Merhaba canımız annelerimiz. Evde kalmamız gereken bu dönemlerde, geçirdiğimiz zamanı daha kaliteli ve keyifli geçirecek yollar aramaya başladık bile. Evde yapabileceğiniz aktiviteleri sizinle gün gün paylaşıyor olacağız. Anne adayları için evde yapılabilecek en keyifli ve verimli şeylerden birinin de hamile yogası olduğunu söylememize gerek bile yok aslında.

Hamilelikte anne adayları için en uygun sporlardan bir tanesi yogadır. Bu dönemde, bedeninizi ve ruhunuzu, keyifli bir gebelik ve doğum gerçekleştirmeye hazırlamak için hamile yogası yapabilirsiniz. Yoga yaparken videolardan yararlanacağınız gibi bir uzmanda da yardım alabilirsiniz. Bu yazımızda sizin için belli yoga pozisyonlarından bahsedeceğiz.

Hamile yogası, bedenini, zihinsel ve ruhsal olarak, anneliğe ve doğuma hazırlayan çalışmalar bütünüdür ve egzersizden daha geniş bir prensibe sahiptir. Hamilelik yogası prenatal yoga olarak da adlandırılmaktadır. Sanılanın aksine hamile yogası yalnızca normal doğuma hazırlanan kadınlar için değil; hamile olan tüm kadınlar için çok faydalıdır.

Yoga ile hamilelik döneminizi rahat geçirirken, bulantı, kramp ve gerginlikleri hafifletebilir, yoga duruşu çalışmalarıyla belinizi ve omurganızı destekleyebilirsiniz. Bedeninizi doğuma ve sonrasına hazırlamak üzere bir yoga uzmanı eşliğinde yapılan tüm çalışmalar, hamile yogasının kapsamında yer almaktadır.

Duvarda Yarım Ay Pozu

Duvarda Yarım Ay Pozu ile ilgili görsel sonucu

Bu pozisyon kalçanızı açmaya yaramaktadır. Rahimde dengenin sağlanmasına ve bağları esnetmeye yardımcı olmaktadır.

Bacaklarınızı Duvara Yaslama

Duvarda Yarım Ay Pozu ile ilgili görsel sonucu

Hamilelikte bacaklarda ve ayaklarda ödem oluşumu oldukça sık meydana gelmektedir. Bacaklarınızda veya ayaklarınızda ödem varsa, bu hareket ödemlerinizin atılmasına yardımcı olmakta ve bel ağrınızı hafifletmektedir.

Tanrıça Duruşu

Duvarda Yarım Ay Pozu ile ilgili görsel sonucu

Bu poz bacaklarınızı güçlendirerek kalçanızı açmanızı sağlamaktadır.

Mutlu Bebek Pozu

Duvarda Yarım Ay Pozu ile ilgili görsel sonucu

Bu hareket sayesinde kalçanızı açabilir ve hamilelik ile oldukça artan bel ağrılarınızı rahatlatabilirsiniz.

Sırtınızı Destekleyen Açı

Duvarda Yarım Ay Pozu ile ilgili görsel sonucu

Bu poz, hamile yogası hareketleri içerisinde, kalçayı açmak için tercih edilen bir harekettir. Bebeğinizin pelvise girmesine yardımcı olmakta ve kasık ve psoas kaslarınızı gevşetmektedir. Savasana hareketi, yoganın en önemli hali olan, tüm bedeni gevşetmek için sırtüstü uzanarak derin dinlenme haline geçildiği pozisyondur. Bu pozisyon savasanaya oldukça uygun bir alternatiftir.

Hamile Yogasının Faydaları

 1. Güç ve Dayanıklılık

Hamilelik döneminde zaman ilerledikçe ve bebeğiniz büyüdükçe, enerji ve güç ihtiyacınız da artacaktır. Yoga ise kalçalarınızı, sırtınızı, kol ve omuzlarınızı güçlendirmeye yardımcı olan oldukça önemli bir egzersiz türüdür. Bu nedenle doğumunuzun rahat geçmesine ciddi yararlar sağlayabilir.

 1. Dengenizi Sağlar

Bebeğinizin büyümesi vücut dengenizi de değiştirmektedir. Aynı zamanda vücudunuzda artan östrojen oranı yüzünden duygusal değişimler de yaşarsınız. Yoga pozisyonlarında bol bol denge ve nefes alma egzersizlerinin yapılması hem fiziksel, hem duygusal olarak dengenizi korumanıza yardımcı olmaktadır.

 1. Sinir Sisteminizi İyileştirir

Derin nefes alma egzersizleri sinir sistemini iyileştirirken, size rahatlama hissini de getirir. Vücudumuz doğru durumdayken sindirim sistemimiz de doğru çalışır. Bu sayede daha rahat uyuruz ve bağışıklık sistemimiz güçlenir.

 1. Doğuma Hazırlanırsınız

Her yoga pozisyonunda nefes egzersizleri yapılırken, bu egzersizler kimi zaman zorlu olabilmektedir. Ancak aynı zamanda sizi doğuma da hazırlamaktadır. Birçok kadın doğum esnasında nefes sorunu yaşamaktadır. 9 ay boyunca kimi zaman hafif, kimi zaman orta tempoda devam ettirilen yoga bebeğinizi doğururken işinizi kolaylaştırmaktadır. Yoga sizin hamilelik boyunca rehberiniz olacaktır.

 1. Bebekle Bağlantı

Doğum öncesi yoga pratikleri yavaşlamamızı ve vücudumuzda neler olup bittiğine dikkat etmemizi sağlamaktadır. Vücudunuzu dinlemeyi öğrendiğiniz zaman bebeğiniz ile de bağlantı kurmuş olacaksınız. Kendinizi ve bebeğinizi tanımanız size oldukça yardımcı olacaktır.

 1. Sirkülasyonu Düzenler

Sirkülasyon eklemlerimiz ve kaslarımızla geliştirilirken, yoga bunu sağlamanın en iyi yöntemlerinden biridir. Sağlıklı kan sirkülasyonun gerçekleşmesi ile vücudumuzdaki şişkinlikler azalır ve bağışıklığımız güçlenir.

 1. Sosyalleşirsiniz

Hamilelikte çoğu insan dışarı çıkmak istemez ve ister istemez bir asosyalleşme durumu oluşmaya başlar.Yoga kursları sadece hamile annelere özel olduğundan dolayı bu tip yerlerde anne adaylarının birbirini tanıması, sosyalleşmesi de mümkün olmaktadır.

 1. Eğlenceli

Hamilelik döneminde özellikle normal hayatınızda çalışan biriyseniz boşluğa düşebilirsiniz. Hamilelik yogası boş zamanlarınızı doldurmak için harika bir fikirdir. Oldukça eğlenceli ve kendini tekrar etmeyen bir egzersiz olması yogadan sıkılmanızı önleyecektir.

 • Mutlu Bebişler İçin Pilates Yapın!

  Geçmiş dönemlere göre çok daha bilinçli olan anneler, hamileliğinin her döneminde çeşitli …
 • Gebelik ve Egzersiz

  Son yıllarda sağlıklı yaşam bilincinin artması ve estetik kaygılarla kadınların çeşitli eg…
 • Hamilelik ve Yoga

  Hamilelik 40 haftayı bulan zorlu bir maratondur. Bu süreç boyunca anne adayı ne kadar heye…
Daha Fazla Spor

1 Yorum

 1. nuran

  17 Mart 2020 at 08:49

  Bacaklari duvara yaslamayı ben koltukta yapıyodum bilmeden yoga yapıyomusum ♡♡

  Cevap Ver

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir