Canımız annelerimiz 🥰

Son zamanlarda hepimizin gündeminde Çin’in Wuhan şehrinden çıkan Korona Virüsü var. Bu virüsten kendimizi korumanın en önemli yollarından birinin bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak olduğunu söylemiştik. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını sizin için daha önce yazmıştık, okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Şimdi sizlere her türlü virüsten korunmanın en kolay yolu olan hijyenden bahsetmek istiyoruz. Çünkü Happy Mom anneri ve bebişleri ❤️ biz.

Ellerinizi sık sık yıkamalısınız!

Her türlü sosyal mecrada sürekli bize hatırlatıldığı gibi kişisel hijyene ellerimizi mümkün olduğunca sık yıkayarak başlamalıyız. Ancak bu klasik sabunla durula gibi bir yıkamadan ziyade, arındırmak üzerine olduğu için daha da detaylı olmalı. Merak etmeyin, sadece 20-30 saniyenizi alacak bir el yıkamadan bahsediyoruz. Sağlık bakanlığının önerisi şu şekilde:

Sizlere bu konuda göstermek istediğimiz bir başka şey de, bu 20-30 saniyelik yıkamanın ne gibi farklar yarattığı.  Aşağıdaki görsel, Kristen Bell adında bir instagram kullanıcısının paylaşımı. Kristen Bell, ellerini aşama aşama yıkayıp UV ışığının altında, yıkama süresinin mikropları nasıl da yok ettiğini bize göstermiş.

İlk fotoğraf ellerini yıkamadan önce. İkinci fotoğrafta sadece su ile durulanmış. Üçüncü fotoğrafta yine sadece su kullanarak 6 saniye boyunca yıkanmış bir el var. Sürenin ne kadar etkilediğini görmek için aslında 2 ve 3. fotoğraflar bile yeter sanki, ne dersiniz? 4. fotoğrafta 6 saniye boyunca sabunla yıkanmış elin sabunsuz halinden ne kadar farklı olduğunu görüyoruz. Ve son olarak, 5. ve 6. fotoğraflara baktığımızda, 5.fotoğrafta 15 saniye sabunla yıkanmış bir el varken, 6. fotoğrafta 30 saniye sabunla yıkandığını görüyoruz.

Elinizi 20-30 saniye boyunca iyice sabunlayarak yıkamamız gerektiğini artık biliyoruz. ❤️😊

Peki ya dezenfektanlar?

Dışarda olduğumuz zamanlarda, elimizi yıkamamızın mümkün olmadığı durumlarda tabii ki dezenfektanları tercih edebiliriz. Ancak unutmamak gerekir ki antibakteriyel jeller, antiseptikler, dezenfektanlar her ne kadar etkili temizleyiciler olsa bile hiçbir şey elimizi sabunla yıkamanın yerini tutmaz.

Bir de hatırlatmakta fayda var. Anne adayları için içeriğinde triklasan ve triklokarbon bulunan antibakteriyeller pek sağlıklı değil. Ayrıca bebişlerimiz için de içeriğinde alkol bulunan dezenfektanlar çok önerilmiyor.

Bir de unutmamak gerekir ki, her ne kadar temiz olduğunu düşünsek bile lütfen elimiz ile ağzımıza, burnumuz, yüzümüze dokunmaktan kaçınmamız gerekiyor. Özellikle toplu taşıma, alışveriş merkezi gibi kalabalık ortamlarda buunduğumuz zamanlarda.

En iyisi ellerimizi sık sık uzunca yıkamak güzel annelerimiz. Ne de olsa #SağlıkElimizde

 

.

Daha Fazla Anne Sağlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir