Hamileliğin ilk üç ayında genel olarak anne adayları çok fazla kilo almamaktadır. Hatta bazı anne adayları hiç kilo almadan ilk trimester dönemini atlatabilir.

Bunun için de anne adayları hamileliklerinin ilk üç ayında kendi kıyafetlerini rahatlıkla giyebilirler.

Ancak hamileliğin üçüncü ayından sonra hemen her kadın için kilo alma dönemi başlayacaktır. Elleri, yüzü, kolları, bacakları ve ayakları şişmeye başlayacak özellikle karın bölgesi büyüyecektir.

Bu sebeple hamilelik döneminde gerek anne adayının kendisini rahat hissetmesi, gerekse anne karnındaki bebeğin sağlığı için giyilecek kıyafetlerin seçilmesi önem taşır.


1. Trimester Döneminde Nasıl Giyinilmelidir?

İlk üç aylık dönemde fazla kilo artışı olmadığı için, anne adayları genel olarak dolaplarındaki mevcutta olan kıyafetleri rahatlıkla giyebilir.

Ancak bazı anne adaylarında, miktarları aniden değişen hormonların etkisiyle sindirim sisteminde yavaşlama ve buna bağlı olarak karın bölgelerinde aşırı şişlik meydana gelebilir. Bu tür durumlarda çok sıkı olmayan kıyafetler, taytlar veya bir beden büyük pantolonlar rahatlıkla giyilebilir.

Kısacası bu tür durumlarda dolaptaki kıyafetleri şöyle bir gözden geçirip, küçük hileler ve oynamalarla daha keyifli hale getirerek kullanmaya devam edilebilir.


2. Trimester Döneminde Nasıl Giyinilmelidir

Anne adayı hızlı bir kilo artış eğilimi gösteriyorsa ikinci trimester döneminin başlangıcında, eğer ortalama bir kilo artış eğilimi gösteriyorsa ikinci trimester döneminin ortalarında eski kıyafetleri olmamaya başlayacaktır.

Ancak anne adayının karnı büyüme yoluna girmek üzere iken pantolonunun düğmesini ilikleyemediği ilk günden kendisini alışverişe kaptırmamalıdır. Bol bir tişört, tunik veya bluz altına beli sıkmayan, lastikli pantolonlar veya taytlar tercih edilebilir. Bu dönemde özellikle pantolon seçimlerinde dikkat edilmesi gereken ufak noktalar bulunmaktadır.

Alınan hamile pantolonun bel kısmında bulunan ve karnı saran bölümün, örme kumaştan yapılmış olması ve bandın esnek olması oldukça önemlidir. Hamilelik dönemi içerisinde vücudun en çok büyüyecek olan kısmı elbette ki karındır. Bu kısmı saracak olan kumaşın ne çok sıkı ne de çok gevşek olması gerekir. Aksi taktirde karın bölgesini sıkarak bebeği rahatsız edebilir.


3. Trimester Döneminde Nasıl Giyinilmelidir

Hamileliğin son üç aylık döneminde, yani üçüncü trimester döneminde anne adaylarının karnı oldukça hızlı büyür. Bunun temel sebebi, özellikle 8. Ay itibariyle bebeğin yağ dokusunun hızla artmaya başlamasıdır.
Bu durumda büyümüş bir karın sebebiyle mevcutta olan kıyafetler anne adayına olmayacaktır. Hemen hemen tüm anne adayları için, alışveriş zamanı gelmiş demektir.

Bu noktada yapılan en büyük hata, anne adaylarının giyim alışverişini hamile mağazalarıyla sınırlı tutmasıdır. Birçok mağaza da hamile kıyafeti satılmasa bile, anne adayı uygun ufak dokunuşlarla kıyafet seçimi yapabilir.

Kombin yapılırken kesinlikle kişinin kendi bedeninden 2-3 beden büyük kıyafet alınmamalıdır. Çünkü bu tür kıyafetler rahat olunması arzulanırken, daha kilolu gözükmeye neden olabilir.

Hamilelik Döneminde Hangi Kıyafetler Tercih Edilmelidir?

  • Hamilelik döneminizde en rahat edeceğiniz kıyafetler şüphesiz ki eşofmanlar olacaktır. Bunun için de özellikle evde eşofman tercih edebilirsiniz.
  • Şortlarda hamilelerin rahat edebileceği parçalar arasında bulunmaktadır. Özellikle bel kısmı yumuşak olan rahat ve geniş şortlar rahat etmenizi sağlayacaktır.
  • Anne adaylarının en rahat ettiği kıyafetler ise özellikle hamile elbiseleri, bol elbiseler, bol ve uzun eteklerdir. Bu tarz kıyafetler hamilelerin özellikle karın bölgesinin daha sonra da bacaklarının, kalçasının rahat etmesini sağlamaktadır. Bunun için de hamilelerin bu tarz kıyafetler tercih etmeleri en doğru olanıdır.
  • İç çamaşırı tercihleri de çok önemlidir. İç çamaşırlarını kendilerini ve vücutlarını sıkan çamaşırlardan yana tercih etmemelidir. İç çamaşırlarını pamuklu tercih etmelidirler. Ayrıca sutyen tercihlerini de özellikle rahat ve esnek sutyenlerden yana yapmalıdırlar. Telli ve destekli sutyenlerden hamilelik döneminde uzak kalınmalıdır.
  • Gebelik döneminde tercih edilecek ayakkabıların bir iki santim topuğu mutlaka olmalıdır. Ancak ayakkabılar rahat olmalıdır. Kesinlikle sert ve sıkı ayakkabılar tercih edilmemelidir.


Hamilelik Döneminde Hangi Kıyafetler Tercih Edilmemelidir?

  • Hamilelik döneminde karın büyümektedir. Bunun için de kendinizi rahatsız etmemek için belinizi sıkan kıyafetlerden uzak durmalı bir süreliğine kemerlerinizi rafa kaldırmalısınız.
  • İç çamaşırı seçiminiz hem rahatınız hem de hijyeniniz açısından çok önemlidir. Bunun için sentetik ve naylon kumaş iç çamaşırlarından uzak kalarak pamuk iç çamaşırları tercih etmelisiniz.
  • Yüksek topuklu ayakkabılar bebek düşürmeye kadar yol açabilir. Bunun içinde gebelik döneminizde yüksek topuklu ayakkabı sevdanızdan vazgeçmelisiniz. Ayağınızı sıkan ayakkabılarda kullanmamalısınız.
  • Seçtiğiniz kıyafetlerin özellikle karın ve göbek kısmından bol olması gerekmektedir. Bunun için de karın ve göbek kısmı dar ve sıkı olan kıyafetlerden uzak durmalısınız.
  • Dar pantolonlardan, bacakları sıkan çoraplardan, çizmelerden uzak kalınmalıdır.

 

Daha Fazla Alışveriş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir