Ev temizleme ürünleri

Birçok temizlik ürünü yıllardır kullanımda ve temiz evler ile doğumsal kusurlar arasında bir bağlantı henüz kurulamadı. Temizlik maddelerini ara sıra tesadüfen solumanın gelişmekte olan bebeğe zararlı bir etkisi olduğunu henüz hiçbir çalışma gösteremedi. Eğer temizlik ürünlerine maruz kaldıysanız bunun için kaygılanmayın ama hamileliğin kalan süresi boyunca makul ölçüde temizlik yapın.

 

Aşağıdaki uyarılara dikkat edin;

  • Ürünün kuvvetli bir kokusu ve dumanı varsa doğrudan solumayın. Havalandırması iyi olan bir yerde kullanın ya da hiç kullanmayın.
  • Aerosoller yerine pompalı spreyler kullanın.
  • Hiç bir zaman (hamile değilken bile) klorlu ürünleri amonyaklı olanlarla birleştirmeyin,bu karışım öldürücü dumanlar çıkarabilir.
  • Etiketlerinde zehirli olduğuna ilişkin uyarı bulunan fırın temizleyici ve leke çıkarıcı ürünleri kullanmaktan kaçının.
  • Temizlik yaparken lastik eldivenler kullanın, Bu yalnızca ellerinizi korumakla kalmaz, deriden zehirli kimyasal maddelerin emilimini de engeller.
  • Temizlik yaparken her zaman bulunduğunuz ortamı havalandırmaya özen gösterin.

  Hamilelikte Kurşun

Son yıllarda kurşunun uzun yıllardır boya parçalarını yutan çocuklarda zeka geriliği yaptığı bilinmektedir. Hamile kadınları ve bebeği de etkilediği keşfedilmiştir. Bu metale fazla miktarda maruz kalmak hamilelerde yüksek tansiyon riskini arttırmakta ve hatta düşük nedeni olmaktadır. Bebekte ciddi davranış sorunları ve nörolojik sorunlardan, küçük doğumsal kusurlara kadar değişen zararlara neden olur.

Neyse ki kurşuna maruz kalmaktan korunmak, yol açtığı sorunların yanında çok kolaydır.İçme suyu, kurşunun ana kaynağı olduğu için, suyunuzun kurşunsuz olduğundan emin olun. Evinizin boyası da kurşun içerebileceğinden, herhangi sebeple evinizin boyası kazınıyorsa evden uzak durun. Başka bir kaynak da çini porselen yada çanak çömlekteki kurşunun bulaştığı yiyeceklerdir. Eğer kuşku duyduğunuz antika ya da eski bir tabak yada sürahiniz varsa içinde gıda saklamayın.

Hamilelikte böcek öldürücüler

Bazı böcekler sizin için bir tehdit gibi görünse de aslında hamilelik açısından tehlike oluşturmazlar. Ama onları yok etmek için kullandığınız ilaçlar bebeğiniz için daha büyük bir tehlikedir. Bulunduğunuz bölge yeni ilaçlandıysa, koku kaybolana kadar dışarı çıkmayın. Pencerelerinizi kapayın. Eğer apartmanınız ilaçlanıyorsa ve siz bunu erteletemezseniz, kendi evinizin kapı ve pencerelerini sıkıca kapayın. Mutfak dolaplarını sıkıca kapatın ve yemek hazırlanan bölümünün üzerini örtün. Apartmandan bir iki gün uzak durun ve eve döndüğünüzde sık sık pencerelerini açıp havalandırın.

Mümkünse böceklerle doğal yolla mücadele edin. Kazara böcek ilacına maruz kaldıysanız hemen paniğe kapılmayın. Kısa süre ve dolaylı maruz kalma bebeğinize hemen zarar vermez. Açık havaya çıkın ve derin nefes alıp verin.

Ev içindeki basamaklar ve merdivenler

Eğer evinizde basamak ya da merdiven varsa, düşme riskine karşı ekstra dikkat etmenizi öneririz. Bebeğinizin cinsiyetini belirleyecek ultrason randevunuza geç kalmış da olsanız, merdivenleri hızlı ve dikkatsiz şekilde inmeyin. Hamileliğinizin özellikle 2. ve 3. trimester’ında bu tavsiye oldukça işinize yarayacak; çünkü düşmeye bağlı olarak, düşük yapma ihtimali de bulunuyor.

Hamileliğinizin, sıkıntısız geçmesi dileğiyle.

Daha Fazla Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir