Tatil dönemi geldi! Dalgalarla oynayıp, denizin tadını çıkaracağınız o günü iple çekiyorsunuz. Ama bir sorun var, hamilesiniz… Hamile olmak ve insanın içinde bir canlıya hayat verdiğini, onu büyüttüğünü bilmek çok şeyi değiştirebilir. Ancak bu değişikliklerin tatil planlarınızı altüst etmesine gerek yok. Hamile olmanız, tatile gitmenize ve tatilden keyif almanıza engel olmak zorunda değil. Bunun için tatile çıkmadan önce birkaç ufak hazırlık yapmak yeterli olacak. İşte hamileler için tatile çıkmadan önce bilinmesi gerekenler:

 

  1. Büyüyen karnınızla barışın

Karnınız büyüyor, genişliyor. Ancak bu durum, sizin kendinizi kötü hissetmenize neden olmamalı. Hamilesiniz, içinizde bir bebek büyüyor ve bunun utanılacak hiçbir yanı yok. Başkalarının da size kendinizi kötü hissettirmesine izin vermeyin. Beden ölçüleriniz ve şekliniz ne olursa olsun hala güzel olduğunuzu unutmayın. Bikininizi giyin ve kendinizi saklayıp örtmekten vazgeçin. Karnınızda yavrunuzu taşıyor olmanın güzelliğini gösterin.

  1. Güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin

Cilt kanseri vakalarının sayısı her geçen yıl artıyor ve Dünya Cilt Kanseri Vakfı’nın açıklamalarına bakılırsa cilt kanserine bağılı olarak başka kanser türlerinin sayısı çoğalıyor. Bu yüzden güneşten kendinizi korumayı unutmayın. Güneşin uzun vadeli olumsuz etkilerinin yanı sıra, kısa süreli yanıklardan, kızarıklıklardan da korunun. Hamileliğin yarattığı rahatsızlık hissinin yanı sıra bir de güneş yanığı yüzünden oluşan kızarıklık, yanma, kaşıntı gibi durumlarla mücadele etmek zorunda kalmayın. Güneş koruyucu satın alırken de mümkün olduğunca içeriğinin zararlı kimyasallardan uzak olmasına özen gösterin.

  1. Suyun tadını çıkarın

Kendinizi keskin taşlardan ve yan yakıcı deniz canlılarından koruduğunuz sürece hamileyken de suyun tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle sıcak yaz günlerinde denize ve havuza girmek hem sizi serinletir hem de bedeninizdeki baskı hissini azaltır. Suyun içindeyken hamileliğin getirdiği ağrı ve sancılı durumlardan da nispeten uzaklaşabilirsiniz. Sadece güneş koruyucu sürmeyi unutmayın yeter.

  1. Sürekli güneşte kalmayın

Uzun süre güneşte kalmak size kendinizi çok iyi hissettirmeyebilir. Gölgede veya serin yerlerde durmaya çalışın. Serinletici şeyler içmeye özen gösterin. Plajda veya güneş altında geçirdiğiniz vakti sınırlandırın. Bu aynı zamanda cilt lekelenmelerinin de önüne geçmenize yardımcı olur. Hamilelik döneminde derinin melanin pigmentinin üretimi arttığı için güneş kaynaklı cilt lekelerinin oluşma ihtimali da artar.

  1. Sık sık sıvı tüketin

İster sıcak yaz günlerinde ister başka mevsimde olsun, hamilelik döneminde sıvı tüketimi çok önemli bir yer tutuyor. Hamileler, normal şartlarda daha fazla sıvıyı ihtiyaç duyar. Öte yandan bedeninizi susuz bırakmak, amniyotik sıvının azalmasına ve prematüre doğumlara, daha az süt üretimine neden olabilir. Tatil süresince nerede olursanız olun mutlaka yanınızda bir şişe su bulundurun.

  1. Erken yemek yiyin

Güneş, deniz ve tüm eğlencesiyle birlikte hamileyle tatilde daha erken saatlerde enerjiniz bitebilir. Ancak bu durum, akşam yemeğini es geçmeniz anlamına gelmemeli. Yemeğinizi erken yiyip, kendinizi yorgun hissettiğinizde uykuya dalabilirsiniz.

  1. Hafif egzersizler yapın

Hamileyken tatilinizin büyük kısmını incecik kumların üstüne uzanarak veya dalgalarla oynayarak geçirmeniz, egzersizi boş verme anlamına gelmemeli. Sabah serinliğinde veya akşam üstü kısa süreli yürüyüşler yapabilir, egzersiz rutininizi tatildeyken de devam ettirebilirsiniz.

  1. Yanınıza ekstra kıyafet almayı unutmayın

Sabah erkenden plaja gidip, öğle yemeğini plajda yiyip, biraz plajda uyuduktan sonra tekrar deniz keyfi yapmak isteyebilirsiniz. Hamilelik öncesinde tüm bunları tek bir kıyafetle yapabilirdiniz ancak hamileyken ter, ıslaklık sizi daha çok rahatsız edebilir, bazen havanın serin olduğunu bazen de fazla sıcak olduğunu düşünebilirsiniz. Bu yüzden yanınızda her zaman fazladan kıyafet almayı unutmayın.

  1. Su parklarından uzak durun

Eğer tatilinizi yaptığınız yerde büyük bir su parkı varsa, bu seferlik adrenalin dolu oyuncaklardan uzak durmakta fayda var. Bu tür oyuncakların birçoğunun hamileler için pek güvenli olmadığını, güvenli olsa bile mide bulantısı, baş dönmesi gibi risklerin sizin için daha fazla olduğunu unutmayın.

  1. Deniz ürünleri tüketirken sınırları zorlamayın

Hamileyken de deniz ürünü tüketebilirsiniz ancak uzmanlar, hamilelerin haftada 350 gramdan fazla deniz ürünü tüketmemesi gerektiğini söylüyor. Balık tüketiminin harika bir Omega ve protein kaynağı olduğu bir gerçek. Ancak deniz ürünü tüketirken aşırıya kaçmamak ve pişmemiş deniz ürünlerinden uzak durmak gerekiyor.

 

Daha Fazla Beslenme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir