Yaz aylarının en sıcak zamanlarına gelmemiz ile birlikte hamileliğin daha zor bir dönemine de girmiş bulunmaktayız. Dikkat edeceğiniz küçük noktalar ile daha rahat bir hamilelik geçirebilmeniz mümkün.

Havlularınızı Soğutun

Hamilelikte değişen hormonlar yazın sıcaklığı ve nem oranı ile birleşince anne adayları için oldukça bunaltıcı olabilmektedir. Böyle zamanlar da ise oldukça basit bir yöntem ile rahatlayabilirsiniz. Serinletilmiş, soğuk suyla soğutulmuş lif veya küçük havluları ense, bacak bileği ve ellerinizin bilek kısımlarına koyarak serinleyebilirsiniz. Bu şekilde kan dolaşımınızı da rahatlatarak ve tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz.

Naneli Soğuk Su Spreyi

Nane, fesleğen gibi şifa bitkileri sakinleştirici ve serinletici özelliğe sahip olmaktadır. Bu rahatlatıcı karışımı hazırlamanız ise oldukça kolaydır. Temiz bir sprey şişesini soğuk suyla doldurup içine birkaç dal taze fesleğen veya taze nane ekleyin. Birkaç saat buzdolabında bekletin. Çok sıcak olduğunu hissettiğinizde yüzünüze, ayaklarınıza ve boynunuza bu sudan sıkarak rahatlayabilirsiniz.

Takılarınızdan Kurtulun

Hamilelik döneminde vücudunuzda ödem görülmeye başlar. Özellikle sıcak yaz aylarında ödem ve kilo sebebiyle yüzüğünüz parmağınızı sıkabilir ve diğer takılar sizi rahatsız ediyor olabilir. Takılarınızdan kurtulmanız sizin rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, hamilelik boyunca el ve ayaklarda şişme meydana gelebileceğinden dolayı, her zamankinden bir veya yarım numara büyük ayakkabı almalısınız.

Serin Ortamlarda Bulunun

Hormonların artışıyla beraber artan vücut ısınızı düşürmek için mümkün olduğunca serin ortamlarda veya klimalı odalarda bulunmanız rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Ancak klimanın direkt olarak altında oturmak yerine bulunduğunuz odayı soğutup, ardından orada oturmanız daha iyi bir seçim olacaktır. Klimanın direkt altında bulunmanız ya da klimaya çok fazla maruz kalmanız bebeğiniz ve sizin için tehlikeli olacaktır.

Sıvı Tüketimini Arttırın

Yazın sürekli terleyeceğiniz için, vücudunuz önemli miktarda su kaybedecektir. Vücudunuzun su kaybetmesi sonucunda halsizlik, ödem, el-ayak şişmesi gibi sorunlar meydana gelmektedir. Günde en az 8 bardak su içmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Susuzluğunuzu başka sıvılar ile gidermeniz sizin için kesinlikle yanlış bir seçim olacaktır.

Hamilelikte rahat etmek için sıvı alımını arttırmanız sizin için iyi olacaktır. Bol buzlu ayran veya bol salatalıklı cacık gibi sağlıklı ve serinletici içecekler tercih edebilirsiniz.Maden suyu gibi doğal mineraller içeren e faydalı içecekleri de tüketebilirsiniz. Ancak günde bir şişe maden suyundan fazlasını içmemelisiniz. Tüm bunların yanında canınız ne kadar çok istese de gazlı içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Bu içecekler sizi daha çok susatacağı gibi bebeğiniz için de oldukça zararlıdır.

Kıyafet Tercihlerinize Dikkat Edin

Yazın rahat bir hamilelik geçirmek için kıyafet seçimleriniz de oldukça önemlidir. Yazın sizi serin tutacak ve terletmeyecek kumaşlarda kıyafetler tercih etmelisiniz. Pamuklu giysiler terinizi emeceği için sağlıklı seçimlerdir. Ayrıca, organik kumaşları tercih etmek hem bebeğiniz hem sizin için sağlıklı olacaktır.

Sağlıklı bir hamilelik dönemi için aynı zamanda bol ve rahat kıyafetler tercih etmelisiniz. Dar ve vücudunuzu saran kıyafetlerden uzak durmalısınız. Özellikle bel çevrenizin rahat etmesine olanak tanıyan kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Örneğin, keten kumaştan bir elbise bel çevrenizi sıkmayacağı gibi teri de emerek serinlemenizi sağlayacaktır.

Yüzün!

Yüzmek, bildiğiniz gibi serinlemenin en iyi yollarından biridir. Ancak hamilelikte yüzme saatlerine dikkat etmelisiniz. Yüzmek için sabah çok erken saatleri ya da akşamüstü saatlerini tercih edebilirsiniz. Yüzmeye imkanınız yoksa, yürümeyi deneyebilirsiniz. Yürümek, hem kendinizi daha iyi hissetmenizi hem de rahat doğum yapmanızı sağlar. Ancak, yürüyüş saatleriniz de çok önemlidir. Güneşin yoğun olmadığı sabah erken veya akşam geç saatlerde yürümelisiniz. Dışarı çıkarken mutlaka yüksek korumalı krem kullanın. Başınıza şapka takın ve mutlaka kreminizi sürün. Güneş çarpmasından kendinizi koruyun. Yürüyüş sırasında yanınızda bir şişe su bulundurmayı da ihmal etmemelisiniz.

 

Daha Fazla Genel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir