Genital bölge temizliği kadınlar için fazlasıyla önemli bir konu. çünkü hijyene dikkat edilmediği takdirde pek çok vajinal enfeksiyona yakalanma riski artıyor. Peki ya, fazlasıyla hassas bir dönem olan gebelikte genital bölge temizliği nasıl olmalı? Ağda mı daha sağlıklı bir tercih olur yoksa diğer yöntemler mi? Gelin, tüm yöntemleri daha detaylı inceleyelim.

Hamileyken Ağda Yapmak

Ağda, kadınlar için en temiz genital bölge temizliği yöntemlerinden biri olarak görülüyor. Gerekli hijyen kurallarına uyulduğu takdirde gebelikte ağda yapılmasında sakınca bulunmuyor. Fakat bazı kadın doğum uzmanları, gebeliğin son aylarında ağda yapılmasını tavsiye etmiyor. Nedeni ise; ağdanın son aylarda yapılmasının erken doğuma sebep olabileceğini düşünmeleridir. Yine gebelik döneminde genital bölgenin ağda ile temizlenmesi, eskiye oranla canınızın daha fazla yanmasına neden olabilir çünkü cildiniz eskiye oranla daha fazla hassas olacaktır ve acıya olan toleransınız düşecektir.

Uygulama öncesi doktorunuzun önerdiği kremler ile acı hissini biraz hafifletebilirsiniz.   Ağda, gebelik döneminin ilk aylarında kolaylıkla uygulanabilse de 6. aydan sonra karnın büyümesiyle uygulaması daha zor bir hal alıyor. Dolayısıyla evde yapmak yerine çeşitli güzellik merkezlerine başvuruluyor. Eğer ağdayı bir güzellik merkezinde yaptıracaksanız hijyen koşullarını iyice araştırmalısınız. çünkü bu alanlar gün içinde onlarca insanı ağırlıyor ve enfeksiyon bulaşma riski artıyor. Kullanılan başlığın ve sedye üzerindeki kılıfın size özel olmasına dikkat etmelisiniz.

Tüy Dökücüler

Gebelik döneminde tüy dökücü kullanmanız, içindeki kimyasal maddeler nedeniyle önerilmemektedir. Tüy dökücü kremlerin içindeki yabancı maddeler, vücudunuzun hassas olduğu gebelik döneminde farklı tepkimelere neden olabilir. Aynı zamanda kremler, deri üzerinden sürüldüğünde kana karışma ihtimali bulunan maddeler olduğundan hamileyken tüy dökücü kullanmanız tavsiye edilmiyor.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyonda kullanılan ışık enerjisi, içerisinde radyasyon barındırmaz ve bu nedenle anne veya bebeğe olumsuz bir etkisi söz konusu olmaz. Fakat, gebelik döneminde lazer uygulamalarıyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar yeterli değildir. Bu nedenle gebelik döneminde kendinizi/bebeğinizi riske atmamanız ve geleneksel temizleme yöntemleri olan ağda veya jilet kullanmanız tavsiye ediliyor.

Jilet Kullanımı

Hamilelerin gebelik döneminde sıklıkla tercih ettiği temizlik yöntemlerinden biri jilettir. Hem uygulaması kolay hem de ucuz ve pratik olmasından dolayı fazlasıyla tercih edilir. Fakat gebelik döneminde jiletle temizlik yapacaksanız hijyene fazlasıyla dikkat etmeniz gerekir. Her temizlik sırasında jileti yenilemelisiniz. Aksi takdirde, jilette biriken mikrop ve bakteriler vajinal bölgede enfeksiyona neden olabilir.

Gebelikte Genital Bölge Bakımı Nasıl Olmalı?

Genital bölgeyi temizlerken sadece su kullanmanız önerilir. Kozmetik ürünler içinde birçok kimyasal madde bulundurur. Dolayısıyla bölgenin Ph değerini bozarlar ve tahrişlere yol açarlar. Bunun sonucunda da ‘vajinit’ dediğimiz enfeksiyon oluşur. Doktorunuz önermediği sürece genital bölge temizliği için herhangi bir kozmetik ürün kullanmamalısınız. Vajina ise tamamen kendi kendini temizleyen bir yapıya sahiptir. Kadın doğum uzmanları, vajina temizliği için kesinlikle dışarıdan bir müdahale olmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Hamilelikte Genital Bölge Temizliği Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Öncelikle su tüketimini arttırmalısınız. Bolca su tüketmeniz, vajinal enfeksiyonların oluşma riskini azaltacaktır.
  • Tuvaletten sonra vajina temizliğinizi önden arkaya doğru yapmalısınız. Aksi takdirde mikroplar genital bölgeye bulaşabilir ve çeşitli hastalıklar oluşabilir.
  • Gebeliğiniz boyunca genital bölgeyi temizlerken kimyasal ürünlerden uzak durmalısınız çünkü bu dönemde vücudunuzun toleransı düşer ve alerjik reaksiyonlar gösterme olasılığınız artar.

  • Aynı zamanda kimyasal ürünler genital bölgenin Ph değerini değiştireceğinden yine kullanılması tavsiye edilmiyor. Sadece saf su ile temizlik yapmalısınız.
  • Banyo sonrası genital bölgenin nemli kalmamasına dikkat etmelisiniz ve iyice kuruduğundan emin olmalısınız. Yoksa bölgede mantar oluşumu söz konusu olabilir ve bebeğinizin sağlığı tehlikeye girebilir.
  • Sadece hamilelik döneminde değil her zaman pamuklu iç çamaşırları tercih etmeye çalışmalısınız.
Daha Fazla Güzellik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir