Son zamanlarda oldukça popülerleşen baby shower geleneğinin çoğu kişi tarafından amacı yanlış bilinmektedir. Kısaca anlatmak gerekirse baby shower; doğuma kısa bir süre kala yapılan ve amacı anne adayına maddi manevi destek olmak olan bir organizasyondur. Tabii ki bu organizasyonu tüm yaratıcılığınızı konuşturarak ve eğlenerek düzenleyebilirsiniz. Unutmayın, bu sizin ve bebeğinizin partisi istediğiniz tüm süslemeleri yapabilirsiniz! Bu yazımızda size baby shower ile ilgili bilgiler verecek ve bazı dekorasyon önerileri sunacağız.

Baby Shower Nedir, Neden Yapılır?

Baby shower’ın düzenlemesinin temelinde iki neden bulunmaktadır. İlk neden olarak hamileliğin verdiği stresi atlatmanın en güzel yollarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Tamamen sizin düzenlediğiniz bir partide en yakın arkadaşlarınızla beraber güzel vakit geçirmekten daha güzel ne olabilir ki? Doğuma az bir zaman kala, tüm sevdiklerinizin bir araya gelip, maddi ve manevi tüm desteklerini size vermeleri, tahmin edebileceğiniz gibi harika bir moral ve destek yolu olacaktır.

İkinci neden ise üzerinde düşünülmesi gereken oldukça mantıklı bir neden. Baby shower’ın asıl amacı doğum döneminde harcamaları ciddi şekilde artan anne ve baba adayının üzerindeki ihtiyaçların bir kısmını alarak onlara maddi destek sağlamaktır. Partinize katılan arkadaşlarınızın bebeğinize getireceği hediyeler sizin için oldukça yararlı olacaktır. Siz de onları en güzel şekilde ağırlayacak ve beraber çok güzel bir gün geçirmiş olacaksınız.

baby shower ile ilgili görsel sonucu

Baby Shower’ı Kim Düzenler, Ne Zaman Yapılır, Kimler Davet Edilir?

Baby shower partisinin orijinalinde partiyi annenin en yakın arkadaşı veya kardeşi düzenlemektedir. Ancak eğer istiyorsanız tabii ki kendi partinizi kendiniz düzenleyebilirsiniz. Ancak hamile olduğunuzu unutmamanız gerekmektedir. Partinizi düzenlerken mutlaka yakın bir arkadaşınızdan ya da bir akrabanızdan yardım almalısınız. Zaten en yakın arkadaş tek başına parti organize etmeye niyetlense bile; davetli listesinin oluşturulması, davetiyelerin gönderilmesi ve hediye listesinin yapılması gibi pek çok aşamada siz devreye gireceğiniz için kendi partinizi düzenlemiş olacaksınız.

Baby shower partisi genellikle doğuma 1-2 ay kala yapılmaktadır. Ancak tarih açısından belirli bir kural bulunmamaktadır ve dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Tarih açısı için sizin kendinizi nasıl hissettiğiniz önceliktir. Ancak parti tarihini hesaplarken olası doktor randevularını mutlaka hesaba katmalısınız. Bu organizasyonun hazırlık süreci uzun sürebileceğinden dolayı kendinize belirli bir zaman ayırmanız gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız. Bir organizasyon firmasıyla çalışacaksanız hazırlıklar için çok zaman ayırmanıza gerek kalmayacaktır ancak tüm detaylarla kendiniz ilgilenecekseniz stressiz bir organizasyon için kendinize 2-3 ay zaman tanımanız gerekebilir. Partinizi davetlileriniz ve partinizin büyüklüğü doğrultusunda istediğiniz mekanda düzenleyebilirsiniz.

Baby shower partisinin amaçlarından biri doğumu yaklaşan anne adayına destek olmak olduğu için daha çok bu parti kadın kadına organize edilen bir partidir. Daha önceden doğum yapmış olan annelerin katılması size oldukça yardımcı olacaktır. Bu şekilde anneler tecrübelerini size aktaracak ve aklınıza takılan soruları cevaplayacaktır.

Çocuklu bir parti olup olmayacağı da yine tamamen anne adayının isteğine bağlıdır. Eğer partiniz evde olacaksa ve çocuklar için yer yoksa davetiyenizde çocuksuz bir parti istediğinizi kibarca belirtebilirsiniz. Eğer baby shower partinizi bir mekanda yapacaksanız isteğinize göre çocukları da davet etmenizde hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

baby shower ile ilgili görsel sonucu

Adım Adım Partinizi Düzenleyin!

  • Parti Tarihinizi Seçin:

Yapacağınız ilk iş, partiniz için en uygun tarihi belirlemek olmalı. Genelde baby shower, doğuma 1-2 ay kala olan zaman diliminde düzenlenmektedir. Ama tabii ki her zaman esas olan kendinizi en rahat hissettiğiniz tarihi seçmektir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri baby shower organizasyonunuz için düşündüğünüz tarihlerde, herhangi bir doktor randevunuzun olmaması. Duvara asabileceğiniz büyükçe bir takvim hazırlamanız sizin için yardımcı olacaktır. Örneğin, 3 aylık bir takvim hazırladıktan sonra ilk iş olarak doktor randevularınızı işaretleyin. Boş kalan günlere yapılacak işleri paylaştırarak en doğru tarihi bulabilirsiniz.

  • Baby Shower Mekanınızı Belirleyin

Tarihi belirledikten sonra sıra geldi davetlilerinizi belirlemeye. Partinizde istediğiniz arkadaşlarınızı belirledikten sonra doluluk oranına göre bir mekan belirlemeniz gerekebilir. Yurt dışında genelde baby shower partileri partiyi anne ile birlikte düzenleyen kişinin evinde yapılmaktadır. Böylece temizlik işi anneye kalmamış olur. Eğer kendi evinizde düzenleyecekseniz arkadaşlarınızdan temizlik adına yardım almaktan çekinmemelisiniz.

  • Baby Shower Davetiyeleri

Tarihi ve davetlileri belirledikten sonra sıra davetiyelerinizin tasarımını hazırlamaya geldi! Baby shower davetiyelerinizi saklayacağınız için şık ve tatlı tasarımlar tercih edebilirsiniz. Çağrılacak kişi sayısı belli olduktan sonra baby shower temasına uygun bir davetiye belirlemeniz ve davetiye mesajınıza karar vermeniz gerekmektedir. Davetiyeleriniz hazır olduktan sonra gecikmeden insanlara göndermeye başlamalısınız ki insanların da programlarını ayarlayıp hediye alacak vakitleri olabilsin. Son zamanlarda baby shower partileri oldukça popülerleştiği için marketlerde de hazır davetiyelerden bulabilirsiniz

  • Baby Shower Konseptini Belirle

Partinizi erkek ise mavi kız ise pembe temalı düzenlemek geride kaldı. Unutmayın bu sizin partiniz ve istediğiniz her türlü konsepti kullanabilirsiniz. Örneğin sadece gold balonların olduğu altın-beyaz uyumunun yakalandığı bir parti ya da gümüş temalı bir partiye ne dersiniz? Renk alternatifleri de sizin için güzel bir konsept çalışması olabilir. Sadece pastel renklerden oluşan süsler ya da canlı renkleri birleştirmeniz güzel bir alternatif olabilir. Doğadan ilham almanız da bir konsept oluşturabilir. Rengarenk çiçeklerden oluşan bir partiyi kim sevmez ki?

  • Bütçeni Oluştur

Eğer partinizi bir mekanda düzenliyorsanız baby shower mekanı, organizasyon firması ve davetli sayısı belli olduktan sonra kalan harcamalar için anne adayıyla beraber bir bütçe oluştur. Bütçenize sadık kalmanız oldukça önemlidir. Heyecanlı olacağınız için daha fazlasını istemeniz oldukça olasıdır. Baby shower pastası, fotoğrafçı, dekorasyon malzemesi, ikramlıklar, baby shower hediyeliklerini barındıran bir liste yapıp, her kalem için maksimum bir bütçe belirlemelisiniz.

  • Hediyelerine Karar Ver

Baby shower partinizde davetlilerinizin size hediyeler getireceği bir gerçek ancak siz de onlara minik sürprizler yaparak güzel bir incelik yapmış olursunuz. Düzenlediğiniz temaya uygun şekerler, cupcakeler, kurabiyeler oldukça uygun hediye seçenekleri olacaktır. Böylece hem partinizin temasını beslemiş olacak hem de davetlilerinizi mutlu etmiş olacaksınız. Aynı şekilde şekilli tatlı sabunlar, minik mutfak eşyaları, hazırladığınız özel etiketler ile tatlılaştırabileceğiniz minik kavanozlar da oldukça tatlı alternatifler olacaktır. Süslediğiniz kavanozların içine yaptığınız bir reçeli koyarak masrafsız ve tatlı hediyeler yaratabilirsiniz. Baby shower hediyesi satan dükkanlarda yelpaze, mum, biberon, bebek elbisesi gibi aklınıza gelmeyecek çeşitli hediyeler de bulmanız mümkündür.

  • Baby Shower Atıştırmalıkları

Baby shower masasının olmazsa olmazı pastanıza karar verirken de yine baby shower temasına uygun bir pasta seçmelisiniz. Mesela denizci temalı baby shower partisinde karar kıldıysanız, küçük bir yelkenli şeklinde bir pasta sipariş edebilirsiniz.  Partinizin teması için belirlediğiniz renkleri baz alarak pastanıza karar verebilirsiniz. Baby shower masanız da partinizin dekorasyonu için oldukça önemlidir. Eğer bir organizasyon firması ile anlaştıysanız tüm düzenlemeleri onlar sizin için yapacaktır. Ancak siz düzenleyecekseniz bir parti firmasına giderek süsleri incelemenizde yarar var. Sağlıklı ve renkli atıştırmalıklar masanızı süslemeniz için oldukça yardımcı olacaktır.

  • Baby Shower Fotografçısı

Partinizi organize etmeye bu kadar emek vermişken fotografçı tutmamanız oldukça yanlış olacaktır. Eğer profesyonel makinesi olan bir arkadaşınız varsa ondan da yardım isteyebilirsiniz. Her dekorasyonu çektiğine, hediyeleri aldığınızdaki heyecanınızı yakaladığına ve konuklarınız fotografladığından emin olun.

  • Baby Shower Oyunları

Yurtdışında yapılan baby shower geleneklerinden bir tanesi de oynanan oyunlardır. Bu oyunlar sayesinde konuklarınız kaynaşacak ve çocukluğunuza geri döneceksiniz.

Örnek Oyunlar:

Yasaklı Kelimeler

Yeni doğacak bir bebek için yapılan bir partide “bebek” dememek hiç de kolay olmayacaktır. Konuklar arasında sıcak ortamlar oluşmasını sağlayacak bu oyunu kolaylıkla oynayabilirsiniz. Yapmanız gereken partinin belirli bir kısmında “bebek” kelimesinin kullanılmasını yasaklamak ve her davetliye belli miktarda renkli rozetler vermek. Belirli süre içinde yasaklı kelimeyi kullanan, onu yakalan kişiye rozetini verir. Böylelikle en çok rozeti toplayan misafir daha önceden hazırlanan hediyeyi kazanır.

Ne Yediğimi Tahmin Et

Etrafındaki kimse tarafından garipsenmeden, rahatlıkla mama yiyebileceğin baby shower fikirleri içinde bulunan bu oyunda, ihtiyacın olan sadece birkaç farklı lezzetlerdeki bebek maması ve yapışkanlı kağıt. Önceden neli olduğunu not ettiğin mamalara, belirli numaralar verin ve tüm misafirlere mamaların tadına ve kokusuna bakması için belirli bir süre tanıyın. Tüm davetliler tahminini önündeki kağıda yazsın ve en çok doğru yanıtı veren oyunu kazansın.

İçinizdeki Çocuğu Serbest Bırakın

Konukların eğlenceli zaman geçirmesini sağlayacak bir diğer oyun da bu yarışma olabilir. Bu etkinlikte amaç, konukların ellerini kullanmadan biberondan süt içmeye çalışmasıdır. Yeterli sayıda biberon ve süt bol kahkahalı dakikalar geçirmeniz için yeterli olacaktır. Oyunun kuralları ise oldukça basit; biberonu düşüren ya da elleri ile müdahale eden elenir ve en hızlı olan oyunu kazanır.

Daha Fazla Genel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir