Hamilelik döneminde pek çok kadın bilinçsiz bir şekilde daha az hareket etmesi gerektiğini düşünüyor. Ancak hamile olmanız hareketsiz olmanıza sebep değildir! Hatta yapılan araştırmalar, hareketsizliğin anne adayı ve bebek için daha tehlikeli olduğunu gösteriyor. Bu yüzden her anne adayı, sağlığı için hareketli bir yaşam tarzını benimsemeli. Özellikle havalar böyleyken! ☀️🌿 Kendinizi eve kapatmak yerine çayıra çimene koşup, yavaş da olsa yapacağınız yürüyüşler size ve bebişinize oldukça faydalı olacak. 😊 Tabii ki doktoru tarafından hareket etmesi çok fazla önerilmeyen anne adaylarının durumu ayrı.

Hamileler için özellikle 3. aydan sonra haftada üç gün düzenli yürüyüş yapmak oldukça faydalı. Hafif ve orta tempoda günde sadece 20-30 dakika kadar yapacağınız yürüyüşler, sizi gebeliğiniz süresince hem daha aktif tutacak hem de baharın tadını çıkarmanıza yaracak. 🌻🌸🌺 Parkta yürüyüş yaparken kulaklığınızı takıp en sevdiğiniz şarkılara tempo tutun! Yürüyüş yapmayı kendiniz için en keyifli hale getirmeye çalışın. Kendinizle baş başa kalmanın tadını çıkarın, nasılsa bugünler de son bulacak yakında 😉👼🍼

Hamilelik Döneminde Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

 1. Kondisyonunuzu Arttırır

Yürüyüş yapmak, fiziksel olarak size zindelik ve fitlik sağlar. Sağlıklı ve rutin yapılan yürüyüş ise kalp ve damar sağlığınızı arttırarak kaslarınızı güçlendirir. Bu şekilde kondisyonunuz da artacak ve günlük hayatınızda daha az yorulacaksınızdır. Yürüyüşü bir rutin haline getirdiğiniz sürece hamileliğin getirdiği hareket kısıtlanmasından kurtulacaksınız

 1. Bebek Sağlığını Olumlu Yönde Etkiler

Hamilelikte yürümek, anne ve bebek için kontrollü kilo alımı sağlar. Sağlıklı bir doğum olur ve aşırı kilo alımını önler. Kendinizi yormadan yapacağınız yürüyüşler ile hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını olumlu yönde etkilemiş olacaksınız.

 1. Diyabet Riskini Azaltır

Hamilelikte yaygın olan diyabet riskini düzenli yürüyüşlerle azaltmanız mümkündür. Yapacağınız düzenli yürüyüşler sayesinde vücut ağırlığınız kontrol altına alınır ve bu sayede hamilelikte diyabet riskini düşürmüş olursunuz.

 1. Gebelik Zehirlenmesi Riskini Azaltır

Preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi, gebelik sırasında meydana gelen yüksek kan basıncıdır. Yani, gebelikte tansiyon yükselmesine verilen addır. Yürürken vücut ağırlığı kontrol altında tutulduğu için yürümek kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olur ve böylelikle tansiyonunuz da denge altına alınır.

 1. Stresinizi Azaltır

Stres, gebeliğin en büyük bir parçalarından biridir. 😞 Hormonlarda meydana gelen değişiklikler yüzünden hamile kadınlar bu dönemde daha stresli olabilirler. Hamile kadınlarda aynı zamanda anksiyete ve depresyon da görülebilir. Yapacağınız yürüyüşler ise ruh halininizi iyileştirir, mutluluk ve sevinç duygularının artmasına yardımcı olur. Yürüyüş yapmak, diğer egzersizler gibi vücutta endorfin hormonunun serbest kalmasına yardımcı olmaktadır. Kendinizi mutsuz hissettiğiniz günlerde yürüyüş yaparak ruh halinizi yükseltebilirsiniz.

 1. Normal Doğum Şansınızı Artırır

Hamilelik sırasında yürüyüş yapmak vücut esnekliğinizi arttırır ve kalça kaslarının sıkılaşmasına yardımcı olur. Yürüyüş yapan kadınlar daha ağrısız hamilelik dönemi geçirebilirler ve doğumları daha rahat olabilir. Kasların rahatlaması ile doğumunuz daha ağrısız geçecektir.

Ne sıklıkta, ne kadar süre yürüyüş yapılmalı?

Haftada en fazla üç gün yürümek daha normal bir hamilelik süreci geçirmenize yardımcı olabilir. Günün her saati yürüyüş yapabilirsiniz ancak güneşin en tepede olduğu sıcak saatlerden kaçının. Akşam üstü yürüyüşleri sizin için oldukça keyifli olabilir. Eğer şehirden uzak bir yerde yürüyüşe çıkamıyorsanız iş çıkışı saatlerine denk gelmemeye dikkat edin. Korna sesleri ve trafik tadınızı kaçırmasın.

Günümüzde çoğu kadın hamileliğin son ayına kadar çalışmayı tercih ediyor. Uzun çalışma saatleri sonrasında egzersiz ve yürüyüş yapmak sizler için mümkün olmayabilir. Hamilelikte birkaç kalori fazladan yakmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var tabii ki. Yürümeye vakti olmayan anne adaylarımıza önerilerimiz ise şunlardır:

 • Asansör yerine merdivenleri kullanın.
 • İş yerinde 15 dakika mola verin ve ofis koridorunda yürüyün.
 • Otobüsten bir durak erken inin.
 • Market alışverişini kendiniz yapın. Ancak ağır torbaları taşıması için yanınızda biri size eşlik etsin.
 • Hafta sonunu daha etkili bir şekilde kullanın.
 • Eşinizle akşam yemeğinden sonra yürüyüşe çıkın.

Yürüyüş Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Yürüyüş yapmak mükemmel bir egzersizdir. Ancak hamile bayanların bilmesi gereken bazı hususlar vardır. Hamilelikte yürüyüş yapmak isteyen bayanların dikkat etmesi gereken faktörler şöyledir:

Çok hızlı yürümeyin. Kendinizi rahat ettiğiniz bir tempoda yürümeye devam edin.
Vücudunuzun çok fazla ısınmasına izin vermeyin. Yoksa karın çevresinde kasılmalara yol açabilir. Kendinizi nefes nefese, terli ve yorgun hissediyorsanız mutlaka mola verin.
Yanınızda her zaman bir şişe su bulundurun. Yürürken vücudunuzda su kaybını önlemek için her beş dakika bir yudum su için. Su içmeyi sakın unutmayın. Bazen bebiş hazırlıklarına kendinizi kaptırıp su içmeyi ihmal ediyor olabilirsiniz, bu çok normal. Su içmeniz gerektiğini belli aralıklarla size hatırlatacak su hatırlatıcılar kullanabilirsiniz.

Yürüyüşe başlarken kendinize hedef koymanız, kaç kilometre yürüdüğünüzü veya kaç kalori yaktığınızı takip etmeniz sizi motive edebilir. Bunun için sağlıklı yaşam uygulamamız Adım Sayar’ı indirerek yürüyüşlerinizi takip edebilirsiniz 🏃‍♀️ Üstelik su hatırlatıcı özelliğini de kullanabilirsiniz. Adım Sayar’ı telefonunuza ücretsiz indirmek için buraya tıklayın. 👈

Daha Fazla Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir