Bir bebeğe sahip olmak, bir kadının yaşayabileceği en büyük mucizelerdendir. Gebelik harika bir durum evet, ancak birçok hamilede ortak görülen yan etkiler de var. Birçok kadın sabah yorgunluğu, sürekli uykulu olma, tuvalete daha çok çıkma gibi ortak durumlara sahipler. Hamilelik sırasında kadınların geçirdiği her türlü durum düşünüldüğünde,yine de tüm hamil anneler buna değeceğini düşünür. Fakat, pek çok gebe annenin ortak noktası olmayan bir şey var; alışılmadık şekilde büyük bebek doğurmak.

Kadınların ortalamadan daha büyük bebek sahibi olmaları, nadiren rastlanılan bir durum. Bebeğin o kadar büyük olmasında rol oynayabilecek birçok faktör var. Annenin hamileyken sahip olduğu kilo bu nadir görülen olaya neden olabilir. Diyabet de büyük bir bebek sahibi olmakta büyük rol oynayabilir. İşte dünyanın çeşitli bölgelerinde doğan, alışılmadık büyüklükteki bebekler;

Bebek Akbar Risuddin, 8,2 kilogram ağırlığında, Eylül 2009’da Endonezya’da doğdu. Akbar, dünyaya ortalama bir bebekten 3 kat daha büyük gelerek büyük şok yarattı. Onu doğurtan doktor, annenin ikizleri olacağını düşünüyordu. Akbar, Endonezya’da kaydedilen en büyük bebek. Tabii ki söylemeye gerek yok, ancak Akbar sezaryenle doğurtuldu. Annesi diyabetikti ve büyük olasılıkla bu durum bebeğin bu kadar büyük olmasına neden olmuştu, ama çok şükür ki çok sağlıklı bir bebekti.

Yeni ebeveynler Emily ve Jose Maldonado, yeni bebekleri Matthew Anthony Maldonado’yu beklerken büyük bir şok yaşadılar. Yeni ebeveynlere büyük bir bebeğin olacağı uyarısı yapılmıştı ancak hiç kimse bebeğin bu gelişi için hazır değildi. Bebek Matthew şaşırtıcı bir 6.4 kilogram ağırlığında!

Bebek Nadia Khalina, 26 Eylül 2007’de doğdu. 8 kilogram olan Nadia, Sibirya’da şimdiye kadar kaydedilebilecek en büyük bebek kız olma rekorunu kırdı. Annesi Tatyana Khalina’nın, Nadia doğmadan önce 11 çocuğu vardı, ancak 12. çocuğunun bu kadar büyük bir şok olacağını hiç düşünmemişti. Nadia, büyüklüğünden dolayı anında manşetlere çıktı. Annesi Tatyana, “Özel gıdalar için paramız yoktu, bu yüzden sadece patates, erişte ve domates yedik. ” dedi. Nadia, sekiz kız kardeşiyle üç erek kardeşine katılarak yeni ailesine büyük heyecan verdi.

Bebek Chun Chun, Şubat 2012’de dünyaya geldi ve bu bebek, Orta Çin’de herkesi çok şaşırtarak 7 kilogram ağırlığında doğdu. Chun Chun ve annesi, sezaryen doğumdan sonra mükemmel durumdaydı. Bu güzel çocuğun şanslı annesi 29 yaşında, adı Wang Yujuan, Chun Chun’un babası ise Han Jingang. Şaşkın baba, “Karım diğer hamile kadınlardan farklı değildi” dedi. “Düzenli yemek yedi ve normalde içtiği gibi içti. Ancak nasıl oldu ise böyle büyük bir bebek doğurdu.”

Haziran 2008’de, bu dünyaya iki güzel bebek geldi ve ikizler toplam 10.5 kilogram ağırlığındaydı. Bebek Sean William neredeyse 5 kiloluk bir bebek iken ikizi Abigail Rose 5.5 kg ağırlığında idi! Hastaneye göre, bu ikizler Kuzey Carolina’da dünyaya gelen en ağır bebeklerdi. Bu güzel ikilinin anne ve babası Joey ve Erin Maynard. Erin, ” Normalde ikizler düşük kilolu olma eğiliminde. Dolayısıyla bu bebeklerin Kuzey Carolina’daki en büyük olanlar olması şaşırtıcı değil.” Dedi.

Hindistan’da bir anne 6.8 kilo ağırlığında bir kız bebek dünyaya getirdi. Doktorlar bebeğin, şuana kadar doğan “en ağır kız bebek” olduğunu belirtti. Bebeğin boyu da 62 santimetreyle yeni doğanlarda boyun ortalama 50 santimetre olduğu Hindistan’da ortalamanın çok üzerinde. Doktorlar bebeğin neden bu kadar kilolu doğduğunu anlamak için testler yaptıklarını söyledi. 1.75 metre boyunda ve 92 kilo olan anne Nandini de bu kadar büyük bir bebek doğuracağını tahmin etmediğini söyledi.

 

 

Daha Fazla Genel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir