Hamilelikle karnınızın büyümesinin yanı sıra, vücudunuzda da bir çeşit değişiklik ard arda yaşanmaya başlar. Hamilelik döneminde değişen hormonların etkisiyle nadiren de olsa, saçlarda incelme, dökülme ve cansızlaşma görülebilir. Hamilelik ve emzirme dönemi bittiğinde saçlar da eski normal dengesine kavuşur. Peki hamilelik döneminde saçlarımızın sağlığını kaybetmemesi için nelere dikkat etmemiz gerekmektedir?

Hamilelik ve Saç Bakımı

Hem hamilelik döneminde hem de doğum sonrasında, anne adayının saçları değişim gösterebilir. Anne adaylarının bu dönemlerde doktorunun önerdiği vitaminleri (folik asit kullanımı da önemli) ve demiri düzenli olarak kullanması çok önemlidir. Ayrıca, hamilelik öncesinde kullanılan saç bakım kürleri, saç vitaminleri ve özel şampuanların hamilelik süresince kullanılmamasında fayda vardır. Bu tip kozmetik ürünlerin içerdiği kimyasal maddeler bebeğin sağlığı açısından tehlikeli olabilmektedir. Bu tip ürünlerin doktor onayı ile kullanılması çok daha sağlıklıdır. Bu tür bakım ürünleri için organik, bitkisel v doğal olanlarını tercih etmelisiniz.

Saçlar her kadın için önemlidir. Özellikle hamilelik döneminde hormonlardaki değişiklikler duygularımızı daha yoğun yaşamamıza neden olacağından dolayı güzel görünmek isteyen kadınlar için, bakımsız ve cansız saçlar moral bozukluğu yaratabilir. Kadınların ruh halini etkileyen ve onları motive eden saçlara, hamilelik döneminde de özen gösterilmelidir. Kırılma ve cansızlaşmanın olmaması için, bazı noktalara dikkat etmek, saçları biraz daha sağlıklı yapacaktır. Peki nedir bu noktalar?

 • Hamilelik ilerledikçe anne adayının saçlarının kırılganlığı da artar. Böyle bir durumda, saçlar kısa kestirilerek dolgunluk korunabilir. Ülkemizde, halk arasında batıl inançlar nedeniyle dokuz ay boyunca saçlarını kestirmeyen anneler ise bu durumda saçlarına çok daha fazla özen göstermelidir.
 • Hamilelikte su tüketimini artırmak, özellikle de kalsiyum açısından zengin olan süt ürünlerini; yoğurt, peynir, dondurma ve sütten yapılan tatlılar, portakal suyu ve rokayı bol bol tüketmek gerekir. Anne adayı iyi beslenmezse hem bebekte hem de kendisinde demir eksikliği görülür. Bu da anne adayında saçların dökülmesi şeklinde kendini gösterir.
 • Uzmanlar hamileliğin ilk 3 ayında anne adayının perma yaptırmasından veya saç boyatmasından kaçınması gerektiğini önermektedir. Daha sonraki aylarda da kurşun, nikel ve bakır içeren saç boyalarını kullanmamamızı belirtirler ve kimyasal boyalar yerine bitkisel içerikli boyaların kullanılması ve bol soğuk su ile durulanması gerektiğini de vurgularlar. Ayrıca, saç spreyleri, jöle, saç bakım kürleri gibi ürünlerden de hamileliğiniz süresince uzak durmanın faydalı olduğu da söylenmektedir.
 • Bazı bitkisel şampuanlarla ya da saç masajıyla da anne adayı saçlarına canlı bir görünüm kazandırılabilir. Çok sıcak su ile banyo yapmak, güneş altında şapkasız gezmek, sık sık fön çektirmek, düzensiz uyumak ve her zaman atkuyruğu şeklinde bağlamak, saçların daha çabuk yıpranmasına neden olacaktır. Saçları ıslakken taramak, sert ve çekiştirerek taramak da saçların daha çok dökülmesine neden olmaktadır. Saçlar tarakla ya da fırçayla taranırken daima doğru yönde taranmalıdır. Stresten uzak durmak saçların sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Ayrıca yüzmeyi seven hamileler ise, saçlarını tuzlu ya da klorlu su ile bırakmamalı ve hemen duş almalıdır.
 • Saçlardaki beyazlar nedeniyle boya yaptıramamaktan yakınan anneler ise, özellikle ilk 3 ay için saçlarındaki beyazlarını renkli saç bantları takarak kapatabilirler. Ayrıca sadece görünen bölgelere eczanelerde satılan ve beyaz saçları geçici olarak kapatan küçük saç fırçalarından alarak çözüm bulabilirler. Anne adayları doktor onayı ile bitkisel boya yaptırmayı düşünebilirler.

Saç Maskeleri:

 • Kuru ve cansız saçlar için yumurta ve zeytinyağı mükemmel ikili. Çünkü yumurta, içeriğindeki protein ve minerallerle saç diplerini beslerken, zeytinyağı da saçları nemlendirir, kepeği azaltır ve saçların beslenmesini sağlar.

Nasıl yapılır: Zeytinyağı ve yumurtayı bir kapta karıştırın. Saçınıza karışımı masaj yaparak uygulayıp bir bone, streç film veya havlu ile kapatın. 1 saat kadar bu şekilde beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın.

 • Güneş ve deniz suyu yüzünden kuruyan saçlar cansızlaşır, mat ve sönük görünür. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken ilk şey, saçlarınızın nemini arttıracak bakımlar yapmaktır. Bunun için zeytinyağından yararlanacağınız gibi baldan da yararlanabilirsiniz.

Nasıl yapılır: 3 yemek kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 çorba kaşığı balı bir kapta karıştırın ve saçınıza masaj yaparak uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

 • Zeytinyağı saç için nasıl önemliyse, avokado yağı ve badem yağı da öyle değerli. Zeytinyağı saçı besler, nemlendirir. Avokado yağı da tıpkı zeytinyağı gibi nemlendirici özelliğe sahip olduğundan kuru saçlar için kullanılır. Badem yağı ise saçların güçlenmesini sağlarken aynı zamanda saçların çoğalmasına da yardımcı olur. İşte bu harika üçlü saçlarınızı besleyecek, güçlendirecek, eski gücüne kavuşturacak.

Nasıl yapılır: Tek seferlik bir karışım hazırlayacağınız için saçınıza göre göz kararı ölçüler kullanabilirsiniz. Aynı oranlarda üç malzemeyi karıştırın ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Bu maskeyi saçınızda birkaç saat bekletin ve ardından saçlarınızı yıkayın.

 • Saç bakım maskelerinde zeytinyağı, bal gibi malzemelerin kullanılması çok yaygındır ancak muza pek rastlanmaz. Halbuki muz, müthiş bir potasyum ve antioksidan kaynağıdır. Vücudumuz kadar saçlarımız için de pek çok yararları olan muz ile hazırlayacağınız bakım kürü, saçlarınızın daha yumuşak, daha güçlü ve parlak olmasını sağlayacak.

Nasıl yapılır: 1 adet muzu ezin, 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı balı ekleyerek karıştırın. Eğer karışım çok katı olursa çok az daha zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürün ve 1 saate kadar bekletin. Ardından saçlarınızı yıkayın.

 • Saçlar da tıpkı vücudumuz gibi kirlenir, kirlendikçe cansızlaşır, güçsüzleşir. Sadece şampuan ise çoğu zaman temizlemeye yetmez. Derinlemesine gerçek bir temizlik için özel bir bakım yapmanız gerekir. Bunun için de illa pahalı bakım ürünleri almanıza gerek yok. En etkilisi, en doğalı.

Nasıl yapılır: 1 fincan limon suyunu (gerçek limon suyu, konsantre değil) yarım fincan su ve yarım fincan elma sirkesiyle karıştırın. Uygulama için iki yönteminiz var; birincisi karışımı saçlarınıza hafifçe dökerek masaj yapar gibi uygulamak, ikincisi ise karışım dolu kovaya saçlarınızı sokarak 5 dakika kadar bu şekilde beklemek. Sonrasında saçlarınızı normal yıkayın.

 • Bakım yapmak için illa bir sürü harcama yapmaya gerek yok. Kahvaltı hazırlarken ayıracağınız bir iki malzeme, meyve reyonundan alacağınız avokadoyla bile harika bir bakım yapabilirsiniz. Üstelik doğal malzemeler kullandığınız için daha hızlı ve daha etkili sonuç almanız da olası. Avokadoyla hep guacamole mi yapacağız? Biraz da saçlarımızı şımartalım.

Nasıl yapılır: Bir adet avokadoyu iyice ezerek püre haline getirdikten sonra içine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra saç diplerinize masaj yaparak karışımı uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

 • Kuru saçlara, yıpranmış saçlara maskeler önerdik ama elbette yağlı saçları da unutmadık. Yağlı saçlara sahip olanlar, saçlarının hacimsiz ve güçsüz görüntüsünden şikayetçidir en çok. Saçlar hemen yağdan parlar, yapışır ve kötü görünür. Ancak bu görüntüyle yaşamak zorunda değilsiniz çünkü formülü burada.

Nasıl yapılır: 1 çay bardağı elma sirkesini 1 çorba kaşığı kekik suyu, 1,5 su bardağı su ve 1 çay kaşığı tuz ile karıştırın. Karışımı saç diplerinize masaj yaparak yedirdikten sonra havlu ile saçlarınızı sararak 2 saat bekletin. Sonrasında saçlarınıza normal yıkama yapın.

Daha Fazla Güzellik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir