Hamileliğin ilk aylarından itibaren anne ve babaların sabırsızlıkla beklediği konulardan bir tanesi de bebeklerinin cinsiyetidir.

Hatta heyecanla bebeklerini kucaklarına alacağı günü bekleyen ebeveynler, anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin hangi ayda belli olacağını internet üzerinden sıklıkla araştırırlar.

Bu konuda halk arasında yüzyıllardır süregelen cinsiyet hurafeleri de henüz cinsiyet belli değilken bir tahmin yürütmek için akla gelen konular arasındadır.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Anlaşılır?

Erken gebelik haftasında cinsiyet belirlenmesi, bakılan ultrasonografi cihazının gelişmişliğiyle ve anne karnındaki bebeğin o anki pozisyonuyla doğrudan ilgilidir. Doktorun bu konudaki tecrübesinin de cinsiyet belirlemede önemi vardır.

Yaklaşık 13-16. gebelik haftasında cinsiyet görülebilir. Özellikle erkek bebekler erken tanınabilir. Ancak erken gebelik haftasında genital bölgede kordonun izlenmesinin yanıltıcı olabileceğini belirten uzmanlar, kız bebeklerin tespitinin bu nedenle daha geç olduğunu vurgularlar.

Gebeliğin ilk 12 haftası içinde bebeğin cinsiyetinin anlaşılması çok mümkün değildir. Gebeliğin 12. haftasının bitmesinden sonra vajinal ultrason ile tahmini bir cinsiyet belirleme yapılabilir. Bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. Haftasından sonra belli olmaktadır. Özellikle de 20. gebelik haftasından sonra bebeğin cinsiyetinin kesin olarak belirlenmesi mümkündür.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Öğrenilir?

Bebeğin cinsiyet belirlenmesi için tıp dünyasında en yaygın kullanılan yöntemler vajinal ya da karın üstünden yapılan ultrasondur. Cinsiyet belirlemede kullanılan yöntemlerden %100 kesin sonuç veren yöntem ise amniyon sıvısı incelemesidir. Bunun yanında kromozom incelemesi yöntemi de kesin sonuç verir.

Hamilelikte Cinsiyet Hurafeleri!

Halk arasında, hamilelik döneminde kadınların vücutlarında oluşan bazı belirtilerin ise bebeğin cinsiyeti hakkında ipucu verdiğine inanılır. Biz de sizler için hem kız bebek hem de erkek bebek belirtilerini sıraladık!

Kız Bebek Hurafeleri

Yuvarlak Bir Karın!: Halk arasında cinsiyet tahminlerinden belki de en çok bilineni, karnın şeklidir. Eğer bebeğiniz kızsa, göbeğiniz yuvarlak bir şekil alır.

Akneli Bir Cilt!: Halk arasında kız bebeğin, anneden güzelliğini aldığını ve bu sebeple annenin çirkinleştiğine inanılır. Çirkinleşmekten kasıt, elbette mecazi anlamdadır ve ciltte meydana gelen sivilceler, lekelenmeler ve kararmalardan bahsedilir.

Yüksek Nabız!: Doktorunuz kontrolünüz sırasında bebeğinizin kalp hızına bakar. Eğer anne karnındaki bebeğin kalp atış hızı dakikada 140 -160 civarı ya da üzerinde atıyorsa, halk arasındaki inanışa göre bu kız bebek sahibi olduğunuzun bir işareti olabilir.

Ekşi mi Tatlı mı?: Halk arasında hamilelik döneminde anne adayının aşerdiği besinler de cinsiyeti belirlemede önemli bir faktördür. Genel kanıya göre ekşi ve tuzlu şeyler yiyen anne adaylarının kız bebeğe hamile oldukları düşünülür.

Uzun Süren Bulantı ve Kusmalar!: Özellikle sabah saatlerinde meydana gelen şiddetli sabah bulantısı, inanışa göre kız bebek sahibi olacağınızın net işaretlerinden biridir. Ayrıca bu inanışı destekleyen bazı verilere göre, kız bebek bekleyen anne adaylarının sabah bulantısı şikayetinin daha şiddetli olduğu belirtilmiştir.

Daha Fazla Agresivite!: Gebelikte aşırı sinirlilik, öfke ve depresyon gibi ani ruh hali değişiklikleri yaşıyorsanız, inanışa göre büyük bir olasılıkla bebeğinizin cinsiyeti kız olabilir. Kız bebek bekleyen gebe kadınların, erkek bebek bekleyen gebe kadınlara oranla daha fazla ruh hali değişikliğine büründüğüne inanılır. Ancak bu inanışı destekleyecek herhangi bir bilimsel veri yoktur.

Erkek Bebek Hurafeleri

Daha Açık Renk İdrar!: Hamile kadınların idrar renginde değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklilerle de bebeğinizin cinsiyetini tahmin edebileceğiniz düşünülür. Buna göre, eğer idrarınızın rengi beyaz ve açık renkse erkek bebek taşıyor olabilirsiniz.

Daha Parlak ve Güzel Bir Cilt!: Genel inanışa göre, erkek bebek anneye güzellik verir. Bu bağlamda daha parlak ve güzel bir cilt ortaya çıkar. Eğer sivilce ve lekelenmelerle başınız dertte değilse, halk arasında bilindiği üzere erkek bebeğe hamile olabilirsiniz!

Sivri Bir Karın!: Belki de en çok bilinen erkek bebek belirtisi, sivri bir karın şeklidir. Ancak bunun kanıtlanmış bilimsel bir veri olmadığını hatırlatmak isteriz.

Farklı Meme Boyutları!: Hamileyken, göğüsler bebeklerin beslenmesi için anne sütü üretimi hazırlığındadır ve bu nedenle büyümeye başlarlar. Çoğu kadının sol memesi, diğer memesinden daha büyüktür. Fakat genel inanışa göre erkek bebek taşıyorsanız, sağ meme diğer memeden daha büyük bir görüntüye sahip olabilir.

Isınamayan Ayaklar!: Hamilelik döneminde ayaklarda görülen sürekli soğukluk hissi, anne adayının erkek bebek taşımasının açık göstergelerinden bir tanesi olarak düşünülür.

Hızlı Uzayan Saçlar!: Gebeliğiniz boyunca karnınızda erkek bebek taşıdığınızın bir diğer belirtisi ise, saçlarınızın her zamankinden daha hızlı uzamasıdır.

Ye Tatlıyı, Doğur Hakkı’yı!: Halk arasında bilindiği üzere, hamileliği boyunca sürekli tatlı yemek isteyen ve tatlıdan içi bayılmayan hamile kadınların erkek bebek taşıdığına inanılır.

Not: Yazıdaki tespitler bebeğin cinsiyetinde kesin bir kanıt oluşturmaz. Konuyla ilgili net cevaplar için doktorunuzun vereceği bilgiyi göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir.

Daha Fazla Genel

1 Yorum

  1. Hülya

    1 Ocak 2023 at 22:31

    İlk iki ay aşırı sinirliydim cildimde akneler uçuyordu sürekli ekşi şeyler yiyordum kalça bölgemde birden kilo aldım bunlar kız belirtisiymis😅 iki ay sonunda birden tatlıya yöneldim sadece tatlı yeme isteği dışında yine ayniydim 😅 17haftada erkek olduğunu öğrendim halbuki kız olduğuna emindim. Çevremde erkek bebegi olanlarin hepsinde kusma bulantı vardı bende hiç kusma bulantı olmadı 😅

    Cevap Ver

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir