Hamilelikte yoğurt tüketilmesi uzmanlar tarafından her zaman önerilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmalıdır. Yoğurdun pastörize sütten yapılması gerekmektedir. Yoğurdun evde mayalanması da önemlidir. Pastörize sütle evde yapılmış yoğurt hazır yoğurtlara göre daha sağlıklıdır ve hamilelikte tercih edilmelidir. Yoğurt başta kalsiyum olmak üzere pek çok besin maddesi içermektedir. Bunlar, hamilelikte bir kadının ihtiyacı olan en önemli besin maddeleridir. Bu yüzden hamilelikte düzenli olarak yoğurt tüketimine önem verilmesi gerekmektedir.

Hamilelik ve Yoğurt Tüketimi

Süt ve süt ürünlerinin tüketimi sadece hamile kadınlar için değil herkes için oldukça önemlidir. Bunların içinden yoğurt ise ayrı bir yere sahiptir. Yoğurt, özellikle hamileler için önerilen önemli bir besindir. Hem besleyici olması, hem de vücudumuza yararlı bakterileri almamıza yardımcı olan bir besindir. Hamile kadınların beslenme düzeni içinde yoğurt mutlaka yer almalıdır. Sağlıklı bir hamilelik ve bebek için anne adayları beslenmesine özen göstermelidir. Anne adayları hamilelikte normal bireylerden biraz farklı beslenme düzeni uygulamalıdır. Çünkü anne adaylarının ihtiyaç duyduğu besin maddeleri hem miktar bakımından, hem de içerik bakımından biraz daha farklıdır. Hamilelikte yoğurt yemenin faydaları da, anne adayları açısından önemlidir.

Uzmanlara Göre Yoğurt Tüketimi

Uzmanlar, hamilelik döneminde yoğurt yenmesini tavsiye ederler. Yoğurdun içeriğinde bulunan besin maddeleri hamilelik sürecinde kadınlar için çok faydalıdır. Özellikle kalsiyum içermesi, içeriğindeki diğer mineraller, ayrıca yoğurdun prebiyotik etkisi hamilelik sürecinde önemlidir. Bu vitaminler ve mineraller bebeğin gelişimine katkı sağlar, anne adaylarının hazımsızlık sorununa çare olabilir.

Hamilelikte yoğurt tüketmek için öncelikle pastörize sütle hazırlanmış olan yoğurdun tüketilmesi gerekir. Toplumda evde yapılan yoğurdun faydalı olduğu düşünülür ancak yoğurdun pastörize edilmiş sütle yapılmış olması da önemlidir. Açıkta satılan sütle yapılan yoğurt düşünüldüğü kadar faydalı olmamaktadır. Bu durum özellikle hamilelik dönemi için geçerlidir.

Sütün pastörize edilmesi esnasında sıcaklık çok yüksek seviyeye çıkmaktadır. Süt yüksek sıcaklıklara ulaşır ve ardından soğutulur. Bu şekilde pastörize edilmiş olan sütler zararlı bakterilerden arındırıldığı gibi, besin değerini koruyarak kullanıma sunulur. Ambalajlanan pastörize sütler son kullanma tarihlerine kadar güven içinde kullanılabilir. Ayrıca pastörize edilen sütler titizlikle denetlenir ve satışa sunulur.

Eğer yoğurt yapılan süt sütçüden alınırsa, hamilelik döneminde mutlaka evde kaynatılması gerekir. Bu kaynama esnasında sıcaklık yavaş yavaş arttığı için bakterilerde sporlanarak çoğalmaya başlar. Bir anlamda süt bakterilerden arındırılamaz ve sporlarda açıldığı zaman içinde daha fazla bakteri meydana gelir.

Yoğurt Tüketiminin Faydaları

Yoğurt içerdiği kalsiyum nedeniyle hamilelikte anne ve bebeğin kemik sağlığı açısından çok önemlidir. Süt ürünleri içerisinde kalsiyum en fazla yoğurdun içinde bulunur. Kalsiyum, bebeğin kemik gelişimine olumlu etkiler yapar, annenin diş sağlığına da katkıda bulunur. Bebek her hâlükârda ihtiyacı olan kalsiyumu annenin depolarından sağlar. Ancak bebeğin yetersiz kalsiyum alımında anne adayı olumsuz etkilenir. Diş ve kemik sağlığını kaybedebilir. Yoğurttan alınan kalsiyum diğer besinlerden alınana göre daha fazladır ve bu yüzden oldukça önemlidir.

Yoğurt aynı zamanda önemli bir protein kaynağıdır. Bu anne ve bebeğin ihtiyacı olan proteinin yoğurttan alınmasını sağlar. Protein hücre yenilenmesi açısından vücudun ihtiyaç duyduğu önemli bir kaynaktır. Sağlıklı bir hamilelik yaşamak için yeteri kadar protein alınmalıdır.

Yoğurt içerdiği besin maddeleri, vitamin ve minerallerle vücuda enerji verir, sindirimi de kolaylaştırır. Bu yararlı etkiler hamilelikte kadınların yaşadığı sorunları da daha kolay aşmalarına yardımcı olur. Özellikle hazımsızlık çeken anne adayları yoğurdu düzenli olarak tüketmelidir. Ayrıca ilk aylarda ortaya çıkan bulantı ve kusma sorunları içinde yoğurt tüketimi faydalıdır. Yoğurt tüketimi, midenin bastırılmasında ve mide yanmasında oldukça faydalı olmaktadır. Hamilelik döneminde kendini halsiz hisseden, genel bir vücut yorgunluğu bulunan anne adayları yoğurt tüketerek, bu süreci daha rahat aşabilir. Yoğurt tüketimi annenin bir bebeğin ağırlığını taşımasını da kolaylaştırmaktadır. Özellikle hamileliğin ilerlediği dönemde yoğurt yiyerek kendilerini daha zinde hissedebilirler.

Yoğurdun Önlediği Hastalıklar

Yoğurt; hamileliğe bağlı yüksek tansiyon, astım, bağırsak hastalıkları, böbrek taşı oluşumu, diş çürümesi, kemik erimesini önlenmesinde yardımcı olmakta.

Özellikle sabahları kahvaltıdan sonra yoğurt tüketildiğinde bağırsakların çalışmasına yardımcı olduğunu belirten uzman hekimler, bu sayede özellikle anne adaylarının şikayetçi olduğu kabızlık sorununa çözüm olabileceğini, aynı zamanda bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların çoğalmalarına ve hatta yaşamalarına engel olan bir besin olduğunu belirttiler. Uzmanlar, sağlıklı bir bireyin alması gereken kalsiyum miktarının günlük ortalama 1000-1200 miligram civarında olduğunu belirterek, bu miktarın yarısının 2-3 su bardağı süt veya yoğurtla karşılanabileceğini belirttiler.

Yoğurt Yiyemeyen Hamileler İçin Değişim Listesi

Dönem dönem severek yediğiniz gıdalardan bile uzaklaşabilirsiniz. Bu oldukça normaldir. Planlanan beslenme programlarında neyin yerine ne yiyebileceğimiz sorusuna olan cevapları pratikleştirmek için besin değişim listeleri hazırlanmıştır. Besin değişim listeleri, enerji ve besin ögeleri eşit olan besinlerin aynı grupta toplanması ile oluşturulmuştur.
YİYECEK ADI ORTALAMA ÖLÇÜ

MİKTAR

Süt 1 Su bardağı

200 ml

Yoğurt 1 Su bardağı(1 kase)

200 gram

Süzme yoğurt 2 yemek kaşığı dolusu

50 gram

Ayran 2 Su bardağı

330–400 ml

Kefir 1 Su bardağı (200 ml)

1 Su bardağı süt

Probiyotik Yoğurt (sade)

1 kutu (125 gr)

½ Su bardağı süt

Daha Fazla Beslenme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir