında göğüs bakımı yapmaya başladım. Aldığım her duş sonrası vücudumu bebek yağı ile yağlamak rutinlerim arasında yer alıyordu. Bunu yapmadığım diğer zamanlarda da cildime hindistan cevizi yağı sürüp nemlendirirdim. 37. Haftamdan itibaren de kıştan biriktirdiğim ayva çekirdeğinden yaptığım jeli göğüs ucuna uygulamaya başladım. Şimdi çoğu kişinin aklına şu soru gelebilir; ”göğüse krem vb uygularken uyarıldığından doğumu tetikliyor bu nasıl iş bizi kandırma” diyen bir sürü hamilemiz olacaktır. Göğüse ve göğüs ucunuza dakikalarca masaj yapmamak yerine yağ ile sadece sürüp geçiceksiniz. Yağı, bu şekilde uygulamak hiçbir şekilde doğumu tetiklemeyecektir. Bunu bütün samimiyetimle söyleyebiliyorum çünkü bu bakımı yapmaya başlarken kendi kafama göre değil, doktoruma danışarak başladım. Bu aşamada göğüs bakımı konusunu çok araştırdığımı size söyleyebilirim.
Doğum sonrasında ise ayva çekirdeği jeli ile bakım yapmaya devam ettim ve en önemlisi Philips Avent göğüs kalkanı kullanmam oldu. Doğumun ilk gününden itibaren hiç aksatmadan her emzirmeden sonra ayva çekirdeği jelini sürüp bu kapakları kullandım. Sadece iki-üç gün göğüs ucumda acı bir ağrı oluştu. Sonraki günler gerçekten hiçbir yara ya da kabuklanma yaşamadım. Bir de en fayda gördüğüm şey havuç rendesi oldu. Emzirmem bittikten sonra havucu rendeleyip bir kağıt peçete üzerine koyup diğer emzirme saatim gelene kadar göğüs ucuma kapatmak benim için oldukça yararlı ve etkili oldu. Bu yöntem sayesinde bebeğinizi emzirmek istediğinizde krem vs olmadığı için temizleme işlemi yapmanıza da gerek olmuyor. Aynı zamanda havucun vitamin değeri fazla olduğu icin de göğüs ucumu besleyip kuvvetlendirdi. Hiç bir krem vs kullanmadan ve göğüs ucumda hiç bir yara kabuk vb oluşmadan hala bebeğimi güzel bir şekilde emzirmeye devam ediyorum.
Umarım bu bilgiler size de çare olur.
Sevgiyle kalın annecikler,
Arzu Sezer
Daha Fazla Blogger Anneler

7 Yorumlar

 1. Fatma

  21 Haziran 2018 at 20:38

  Ayva çekirdeğinden nasıl jel yapıyoruz bunun hakkında bilgi verirmisiniz ☺️

  Cevap Ver

 2. Büşra

  22 Haziran 2018 at 10:25

  Ayva çekirdeği jelini kendiniz yapmışsınız başka biryerde bulma şansımız var mı

  Cevap Ver

 3. Dilek

  22 Haziran 2018 at 20:15

  Emzirme sütyenı hangısını tercıh ettınız en rahatı hangısı

  Cevap Ver

 4. Ayşe

  23 Haziran 2018 at 15:16

  Şahane bilgilerniz için teşekkür ederim. Ama ayva çekirdeği jelini de nasıl elde ettiğinizi bilmek çok iyi olurdu. 😊

  Cevap Ver

 5. Şeyma uysal

  27 Haziran 2018 at 01:23

  Havuç rendesi koymanın iyi geldiğini ilk kez duyuyorum. Teşekkürler

  Cevap Ver

  • Arzu

   18 Temmuz 2018 at 19:09

   Havucu Lütfen deneyin pişman olmazsınız 😊

   Cevap Ver

 6. Arzu

  5 Temmuz 2018 at 00:28

  merhaba öncelikler ayva çekirdeklerinden bir kaç tane bıçakla kırıp bir bardağa alıyorum. Üzerini geçicek kadar da su koyuyorum birkaç dak icin de jel hale geliyor günlük yapıp kullanmanızı öneririm.

  Cevap Ver

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir