Hamile olabileceğini düşünen kadınlar, belli testler yaptırmadan önce bazı belirtileri gözlemlemek ve sonuç hakkında bir fikir edinmek isterler. Hamilelik, her konuda olduğu gibi insandan insana farklı belirtiler gösterebilecek bir durumdur. Ancak, kadınların genelinde görülen bazı belirtiler hamilelik hakkında bazı ipuçları verebilir. Unutulmaması gereken şey ise kesin sonuca yalnızca doktor kontrolündeki testlerle varılabileceğidir. Bu nedenle aşağıdaki belirtilerin görülmesi, kesin bir hamilelik durumunun söz konusu olduğu anlamına gelmez. Eğer aşağıdaki belirtilerin çoğunu gözlemliyor ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalı ve gereken muayene ve testleri yaptırmalısınız. Doktorunuz sonuçlar ve süreç hakkında en doğru bilgiyi verecek kişi olacaktır. İşte hamile olduğunu düşünen kişilerin gözlemleyebileceği bazı belirtiler:

Hamilelik belirtileri arasında en önemlisi; adet gecikmesi

Hamileliğin belki de en belirgin belirtilerinden biri adet gecikmesidir. Ortalama 28 günde bir olan adet görme durumunda 10 günden daha fazla gecikme varsa ve hamile olduğunuzdan şüphe ediyorsanız bir gebelik testi yaptırabilirsiniz. Böyle bir durumda hamileliğin 6-7. haftasını yaşıyor olabilirsiniz. Ancak adet dönemleri birçok farklı etkene göre değişiklik gösterebilir, ya da gecikebilir. Bu nedenle gebelik testi negatif bile olsa bir kadın hastalıkları uzmanına görünmenizde fayda var.

Vajinadan akıntı gelmesi hamileliğin işareti olabilir

Hamileliğin ilk üç haftasında vajinanızdan istem dışı beyaz yapışkan bir sıvı geldiğini görebilirsiniz, vücudunuz kendini hamileliğe hazırlamaya başlamış olabilir. Bu belirti dışında vajinal kaşıntı ve yanma hissi de varsa mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Ancak vajinal akıntı adet öncesi ve sonrası dönemlerde de görülen ve pek çok kadının yaşadığı bir durumdur. Bu nedenle tek başına bir hamilelik belirtisi olarak kabul edilemez.

Erken belirtilerden bir diğeri; idrar kaçırma ve sık sık idrara çıkma

Genellikle idrar kaçırma problemi bebeklik ve yaşlılık çağlarında görülür. Bu sebeple hamileliğin ilk haftalarında böyle bir şeyle karşılaşmanız sizi fazlasıyla şaşırtabilir. Genellikte döllenmeden 1 – 3 hafta sonrasında görülebilen sık sık tuvalete gitme durumu hamileliğin en erken belirtilerinden biri sayılabilir. Bu durum geceleri sık sık uyanmaya ve sürekli tuvalete koşmanıza neden olabilir.

Hamilelikte şişkinlik ve hazımsızlık da belirtiler arasında

Adet döngüsü gecikmiş, karnınıza gaz sıkışmasından ağrılar giriyor, adeta uykularınız kaçıyor… Çünkü hamileliğe bağlı olarak vücudunuzda hormonal değişiklikler söz konusu ve bağırsaklarınız buna tepki veriyor. Hamileliğin yine erken dönemlerinde görülen bu belirti, adet öncesi şişkinlikle sık sık karıştırılır.

Mide bulantısı ve baş dönmesi

Halk arasında en çok bilinen ve filmlere dahi konu olan hamilelik belirtileri mide bulantısı ve baş dönmesi özellikle hamileliğin ilk üç ayında oldukça sık karşılaşılan bir durum. Mide bulantısına bağlı olarak yiyeceklere ve yemek kokularına karşı aşırı hassasiyet de bu dönemde görülebiliyor. Ancak mide vücudumuzdaki en hassas organlardan biri olduğu için pek çok farklı şeyden etkilenmesi mümkün. Unutmayın ki yoğun sinir ve stresin etkilediği ilk bölgelerden biri mide.

Sürekli uyuma isteği

Hamileliğin ilk aylarında günlük uykunuzu aldığınız halde gün içinde göz kapaklarınızı kaldıramaz hale geliyor, sürekli olarak uyuma isteği duyuyorsanız bu gayet normal bir durum. Hamileliğin yine sık görülen belirtilerinden biri. Aynı zamanda birçok kişi daha önce hiç uyumadığı kadar uyumak istiyor, yataktan çıkamıyor ve yürüyecek enerjiyi bile bulmakta zorlanıyor. Tüm bunlar bedenin hamileliğe uyum sağlamak için yaşadığı değişimlerden bazıları.

Göğüs uçları büyüyor ve renk değiştiriyorsa hamile olabilirsiniz

Hamileliğin ilk dönemlerinde göğüslerde oluşan hassasiyetle birlikte meme uçları da büyümeye ve renk değiştirmeye başlar. Hormonlardaki değişimle bağlantılı olan bu durum, adet öncesi göğüslerde oluşan hassasiyetin çok daha şiddetlisidir.

Daha Fazla Bebek İsteyenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir