Her geçen gün büyüyen bir bebeğiniz ve değişimlere doymayan vücudunuzla hamilelik dönemindesiniz. Oldukça heyecanlı ve mutlusunuz. Fakat zaman zaman kendini gösteren sancılarınız, ilk dönemlerdeyseniz mide bulantılarınız olabilir. Hem bu dönemi bir an önce atlatmak hem de minik bebeğinize kavuşmak istiyorsunuz. Bunun için hamilelikte yapılacak etkinlikler size yardımcı olabilir. Hem bedeninize hem de ruhunuza iyi gelen etkinliklerle zamanın çok çabuk geçtiğini hissedeceksiniz.

Gün içinde kısa yürüyüşler

Anne adaylarının doktor onayıyla hamilelik dönemlerinde orta şiddette egzersiz yapmaları oldukça önemlidir. Bu egzersiz türlerinden bir tanesi ise yürüyüştür. Çalışan anne adayları akşam, çalışmayan anne adayları ise günün herhangi bir saatinde yürüyebilirler. Hamilelik döneminde yapılan yürüyüş hem ruha hem bedene iyi gelmektedir. Yürüyüş ile kondisyon yükselir, kolesterol ve kilo sorunları önlenir.

Yüzün

Anne adayları için önerilen aktivitelerden bir diğeri ise yüzmedir. Hamilelik döneminde yüzme bel ve sırt ağrıları için oldukça faydalıdır. Tabii ki güneşten korunmak gerekir ve yüksek seviye hareketlerden kaçınılmalıdır. Ve yüzülecek yerin hijyenik olduğundan emin olunmalıdır.

Çiçek yetiştirin

Hamilelik döneminde hormonal değişiklikleri dengelemek için zevk alınan şeylerle uğraşmak önemlidir. Sizi psikolojik olarak iyi hissettirecek bir aktivite de çiçek yetiştirmek olabilir. Çiçek yetiştirmek ruhunuzu besler ve göz zevkinizi artırır. Ayrıca yetiştirdiğiniz her çiçek stresinizi alır ve evinize huzur getirir.

Pilates veya yoga yapın

Birçok anne adayı hamilelik döneminde pilates ve yoga yapmayı seviyor. İki türün de hamileler için muhteşem faydaları bulunuyor. Yoga huzuru bulmanızı sağlıyor, zihni güçlü tutuyor ve bedeninizi doğuma hazırlıyor. Bunların yanı sıra stresinizi azaltıyor, bel ve sırt ağrılarınızı dindiriyor. Pilates de benzer etkilere sahip. Her iki türde de kaslarınız aktif bir şekilde çalışıyor ve kişi psikolojik olarak dengeleniyor. Tabii ki her iki türü de yapmadan önce doktor onayını almak oldukça önemli.

Hamile günlüğü tutun

İşte hamilelikte kişiyi iyi hissettirebilecek başka bir aktivite! Hamilelik günlüğünün size birçok açıdan faydası dokunmaktadır. Birincisi mutluluklar paylaştıkça çoğalır. Yazacağınız güzel şeyleri yıllar sonra açıp okumak hem sizin hem eşinizin hem de evladınızın ve nice kişilerin yüzünü gülümsetecektir. İkincisi ise hamilelik günlüğünüzü bu durum için kullanmayarak, yaşadığınız zor deneyimler için kullanmanız kendinizi daha hafif hissetmenizi sağlayacaktır.

Hobiler edinin

Kilo aldınız ve hamilelik döneminden önce giydiğiniz hiçbir şeyi şu an giyememenin üzüntüsünü yaşıyorsunuz. Fakat hamilelik güzelliği diye bir şey var. Bunun için hem vücut sağlığınıza hem de kişisel bakımınıza ekstra özen göstermeniz gerekebilir. Alışveriş yapmak ve hamile kıyafet koleksiyonlarından size en uygun olanlarından şık kombinler oluşturmak çok eğlenceli. Eğer bunun için enerjiniz yoksa kıyafetlerinize eşlik edecek takıları veya saç bantlarını kendiniz tasarlamaya ne dersiniz?

Hamilelik fotoğrafı çektirin

Hem çektirirken hem de yıllar sonra bakarken yüzünüzü gülümsetecek, iyi hissettirecek bir başka öneri hamile fotoğrafı çektirmektir. Aylık profesyonel bir fotoğrafçının desteğini alarak yapacağınız çekimlerle muhteşem bir hamilelik albümü oluşturabilirsiniz. İsterseniz aynı açılardan konsept bir albüm bile oluşturabilirsiniz.

Gebelik kurslarına katılın

Hamilelikte hormonal durumların yarattığı psikolojik sorunlara ek olarak bilgi eksikliği üzerinizde baskı yaratabilir. Bu durumlarda doğuma hazırlık ve anne- babalığa hazırlık kurslarına, gebelik okullarına giderek gebelik hakkında yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz yeni şeyler ile bir şeyler öğrenmenin mutluluğunu yaşayabilir, hamilelik stresini ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Daha Fazla Hamilelik Psikolojisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir